Reklama
Karnice

O Karnickich Żurawiach rozmawiamy z Lechem Puzdrowskim

O Karnickich Żurawiach rozmawiamy z Lechem Puzdrowskim

Karnickie Żurawie za nami, impreza bardzo udana, jak co roku dobrze się zapisała w pamięci mieszkańców gminy zarówno tych nagrodzonych jak i tych którzy mogli razem z nimi celebrować to święto,  ważne chyba dl lokalnej społeczności bo to święto właśnie ich sukcesów i osiągnięć.

Reklama

To już dziewiąta edycja, więc nie wszyscy zapewne pamiętają skąd się w ogóle wziął ten plebiscyt. 

O początki Karnickich Żurawii ale też przy okazji o swoiste podsumowanie ubiegłego roku zapytaliśmy Wójta Gminy Karnice Lecha Puzdrowskiego.

- Pomysł na Karnickie Żurawie zrodził się 9 lat temu. Chcieliśmy jakoś nagradzać osoby które przyczyniają się do rozwoju naszej gminy, które tu działają, sprawiają, że żyje się nam w tej gminie lepiej.

Przyjęliśmy formułę, że będzie to zawsze 10 nagród w formie statuetki, przyznawanych w poszczególnych kategoriach ale nie są to kategorie stałe – zależnie od tego w jakich dziedzinach w danym roku wyłonimy laureatów. Do tego dodajemy jeszcze nagrodę specjalną - statuetkę Złotego Żurawia – przyznawaną osobom niekoniecznie z gminy Karnice – które w jakiś szczególny sposób wspomagają naszą gminę, wśród tych laureatów są m.in. politycy, działacze samorządowi. Ostatnio laureatami Złotego Żurawia zostali Przewodniczący Rady Powiatu Gryfickiego Łukasz Czyrny i pani Maria Płaszkowska – obecnie emerytka ale pracownica Urzędu Gminy przez ponad 40 lat w tym przez 20 lat na stanowisku skarbnika gminy.

-Jak przebiega proces wyłaniania kandydatów? 

- To najpierw takie zbieranie informacji, śledzenie osiągnięć określonych osób, m.in. w mediach społecznościowych czy w medialnych publikacjach, to bezpośrednie osoby zarówno z wytypowanymi kandydatami ale i innymi osobami jak np. sołtysi, przełożeni w pracy itp.

W ten sposób pojawia się pewna grupa kandydatów z których po skonfrontowaniu z założonymi kryteriami przyznawania nagrody należy wyłonić ostateczną dziesiątkę. 

Może być tak, że kwalifikujących się kandydatów jest więcej niż dziesięciu mogą wpływać takie sytuacje ktoś zdobył w danym roku jakieś znaczące osiągnięcie np. sportowiec, czy powiedzmy zespół artystyczny to należałoby nagrodę też przyznać za ten rok. Są też nagrody „Za całokształt osiągnięć” w jakiejś dziedzinie – ponieważ nagrody są przyznawane cyklicznie to można taką osobę wyróżnić w kolejnym plebiscycie.

- Plebiscyt jest pewnego rodzaju formą podsumowania roku, to może pokusimy się o kilka refleksji jaki ten rok był dla gminy Karnice.

- Myślę, że rok 2024 w Gminie Karnice możemy generalnie zapisać na plus. No oczywiście pojawiały się też pewne trudności np. z realizacją inwestycji a mamy szeroki front inwestycyjny i jest to zrozumiałe w realizacji inwestycji. W wyniku pozyskiwanych dofinasowań tych inwestycji mamy wiele co sprawia, że budżet jest dość napięty, ale na razie dajemy radę, inwestycje są realizowane, a nawet piszemy wnioski dzięki którym pozyskujemy środki na kolejne – ważne dla naszej społeczności – przedsięwzięcia.

Wiele zadań udało się już zamknąć, jeśli chodzi o inwestycje drogowe czy w gospodarce wodno-kanalizacyjnej ale też rozpocząć kolejne które są w trakcie realizacji. Więc myślę, że był to dobry rok jeżeli chodzi o działalność samorządową, ale był to też dobry rok na innych płaszczyznach. Np. w kulturze pojawiały się ciekawe inicjatywy, w Gminnym Ośrodku Kultury, w Stowarzyszeniach czy Kołach Gospodyń Wiejskich które pozyskiwały na swoje działania z programów Ministerstwa Kultury czy Społecznik. W sporcie też nasz Klub Piłkarski zakończył rundę jesienną na I miejscu w swojej grupie rozgrywkowej. Więc na pewno rok na plus.

- Podsumowując naszą rozmowę chciałby zapytać jeszcze o największy sukces i największe rozczarowanie ubiegłego roku.

- Największe rozczarowanie, to myślę, że reforma finansów samorządowych. Nowa ustawa zwiększyła udział gmin w podatku PIT – ale w przypadku gmin rolniczych to niestety niekoniecznie wyszło nam na dobre. Rolnicy nie płacą podatku dochodowego, płacą podatek rolny – to, że ministerstwo zwiększyło na udział w podatku dochodowym nic nam nie daje bo zwiększenie zerowego udziału to dalej jest zero. Więc tu nam specjalnie nie przybyło a niestety musimy dopłacić do wynagrodzeń nauczycieli ponieważ – chcę podkreślić w pełni zasłużenie – dostali w ub. roku 30% podwyżkę, w przypadku naszej gminy dostaliśmy tylko połowę pieniędzy na te podwyżki i resztę musimy znaleźć w naszym budżecie – czytaj – zrezygnować z jakichś inwestycji. Więc jeśli chodzi o finanse to byłyby te minusy, natomiast na plus zaliczyłbym zrealizowane, czy rozpoczęte w ub. roku inwestycje jak np. drogowe w Cerkwicy i w innych miejscowościach, np. w Paprotnie, wykonanie remontu szkoły w Karnicach czy budowa oczyszczalni – było tego sporo, więc inwestycje byłyby takim naszym największym plusem.

Wyślę, że plusem jest też taka dobra atmosfera jaka panuje wśród pracowników gminy – szeroko – Urząd, Zakład Gospodarki Komunalnej, Gminny Klub Kultury i chęć żeby kolejne inicjatywy podejmować.

Dziękuję


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test