Reklama

Jak chronić dzieci, gdy świat bombarduje bodźcami?

Bycie rodzicem czy nauczycielem w dzisiejszych czasach wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Mylą się jednak ci, którzy sądzą, że łatwo za to jest być beztroskim dzieckiem. Już od chwili narodzin dzieci podlegają działaniu różnorodnych bodźców, a ich rozwijający się układ nerwowy musi radzić sobie z nadmiarem stymulacji. Przebodźcowanie, którego często doświadczają, jest również wyzwaniem dla dorosłych, których rolą jest stworzenie warunków sprzyjających zdrowemu i bezpiecznemu rozwojowi dziecka.
Jak chronić dzieci, gdy świat bombarduje bodźcami?
Nowe technologie i dzieci

 

Reklama

 

Czym skorupka za młodu…

Badania jednoznacznie pokazują, że zasoby rodzicielskie są kruche. W raporcie z badania przeprowadzonego przez wydawnictwo Nowa Era i Synergion – Przedszkolne Pryzmaty 2024*– wynika, że już rodzice przedszkolaków są obciążeni rodzicielstwem. Aż 42% badanych rodziców postrzega swoje rodzicielstwo jako obciążające, a 11% jest zdania, że nie posiada żadnych zasobów rodzicielskich. Tymczasem, jak zauważa Joanna Elmanowska z wydawnictwa Nowa Era, współpracująca z wydawnictwem Nowa Era, rodzice nie posiadający odpowiedniej wiedzy na temat rozwoju dziecka, wpływu bodźców ze świata, w tym technologii, na jego emocje i socjalizację z otoczeniem, dużo częściej borykają się z trudnościami wychowawczymi. Niejednokrotnie nie mają kontroli nad tym, ile ich dziecko spędza czasu przed ekranami, a dodatkowo przeoczają kluczowe problemy, które wynikają z życia prowadzonego w świecie wirtualnym. 

Tempo życia i obowiązki zawodowe rodziców często przekładają się na niekontrolowany czas dzieci spędzany przed ekranami. Co więcej, zapewnienie dziecku rozrywki w postaci telefonu, tabletu, telewizji, konsoli daje dorosłym tak cenny dla nich spokój. Rodzic ma zajęte i ciche dziecko, może spokojnie pracować, porozmawiać, a nawet obejrzeć telewizję. Tylko przekonanie, że po czasie spędzonym w ten sposób, dziecko będzie się chętnie uczyć lub uczestniczyć w życiu rodzinnym, jest błędne. 

Badania fundacji Dam o Mój Z@sięg** wykazały, że w 60% domów nie ma ustalonych żadnych zasad korzystania z nowych technologii, a rodzice nie uczą swoich dzieci mądrego korzystania z internetu, smartfonów, komputerów. Joanna Elmanowska z wydawnictwa Nowa Era zwraca uwagę, że brak edukacji rodziców i dzieci na temat tego jak zdrowo i mądrze korzystać z nowoczesnych technologii znacznie obniża zdolności poznawcze dzieci, utrudnia nawiązywanie zdrowych i bezpośrednich relacji z rówieśnikami, a przede wszystkim – przyczynia się do trudności w nauce, koncentracji i w panowaniu nad emocjami.

Dotrzeć do pokolenia Alfa w szkole

Utrzymanie zdrowia psychicznego dzieci w dobrej kondycji jest kluczową rolą rodziców, ale także nauczycieli. Programy profilaktyczne, odpowiedni dobór treści, edukacja i nauka selekcjonowania wiadomości oraz źródeł, a także wyznaczanie granic, są podstawą funkcjonowania w realnej i cyfrowej rzeczywistości. – Obecne pokolenie dzieci i młodzieży w szkole to tzw. pokolenie Alfa. Nie znają świata bez technologii. Owszem mają problem z koncentracją i zarządzaniem czasem, często są przebodźcowane, ale nie można zapominać o ich mocnych stronach. Biegle poruszają się w wiecie nowych technologii, są otwarci na zmiany, kreatywni.  – wylicza Joanna Elmanowska z wydawnictwa Nowa Era. – Rolą szkoły jest precyzyjna odpowiedź związane z tym wyzwania nauczycieli i potrzeby uczniów. Wykorzystanie odpowiednich narzędzi – w tym narzędzi multimedialnych, opartych na VR, korzystanie z visual learning, czyli nauki przez obrazy – to dziś realistyczne podejście, a jednocześnie bardziej angażujące uczniów. – podkreśla. 

Trzeba więc znaleźć złoty środek. Dzieci, które nie maja zapewnionej równowagi pomiędzy czasem na odpoczynek i regenerację bez rozpraszaczy i ekranów, o wiele trudniej zmotywować do współpracy czy aktywności w społeczeństwie. Takie życie jest dla nich nieatrakcyjne i nudne. Wszystko, co ciekawe, dzieje się w sieci. Eksperci z wydawnictwa Nowa Era – w tym twórcy programów multimedialnych eduSensus, które mają deklarację zgodności wyrobu medycznego – są zgodni co do tego, że nie możemy wykluczać dzieci ze świata cyfrowego. Musimy jednak – jako rodzice i nauczyciele – kontrolować czas, jaki poświęcają na korzystanie z technologii. Ważne jest także zadbanie o higienę treści, zapewniając dzieciom dostęp do materiałów wspierających ich rozwój intelektualny i emocjonalny.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Platforma eduSensus to specjalistyczne rozwiązanie online dla specjalistów i nauczycieli, które można dopasować 
do indywidualnych potrzeb uczniów. Innowacyjne programy z serii eduSensus od ponad 20 lat wspierają terapeutów 
i pedagogów w diagnozowaniu i terapii dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Są interaktywne, motywują do nauki, przynoszą radość – i dlatego dzieci uwielbiają elektroniczne pomoce edukacyjne. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 11°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test