Reklama
Energia

Sześć nowych farm wiatrowych w portfolio Enei. Firma podwaja swoje moce zainstalowane „w wietrze”

Enea Nowa Energia, spółka należąca do Grupy Enea, nabyła od duńskiej firmy European Energy sześć farm wiatrowych o łącznej mocy 83,5 MW. Tym samym podwoiła ona swoje moce zainstalowane „w wietrze”. Na tym jednak nie koniec: w nowej strategii Grupa Enea planuje aż 10-krotnie zwiększyć własny potencjał OZE do 2035 roku.
  • Źródło: PAP MediaRoom
Sześć nowych farm wiatrowych w portfolio Enei. Firma podwaja swoje moce zainstalowane „w wietrze”
fot. PAP - kadr z filmu

Przedmiotem umowy z firmą European Energy jest zakup przez Eneę Nowa Energia gotowych i operacyjnych farm wiatrowych zlokalizowanych na terenie województwa zachodniopomorskiego: Grzmiąca (o mocy 6,0 MW), Białogard I (7,9 MW), Drawsko II (5,25 MW), Kołobrzeg (19,25 MW), Siemyśl (6,3 MW), Liskowo (38,8 MW). Dzięki tej inwestycji moc zainstalowana w odnawialnych źródłach energii wzrośnie w Grupie Enea o 17 procent.

Reklama

„Stawiamy na zieloną energię nie tylko ze względu na konieczność realizacji celów klimatycznych, ale przede wszystkim dlatego, że finalnie jest ona dużo tańsza od tej pozyskiwanej ze źródeł konwencjonalnych. To bardzo istotne: zarówno z perspektywy odbiorcy indywidualnego, jak i przemysłu czy biznesu” - wyjaśniał Arkadiusz Arusztowicz, prezes Enei Nowa Energia.

Wartość transakcji, uwzględniająca również możliwość zakupu projektu farmy fotowoltaicznej na etapie „ready to build” o mocy 25 MW, wyniesie ok. 900 mln zł. Umowa uwzględnia mechanizm earn-out, co oznacza, że ostateczna cena zależeć będzie od produkcji, jaką wiatraki odnotują w pierwszym roku po podpisaniu umowy.

„To nasza pierwsza tak znacząca transakcja na rynku polskim: ale liczymy na znacznie więcej. Dostrzegamy olbrzymi potencjał tego kraju w dziedzinie energetyki odnawialnej i już niebawem będziemy mogli zaprezentować kolejne projekty” - mówił Jens-Peter Zink, wiceprezes European Energy.

Skuteczna zmiana polskiego miksu energetycznego musi oznaczać, że zielona energia będzie konkurować ze źródłami wysokoemisyjnymi nie tylko ceną, ale także dostępnością oraz stabilnością. Przedstawiciele Grupy Enea przekonywali, że taki właśnie jest cel ich długofalowej strategii biznesowej.

„Nie poprzestajemy na zwielokrotnianiu naszych mocy zainstalowanych w energetyce wiatrowej: pamiętamy również o fotowoltaice czy budowaniu magazynów energii. Dopiero stworzenie kompleksowego, zharmonizowanego systemu pozwoli naszej Grupie, jak i całemu krajowi, dokonać rzeczywistej transformacji” - zaznaczył Grzegorz Kinelski, prezes Enei.

W kupionych przez Eneę farmach wiatrowych pracuje 29 turbin od wiodących, globalnych producentów: Siemen Gamesa, GE oraz Nordex. Spółka deklaruje, że w przyszłości instalacje te mogą zostać poddane modernizacji (tzw. repoweringowi) oraz integracji z innymi technologiami, takimi jak magazyny energii czy instalacje PV.

„Dzięki tej transakcji umacniamy naszą pozycję na rynku. Realizacja takich projektów jak dzisiejszy zakup farm wiatrowych pozwoli nam na skuteczną transformację w zielony, niezawodny i nowoczesny koncern energetyczny" - dodał Grzegorz Kinelski.

Na koniec 2024 roku Grupa Enea dysponowała 492 MW mocy zainstalowanej w OZE. Strategia Enei zakłada, że w 2035 roku moc zainstalowana w OZE ma wzrosnąć do ok. 5 GW.

„Pomimo tego, że Enea wciąż opiera się na aktywach węglowych, mocno idziemy w zielonym kierunku. Zapowiedzieliśmy, że będziemy inwestować w wiatr, fotowoltaikę, magazyny energii. To się dzieje. Mam nadzieję, że w niedługim czasie spotkamy się ponownie" - powiedział Bartosz Krysta, wiceprezes ds. handlowych, Enea.

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 4°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test