Sieć Ziem Zachodnich i Północnych ogłasza nabór na V edycję Akademii, która odbędzie się 15–16 maja w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.
Organizatorzy zapraszają magistrantów, doktorantów i doktorów z polskich uczelni, którzy prowadzą badania dotyczące historii i współczesności terenów włączonych do Polski po II wojnie światowej.
W programie:
- wykłady i warsztaty z ekspertami,
- panele seminaryjne i dyskusyjne,
- możliwość konsultacji własnych projektów z ekspertami i innymi uczestnikami.
Udział w Akademii jest bezpłatny.
Zgłoszenia (zgodnie z regulaminem) przyjmowane są do 7 kwietnia 2025 r. na adres: karol.machi@zajezdnia.org
Więcej informacji na: szzip.pl i zajezdnia.org
Akademia Ziem Zachodnich i Północnych skierowana jest do badaczy z Polski, którzy aktualnie prowadzą badania naukowe w obszarze humanistyki na temat przeszłości i współczesności terenów, które zostały włączone do państwa polskiego w wyniku II wojny światowej, w tym w szczególności:
-polityki państwa wobec Ziem Zachodnich i Północnych Polski,
- współpracy oraz relacji kulturowych i społecznych między tymi terytoriami, a innymi regionami w Polsce i krajach sąsiedzkich,
- kwestii narodowościowych, kulturowych, językowych, gospodarczych i religijnych występujących na tych terenach,
- badań nad pamięcią zbiorową.
Celem Akademii jest rozwój poznawczy w duchu interdyscyplinarnym i pogłębienie wiedzy badaczy z różnych ośrodków naukowych w Polsce, którzy przygotowują prace magisterskie lub dysertacje doktorskie lub inne na temat Ziem Zachodnich i Północnych, szczególnie w II poł. XX w., poprzez zbudowanie przestrzeni do dyskusji seminaryjnych na temat realizowanych przez nich badań, umożliwienie im porównania osiąganych wyników oraz rozwinięcie umiejętności warsztatowych związanych z zagadnieniami metodologicznymi czy źródłowymi.
W programie znajdą się wykłady i warsztaty prowadzone przez specjalistów z wiodących ośrodków naukowych, 2 panele seminaryjne i wydarzenia towarzyszące. Uczestnicy Akademii, posiadający już pewne doświadczenie badawcze lub/i rozeznanie w omawianej tematyce, będą mieli możliwość skonsultowania realizowanych przez siebie projektów zarówno ze specjalistami w poszczególnych dziedzinach, jak i między sobą, zyskując zróżnicowane uwagi, sugestie i pytania wpływające na pogłębienie analizy badanych zjawisk i w konsekwencji, ogólny wzrost poziomu prowadzonych badań.
Napisz komentarz
Komentarze