W Trzebiatowskim Ośrodku Kultury od wielu lat organizowane są warsztaty pisankowe, podczas których każdy może spróbować tradycyjnego pisania jajek. Podczas warsztatów uczyliśmy się zdobienia woskiem, a następnie barwienia pisanek. Z dużym zainteresowaniem i zachwytem uczestnicy warsztatów podpatrywali rysowania wzorów i elementów dekoracyjnych pochodzących z różnych regionów. Zdobienie jajek to bardzo precyzyjna praca i oczywiście najlepsze są jajka białe, wtedy naniesiony kolor jest intensywny i wzór pięknie kontrastuje.
Tradycja malowania jajek w Polsce sięga X w. Są one symbolem pomyślności oraz rodzącego się życia. Stanowią bardzo ważny element Wielkanocy. Zdobione jaja określa się różnymi nazwami w zależności od techniki wykonania. Jajka malowane na jeden kolor (zazwyczaj czerwony) to: kraszanki, malowanki lub byczki. Jajka ozdobione jedno-lub wielobarwnym deseniem, naniesionym na jednolite tło, nazywa się pisankami. Znane są jeszcze rysowanki, skrobanki, nalepianki, wyklejanki czy pisanki ażurowe. Oprócz malowania jajek tradycją jest również zabawa nazywana „na wybitki”, „w bitki” lub „walatka”, która polega na uderzaniu jednej pisanki o drugą — wygrywał ten, kto stłukł jajko przeciwnika. Każdy region naszego kraju ma swój charakterystyczny sposób ozdabiania jaj.
Wraz z Niedzielą Palmową rozpoczyna się Wielki Tydzień. Dawniej zwana „Kwietną” lub „Wierzbową”, stanowi bardzo ważny dzień w religii chrześcijańskiej. Symbolizuje wjazd Jezusa do Jerozolimy. W Niedzielę Palmową święcimy tzw. palemki. Są one wykonane z gałązek wierzby, ozdobionych bukszpanem i kwiatami. Kiedyś poświęconą palemką uderzało się lekko każdego z domowników. Następnie umieszczało się ją za obrazem lub nad drzwiami. Miało to chronić przed burzą oraz ogniem. W tradycji ludowej palma jest symbolem sił witalnych i życia, corocznej odnowy roślin, zapowiedzią ich kwitnienia i owocowania.
Podczas warsztatów odbyła się ocena palm wielkanocnych. Jury składające się z uczestników warsztatów wybrało najpiękniejsze palmy, które w Niedzielę Palmową zdobić będą trzebiatowskie sanktuarium. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w Pałacu 6 kwietnia o godz.12 .
Dziękujemy serdecznie za udział w warsztatach życząc wszystkiego najlepszego z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
Napisz komentarz
Komentarze