Reklama
Nauka i technologie

Światowy Dzień Wody. Polacy coraz częściej martwią się suszą. Pomóc może mała retencja

Niemal 40 proc. Polaków uważa, że działania mające na celu powstrzymanie suszy powinny być traktowane priorytetowo - wynika z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji „Dbamy o wodę” z okazji Światowego Dnia Wody. To właśnie w letnich niedoborach wody respondenci widzą czynnik, który może najmocniej wpłynąć na ich region.
  • Źródło: PAP MediaRoom
Światowy Dzień Wody. Polacy coraz częściej martwią się suszą. Pomóc może mała retencja
Koalicja „Dbamy o wodę" (1)

To już czwarta odsłona badania zrealizowanego przez SW Research na zlecenie Koalicji „Dbamy o wodę”. Na podstawie odpowiedzi respondentów opracowano raport „Zatrzymać deszcz tam, gdzie spadnie”, z którego wynika, że zarówno nadmiar, jak i niedobór wody w percepcji Polaków ma istotny wpływ na ich region i lokalne społeczności. Jednocześnie postrzeganie to różni się w zależności od województwa, w którym mieszkają ankietowani.

Reklama

Woda coraz wyżej na liście priorytetów

Czwarta edycja badania pokazuje, że środowiskowe priorytety Polaków ulegają zmianie, a kwestie związane z wodą mają coraz większe znaczenie. Wśród zjawisk, którym należy przeciwdziałać w pierwszej kolejności, ankietowani najczęściej wskazywali degradację środowiska naturalnego (39% wskazań), suszę i niedobory wody (38%) oraz zanieczyszczenia powietrza (36%). Nadmiar wody (w tym powódź) znalazł się na miejscu czwartym (32,5%).Oznacza to, że przeciwdziałanie nierównowadze zasobów wodnych awansowało w hierarchii priorytetów Polaków. W ubiegłym roku susza znajdowała się na miejscu trzecim, natomiast powódź dopiero na szóstym.

W połowie województw tematy związane z wodą znalazły się na samym szczycie listy priorytetów. W trybie pilnym suszy przeciwdziałać chcą mieszkańcy województwa dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego (ex aequo z przeciwdziałaniem powodzi i degradacji środowiska). Natomiast w województwie śląskim, w którym znajduje się powiat żywiecki, to przeciwdziałanie powodzi, wskazane przez 40,7% badanych, zajęło pierwsze miejsce na liście priorytetów.

Susze i powodzie wpływają na lokalne społeczności

Wśród badanych Polaków co trzeci (33%) uważa, że to susza letnia jest zjawiskiem, które może najmocniej wpłynąć na jego region. Na drugim miejscu znalazły się deszcze nawalne, jednak udział badanych, którzy wybrali tę odpowiedź (16%), był o połowę mniejszy niż w przypadku suszy letniej. Podobny odsetek wskazał także niski stan wody w rzece (14%), powódź błyskawiczną (14%) oraz brak pokrywy śnieżnej (13%).

Choć powódź jest zdaniem Polaków mniej pilnym tematem niż susza, to już co trzeci jest zdania, że „wielka woda” i jej konsekwencje dotkną go osobiście. Do województw, których mieszkańcy szczególnie często spodziewają się negatywnych skutków powodzi, należą województwo opolskie (62,5%) oraz dolnośląskie (53,5%), a więc regiony dotknięte powodzią w ubiegłym roku. Na podstawie wyników badania można także zaobserwować, że mieszkańcy południa Polski zdecydowanie częściej obawiają się tego zjawiska niż mieszkańcy północnej części kraju.

Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody jest obchodzony 22 marca. Ustanowiono go rezolucją z 22 grudnia 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w ramach Agendy 21, w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Rio de Janeiro. Celem Światowego Dnia Wody jest podniesienie świadomości na temat problemów z dostępnością zasobów wodnych.

O badaniu

Badanie zostało zrealizowane w dniach 14.01.2025-21.01.2025 przez SW RESEARCH Agencję Badań Rynku i Opinii metodą wywiadów telefonicznych (CATI) oraz wywiadów online (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 500 ankiet z pełnoletnimi mieszkańcami powiatu żywieckiego oraz 1013 ankiet z respondentami panelu SW Panel.

Koalicja „Dbamy o wodę”

Koalicja „Dbamy o wodę” to zainicjowany przez Żywiec-Zdrój i Grupę Żywiec projekt na rzecz budowania partnerstwa podmiotów publicznych, prywatnych i pozarządowych, które mają świadomość konieczności tworzenia systemowych i długofalowych rozwiązań w związku z postępującymi zmianami klimatu i gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Skutki coraz częstszych okresów suszy i nagłych ulew stają się szczególnie odczuwalne na terenach górzystych, takich jak Żywiecczyzna. Koalicja „Dbamy o wodę” prowadzi działalność badawczą oraz edukacyjną wokół zagadnień hydrologicznych i klimatycznych, pokazuje dobre praktyki i przedstawia korzyści wynikające z wdrażania rozwiązań retencyjnych na poziomie lokalnym, ogólnopolskim i globalnym. Podejmuje także działania w celu wypracowywania rozwiązań na rzecz małej retencji i buduje porozumienie między lokalnymi społecznościami, samorządami i instytucjami, aby poprzez wspólne działania inspirować inne regiony Polski.

Koalicję „Dbamy o wodę” tworzą aktualnie Koalicjanci Założyciele: Żywiec-Zdrój i Grupa Żywiec, a także Koalicjanci Partnerzy: Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Żywiecka Fundacja Rozwoju oraz Lokalna Grupa Działania „Żywiecki Raj”.

KONTAKT:

Marta Nowicka, rzeczniczka Koalicji „Dbamy o wodę”

e-mail: koalicja@dbamyowode.pl 

Źródło informacji: Koalicja „Dbamy o wodę"


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 5°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test