Reklama
Muzeum Narodowe w Szczecinie

Zaproszenie na wernisaż CULTURETRACKING ŁUKASZ SKĄPSKI

Zaproszenie na wernisaż  CULTURETRACKING  ŁUKASZ SKĄPSKI
Zgoda 6

Wernisaż: 27 marca 2025 roku, godz. 18.00

Reklama

Wystawa czynna do 15 czerwca 2025 roku


Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej, 

ul. Staromłyńska 1

 

Organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie

Kuratorka: Magdalena Lewoc

 

 

_________________________________________________________________________



Na wystawie Culturetracking Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej ŁukaszSkąpski zaprezentuje prace zrealizowane w latach 2016–2024. 

 

W kilku cyklach fotografii, serii rysunków i filmie wideo artysta przygląda się „strefom kontaktu”, w których ścierają się i wzajemnie przenikają odmienne kultury. Odnosi się do tekstów teoretyka postkolonializmu Homiego K. Bhabhy i odwołuje do osobistych doświadczeń zdobytych w trakcie pobytów artystyczno-badawczych w Kenii.

 

Skąpski podąża za spostrzeżeniami Bhabhy i jego koncepcją hybrydowości. Z właściwą sobie analityczną wnikliwością i poczuciem humoru obserwuje kulturowe sprzężenia i fuzje, 
w efekcie których tożsamości obu stron kontaktu stają się polemiczne i płynne. 

 

Metaforyczną reprezentacją dynamiki kultury w postkolonialnym, zglobalizowanym świecie są prace Skąpskiego z serii Hybrydy (2024), zainspirowane umieszczanymi na sklepach w Kenii rysunkami reklamowymi sprzedawanych przedmiotów, których dokumentację artysta wykonał podczas międzynarodowego programu TICASS w 2018 roku. Skąpski narysował przedmioty powszechnie używane na wszystkich kontynentach i rysunkami tymi „nakarmił” program AI. Posłużył się programem w ten sposób, by po zmiksowaniu rysunków powstały byty hybrydowe. Rezultatem tej manipulacji są wyobrażenia przedmiotów o niejasnej tożsamości, nieznanym przeznaczeniu i surrealistycznej, czasem zabawnej, czasem niepokojącej formie.

 

Etnograficzne zainteresowania Skąpskiego, skoncentrowane w poprzednich latach głównie na realiach polskich, w Afryce zyskały nowy kontekst teoretyczny nie tylko dzięki odwołaniu do postkolonialnej refleksji Bhabhy. W obu wariantach pracy pt. Zgoda – w serii wykonanych w Polsce fotografii inspirowanych Zapisem socjologicznym Zofii Rydet, a także w filmie pod tym samym tytułem nakręconym w Kenii, artysta w przewrotny sposób nawiązuje do etycznych dylematów współczesnej antropologii, tropiącej asymetryczne i przemocowe relacje pomiędzy „obserwującym” i „obserwowanym”. Ironiczny gest autora, polegający na anonimizacji sportretowanych osób, problematyzuje zarówno granice politycznej poprawności, jak i swobody artystycznej wypowiedzi.

 

Wystawę dopełnia seria kilkunastu makiet barier antyprzychodźczych realizowanych przez Skąpskiego na przestrzeni ostatnich kilku lat w ramach projektu pt. Klincz. Nowa architektura granic europejskich oraz cykl fotografii pt. Kolor uśredniony. Prace te przekierowują uwagę na Europę, która w efekcie aktualnego kryzysu migracyjnego jest obecnie jedną 
z najgorętszych „stref kontaktu”. Artysta unaocznia w nich metodyczne stawianie zapór wokół strefy Schengen i warunki panujące w obozowisku zorganizowanym przez uchodźców w serbskim Horgoš przy granicy węgierskiej, które odwiedził w 2016 roku w trakcie stypendium wyszehradzkiego w ACAX w Budapeszcie. Tytułowy „klincz” obrazuje skomplikowaną polityczną, społeczną i etyczną sytuację Europy, mierzącej się z jednej strony ze swoim „bagażem” kolonialnym, z drugiej – z radykalizującymi się nastrojami antymigracyjnymi i narastającym problemem nierespektowania praw człowieka, postrzeganych dotychczas jako fundament europejskiego ładu.

 

 

PROF. ŁUKASZ SKĄPSKI

Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1988–1991 mieszkał we Francji, w Niemczech i w Chinach. Obecnie mieszka w Berlinie i w Szczecinie. 
W latach 2002–2009 wykładowca w ASP w Krakowie. W roku 2006 otrzymał stopień doktorski w ASP w Poznaniu. W roku 2012 habilitował się na Uniwersytecie Artystycznym 
w Poznaniu i otrzymał stanowisko profesora Akademii Sztuki w Szczecinie. W latach 2012–2018 pełnił funkcję kierownika Katedry Fotografii Akademii Sztuki w Szczecinie. Od 2016 roku prowadzi tamże Pracownię Fotografii. W roku 2012 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Prace między innymi w kolekcjach: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego 
w Szczecinie, MOCAK-u w Krakowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Fotografii 
w Krakowie, Galerii Arsenał w Białymstoku, Galerii Studio w Warszawie, Galerii Zderzak 
w Krakowie, Muzeum Górnośląskiego, Galerii Kronika w Bytomiu, Instytutu Sztuki Wyspa 
w Gdańsku, Bunkrze Sztuki w Krakowie oraz w kolekcjach prywatnych.

 

 

Wystawie Culturetracking Łukasz Skąpski towarzyszy program edukacyjny

 

  1. ProjektOwo – przedmioty – hybrydy 

termin: 24.05.2025 r.

godz. 10.00–11.30 

Głównym celem zajęć jest zabawa ze sztuką współczesną, dająca możliwość tworzenia i autentycznej, twórczej swobody.

 

Formuła zajęć wykorzystuje naturalną zdolność najmłodszych do kreatywnego myślenia. Podczas spotkania przyjrzymy się pracy zatytułowanej: Hybrydy, powstałej w wyniku inspiracji reklamowymi malunkami sprzedawanych przedmiotów na sklepach w miasteczku Kilifi w Kenii.

 

Porozmawiamy także o tym, które przedmioty/rzeczy mogły posłużyć artyście do wykonania tego projektu i jaki program mógł wykorzystać.

 

Podczas aktywności plastycznej stworzymy projekt przedmiotu – pracę z różnorodnych materiałów i ich nietypowych, często przeciwstawianych, połączeń. Specjalnie dobrane zadania twórcze mają pobudzić dziecięcą wyobraźnię

 

Zajęcia kierowane są do dzieci w wieku 6–10 lat.

Obowiązują wcześniejsze zapisy. 

Prowadzenie: Agata Kamińska

tel. (+48) 797 705 277

a.kaminska@muzeum.szczecin.pl

Koszt: 15 zł / 1os.

Miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej,

ul. Staromłyńska 1

 

 

  1. Lekcja: Sztuka Cię Szuka

Program zajęć arteterapeutycznych to propozycja tworzenia i eksperymentowania z kształtem, plamą barwną oraz różnorodnymi materiałami i technikami plastycznymi. Zajęcia kierowane są do dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnościami. 


Obowiązują wcześniejsze zapisy. 

Informacje/zapisy: Agata Kamińska

tel. (+48) 797 705 277

a.kaminska@muzeum.szczecin.pl

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test