Reklama

Ogrzewanie gospodarstw domowych a jakość powietrza – jak zmniejszyć smog w sezonie grzewczym?

Zima i wczesna wiosna to czas, gdy jakość powietrza w Polsce drastycznie spada. W wielu miejscowościach normy zanieczyszczeń przekraczane są wielokrotnie, co ma bezpośredni wpływ na komfort życia mieszkańców. Głównym źródłem problemu wciąż pozostaje ogrzewanie domów przy użyciu paliw stałych, zwłaszcza węgla i drewna w przestarzałych piecach. Czy można odwrócić ten trend i poprawić jakość powietrza w sezonie grzewczym? Zmiany są możliwe, ale wymagają konsekwentnych działań i odpowiednich inwestycji.
Ogrzewanie gospodarstw domowych a jakość powietrza – jak zmniejszyć smog w sezonie grzewczym?

Smog to toksyczna mieszanina pyłów zawieszonych, tlenków azotu i innych szkodliwych substancji powstających w wyniku spalania paliw kopalnych. Szczególnie groźne są drobne cząsteczki pyłu PM2,5, które bez trudu przenikają do układu oddechowego i krwiobiegu. W Polsce to właśnie domowe piece i kotły na paliwa stałe odpowiadają za większość emisji pyłów PM10 i PM2,5. Problem dotyczy przede wszystkim mniejszych miejscowości oraz obszarów wiejskich, gdzie wciąż funkcjonują tzw. "kopciuchy" – przestarzałe piece pozbawione filtrów.

Reklama

Pod koniec lutego bieżącego roku Polski Alarm Smogowy opublikował ranking gmin zaangażowanych w Program Czyste Powietrze. Wyniki pokazują, że eliminacja starych pieców ma wymierny wpływ na poprawę jakości powietrza. W 2024 roku liderem zostały gminy z województwa mazowieckiego – aż 29 z nich znalazło się w pierwszej setce zestawienia. Tam, gdzie zlikwidowano najwięcej kotłów węglowych, poziom smogu spadł nawet o kilkadziesiąt procent. To dowód na to, że inwestycje w nowoczesne systemy ogrzewania mają realny wpływ na jakość powietrza. Problem w Polsce nadal jednak istnieje – w pierwszych dniach marca 2025 roku alerty RCB o krytycznie złej jakości powietrza otrzymywali mieszkańcy powiatu kieleckiego (6.03) czy Grudziądza i Szczecina (8.03). 

Jak ograniczyć emisję z domowych źródeł ogrzewania?

Rozwiązań jest kilka, a kluczowe są inwestycje w ekologiczne systemy ogrzewania. Wymiana kotłów węglowych na nowoczesne piece gazowe, pompy ciepła czy ogrzewanie elektryczne to skuteczne sposoby na zmniejszenie emisji. Coraz więcej gospodarstw decyduje się także na odnawialne źródła energii, takie jak panele fotowoltaiczne, które dodatkowo pozwalają obniżyć rachunki.

– Ograniczenie strat ciepła to kolejny krok w walce ze smogiem. Termomodernizacja budynków, czyli docieplenie ścian, wymiana okien i drzwi oraz modernizacja instalacji grzewczych, pozwala znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie na paliwo. W praktyce oznacza to nie tylko mniejsze rachunki za ogrzewanie, ale także ograniczenie zanieczyszczeń – wylicza Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Każdy może mieć wpływ

Poprawa jakości powietrza wymaga wspólnego wysiłku. Programy takie jak Czyste Powietrze, umożliwiają uzyskanie dofinansowania na tego typu inwestycje, co sprawia, że są one bardziej dostępne dla mieszkańców. Zgodnie z informacjami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 31 marca 2025 roku rozpocznie się kolejny nabór do programu. Jednak warto pamiętać, że odpowiedzialność za stan powietrza nie spoczywa jedynie na władzach lokalnych czy rządowych – każdy właściciel domu może przyczynić się do redukcji emisji. 

Wybór ekologicznych technologii grzewczych, unikanie spalania odpadów i odpowiednia termoizolacja budynku to proste kroki, które mogą przynieść wymierne efekty. Mniej smogu oznacza wyższy komfort życia i czystsze powietrze dla przyszłych pokoleń – podsumowuje Lisa Scoccimarro.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test