Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.
Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego.W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.
Tegoroczną lekturą była Balladyna Juliusza Słowackiego.
W Narodowym Czytaniu,jak co roku,uczestniczyli czytelnicy naszej Biblioteki,którzy zaprezentowali swoje ulubione fragmenty dzieła.
Bardzo ważnym wydarzeniem podczas spotkania była niezwykle interesujaca prelekcja Pani Marii Korczyńskiej,pt.„Balladyna-rzecz o ramantycznym widzeniu świata”.
We wstępie Pani Maria przedstawiła powód dla którego „Balladyna” została wybrana do tegorocznej lektury:
„ Panu Prezydentowi przy wyborze lektury do Narodowego
Czytania towarzyszyła głęboka refleksja nad narodem jako
zbiorowością. Zaproszeniu nas do wspólnego czytania towarzyszyło
przeświadczenie, że na los współczesnej Polski wpływ miały dziesiątki
pokoleń, o których dorobku na rzecz naszej autonomii, suwerenności i
kultury nie możemy zapomnieć, bo wtedy wyrzekniemy się części
siebie, zatracimy to, co jest naszą odrębnością, a jeżeli to się stanie,
stracimy własną tożsamość”.
Jak co roku uczestnicy Narodowego Czytania mogli otrzymać pamiątkowy stempel nadesłany do biblioteki z Kancelarii Prezydenta RP.
Wszystkim pięknie dziękujemy za udział i zaangażowanie w przygotowaniu tego ważnego wydarzenia, propagującego ideę wspólnego czytania i odkrywania na nowo arcydzieł literatury polskiej.
Napisz komentarz
Komentarze