Reklama

Dzień Przyjemności w Pracy – Pluxee Polska kontynuuje świętowanie codzienności

Dzień Przyjemności w Pracy – Pluxee Polska kontynuuje świętowanie codzienności

Pluxee Polska po raz drugi organizuje Dzień Przyjemności w Pracy, tym samym wpisując go na stałe do kalendarza HR. Dlaczego? Ponieważ zaangażowanie polskich pracowników jest najniższe w Europie – według badania Gallupa Global Workplace Report 2024 tylko 10% z nich odczuwa satysfakcję z pracy, a wynik ten spadł o 4 p.p. względem 2022 roku. Tymczasem dane pokazują, że inwestycja w Employee Experience przynosi wymierne korzyści dla firm i pracowników: na poziomie całej grupy Pluxee wskaźnik retencji wynosi 90%, a poziom zaangażowania osiągnął 71,2% (Pluxee Annual Report 2024).

Reklama

 

Praca bez radości? Nie tego potrzebują pracownicy

 

Rynek pracy mierzy się z kryzysem zaangażowania – tylko 10% Polek i Polaków odczuwa satysfakcję z pracy, co jest jednym z najniższych wyników w Europie (Gallup 2024). Jednocześnie 98% pracowników uważa radość za istotny element doświadczenia zawodowego (HRM Institute 2024), co pokazuje, że nie warto bagatelizować znaczenia przyjemności.

Dzień Przyjemności w Pracy to inicjatywa Pluxee Polska, której pierwsza edycja odbyła się 14 lutego 2024 roku. Jest odpowiedzią na potrzebę większej uważności i doceniania w kontekście zawodowym, zgodną z duchem marki Pluxee. To alternatywa dla Walentynek, gdzie zamiast skupiać się na relacjach romantycznych, koncentrują się na budowaniu pozytywnej atmosfery w zespołach, wzmacnianiu relacji zawodowych i tworzeniu przestrzeni do wzajemnego wsparcia poprzez wspólne aktywności i okazje do budującego feedbacku. Jednocześnie proponuje coś więcej niż przypadkowe rozmowy przy ekspresie do kawy. Tym sposobem święto wpisuje się w filozofię marki „przyjemności codzienności” jako element długofalowej strategii HR.

Dzień Przyjemności w Pracy to okazja do tego, by odłożyć na bok codzienny biznesowy rytm i skupić się na tym, co buduje zespół – radości z bycia razem. W tym roku biuro Pluxee zamieniło się w hawajską wyspę pełną kolorów, śmiechu i pozytywnej energii. Zespół mógł uwolnić swoją kreatywność podczas warsztatów robienia lei, czyli naszyjników z kwiatów czy nauki tradycyjnego tańca hula, ale nie tylko! Tego dnia pracownicy grali też w limbo, próbowali pysznych, egzotycznych smaków, robili pamiątkowe zdjęcia w fotobudce, a dzięki technologii VR nurkowali w oceanicznych głębinach. Ważnym punktem Dnia Przyjemności była poczta doceniania – ponad 400 „walentynkowych kartek” z dobrym słowem od współpracowników dla kolegi lub koleżanki, które przypomniały, jak ważne są małe gesty.

Każda z tych aktywności przekłada się na ogólny nastrój i poczucie większej integracji z zespołem, co jest niezwykle istotne, ponieważ aż 69% pracowników angażuje się w pracę bardziej, kiedy czuje wsparcie współpracowników (Enpulse, Zaangażowanie 2024). Tegoroczna edycja po raz kolejny pokazała, że Dzień Przyjemności w Pracy jest wartościową inicjatywą z punktu widzenia wellbeingu. Potwierdzają to zarówno nagroda w konkursie HR Dream Team 2024 za innowacyjne podejście do Employee Experience, jak i wyniki wewnętrznego badania pracowników.

 

 

Drobne przyjemności, odczuwalna różnica – co mówią pracownicy?

 

Dane są jednoznaczne: pracownicy potrzebują inicjatyw, które realnie wpływają na ich dobrostan. Wewnętrzne badanie przeprowadzone przez Pluxee przed Dniem Przyjemności w Pracy i po nim pokazuje, że takie wydarzenia przekładają się na samopoczucie i relacje zespołowe.

  • Samopoczucie psychiczne – znacząco wzrosła grupa osób czujących się znakomicie lub raczej dobrze, bo z 40% do 88%.
  • Samopoczucie fizyczne – odsetek osób czujących się źle lub raczej źle zmniejszył się o 27 p.p., z 33% do jedynie 6%.
  • Ogólny nastrój – z 60% do 79% wzrosła liczba osób odczuwających dobry lub raczej dobry nastrój.
  • Poczucie integracji z zespołem – liczba osób odczuwających integrację z zespołem wzrosła z 74% do 92%.

 

To nie tylko symboliczna inicjatywa, ale element strategii HR. Szczęście w pracy nie jest efektem sukcesu, ale jego przyczyną – to pozytywne nastawienie zwiększa produktywność, kreatywność i zaangażowanie pracowników, co pokazuje m.in. Shawn Achor, ekspert w dziedzinie psychologii pozytywnej.

Działania na rzecz poprawy doświadczenia pracowników powinny się stać integralnym elementem strategii biznesowej również z perspektywy ESG – wpływają na dobrostan zespołu, a tym samym na retencję, kulturę organizacji oraz postrzeganie pracodawcy przez kandydatów.

 

 

Szczęśliwi pracownicy, silniejsze firmy – jak przyjemność wspiera efektywność

 

Dzień Przyjemności w Pracy jest świadomym działaniem na rzecz integracji, pozytywnej atmosfery i angażowania zespołów. W rzeczywistości, w której pracownicy coraz częściej doświadczają wypalenia zawodowego, a hybrydowy model współpracy utrudnia spontaniczne interakcje, firmy potrzebują rozwiązań, które stworzą przestrzeń do komunikacji i niewymuszonej radości.

– W tym roku obchodziliśmy drugą edycję Dnia Przyjemności w Pluxee. To walentynkowe święto pracowników, podczas którego zwiększamy poziom endorfin i powodujemy, że ludzie się śmieją i są szczęśliwsi. Naszym celem jest integracja, budowanie pozytywnej kultury firmy, a tym samym wzmacnianie zaangażowania i wellbeingu. Jestem przekonany, że szczęście i radość sprawiają, że chce nam się bardziej i lepiej wspólnie osiągać cele – tłumaczy Arkadiusz Rochala, Dyrektor Zarządzający Pluxee Polska.

Pluxee wierzy, że firmy, które świadomie dbają o Employee Experience, realnie zyskują – nie tylko budują lojalność i zaangażowanie pracowników, ale także wzmacniają swoją markę pracodawcy. W obliczu wyzwań, z jakimi mierzą się pracodawcy, takimi jak wielopokoleniowość czy wysoki poziom stresu i ryzyko wypalenia zawodowego, warto wprowadzić do kalendarza HR dzień, który promuje docenianie, integrację i codzienne przyjemności. Z tego powodu Pluxee zachęca inne firmy do podjęcia podobnej inicjatywy – bo szczęśliwi pracownicy to nie tylko lepsza atmosfera, ale także większa efektywność i długoterminowy sukces organizacji.

 

 

Jak organizacje mogą świętować Dzień Przyjemności?

 

Dzień Przyjemności w Pracy warto dostosować do kultury organizacji, preferencji zespołu i dostępnych zasobów, tym bardziej że 67% pracowników oczekuje od pracodawców większego wsparcia w zakresie wellbeingu (Randstad Workmonitor 2025).

Firmy mogą celebrować ten dzień na różne sposoby – od warsztatów mindfulness i dni bez spotkań po wspólne przerwy na kawę czy rekreację. Warto zainspirować się praktyką Pluxee, czyli pracowniczymi „walentynkami” z wartościowym feedbackiem. Można również postawić na prezenty, np. karty podarunkowe na sprawienie sobie przyjemności, na którą ma się najbardziej ochotę. Najważniejsze, żeby zaangażować w to zespół.

Według raportu Blanchard 2024 organizacje, które inwestują w pozytywną kulturę organizacyjną i employee experience notują o 31% mniejszą absencję. To wyraźny sygnał, że dbałość o dobrostan zespołu przynosi realne korzyści biznesowe. Warto więc traktować Dzień Przyjemności nie jako jednorazowe wydarzenie, ale element długofalowej strategii HR.

Źródło: Pluxee

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 4°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test