Reklama
Muzeum Narodowe w Szczecinie

NOWE NABYTKI GABINETU NUMIZMATYCZNEGO

NOWE NABYTKI GABINETU NUMIZMATYCZNEGO

Prezentacja nowych nabytków obejmuje srebrne monety kolekcjonerskie i okolicznościowe emisji 2022 i 2023 roku, przekazane w darze przez Narodowy Bank Polski. Są także numizmaty zakupione przez Muzeum Narodowe w Szczecinie w 2024 roku w związku z wystawą „Pieniądz na Pomorzu po pierwszej wojnie światowej” (listopad 2023 – kwiecień 2024). Wśród tych drugich są rzadkie monety zastępczy wykonane z porcelany miśnieńskiej.

Reklama

Nowe nabytki stanowią aneks do wystawy stałej „Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci” prezentowanej w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych.

W uroczystości oficjalnego przekazania obiektów udział wzięły przedstawicielki Narodowego Banku Polskiego - Marta Matraszek, dyrektor szczecińskiego Oddziału Okręgowego oraz Katarzyna Zwarzany. Obecna była Agnieszka Bortnowska, p.o. dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie i jej zastępca ds. naukowych dr Tomasz Budzan. O nowych obiektach opowiedzieli Genowefa Horoszko oraz Mieszko Pawłowski z Działu Numizmatyki MNS. 

 

Narodowy Bank Polski emituje monety pamiątkowe od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Początkowe związane były z potrzebami propagandowymi PRL, kolejne upamiętniały postacie oraz wydarzenia aktualne i historyczne. Wybito monety pamiątkowe i okolicznościowe poświęcone aż 96 tematom, które szybko utworzyły osobną grupę o charakterze kolekcjonerskim. Od 1990 roku NBP kontynuuje serie dla kolekcjonerów w srebrze i złocie oraz w standardzie obiegowym (miedzionikiel-brąz). Ideą przewodnią emisji jest chęć upamiętnienia ważnych historycznych postaci i rocznic. Monety uatrakcyjniane są przez różne kształty, dodatki wykonane z innych materiałów czy nadruki sporządzone różnymi technikami. Opatrzone są nominałami, jednak z racji szlachetnego kruszcu i często niewielkiego nakładu ich wartość reguluje rynek antykwaryczny.

Na ekspozycji podziwiać można okazy z królewskiej kolekcji medalierskiej Stanisława Augusta Poniatowskiego, która odwzorowuje oryginalne medale z wizerunkami królów polskich, przechowywane w Narodowym Muzeum Historii Ukrainy w Kijowie. Zwracają uwagę monety rocznicowe – 500. rocznica urodzin Anny Jagiellonki, 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika czy 160. rocznica powstania styczniowego. Z kolei 340. rocznicę odsieczy wiedeńskiej upamiętnia moneta w kształcie zaokrąglonego prostokąta.

Wśród numizmatów zakupionych przez Muzeum Narodowe w Szczecinie wyróżniają się dwie lokalne monety zastępcze z 1921 roku. Choć większość pieniędzy zastępczych była wybijana w żelazie i cynku, to sporadycznie z braków tych surowców odciskano je w glince. Monety porcelanowe z symbolami Goleniowa i Bolesławca powstały w manufakturze miśnieńskiej.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 12°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test