Spotkanie moderowali: dr Konrad Wojtyła i Paweł Pawłowski z Fundacji Skarby Pomorza – będącej współorganizatorem spotkania.
Pamięć jest produktem nie natury, lecz kultury i podlega procesom społecznego konstruowania. Wpływ na formę postrzegania obrazów przeszłości mają m.in. wydarzenia historyczne, zinstytucjonalizowane działania czy ich obecność w dyskursie publicznym/medialnym. Nie można zatem traktować pamięci jako coś stałego ,niezmiennego. Wykład dra Pawła Grenia zatytułowany „Redefinicja obrazów przeszłości na przykładzie obchodów wyzwolenia obozu KL Auschwitz-Birkenau jest tego dowodem. Badacz w w swoich rozważaniach wykazuje, w jaki sposób pamięć o największym spośród funkcjonujących obozów zmieniła się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Szacuje się, że w latach 1940-1945 w KL Auschwitz-Birkenau zginęło około 1,1 mln więźniów.
Paweł Greń – doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o poznaniu i komunikacji społecznej . Rektor Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach. Członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej. Autor książek Medialne obrazy wroga, Pamięć a media, Obchody wyzwolenia obozu KL Auschwitz-Birkenau w dyskursie prasowym, oraz Pytanie o pamięć. Relacje autobiograficzne więźniów obozów koncentracyjnych.
Ukończył Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytet WSPS, Akademię Ekonomiczno-Humanistyczną w Warszawie oraz Uniwersytet Dolnośląski we Wrocławiu.
Autor licznych publikacji które ukazały się w renomowanych wydawnictwach w Polsce i na świecie. Stypendysta programu rządowego „POWER”, w ramach którego odbył staż naukowy na Uniwersity of Cambridge. Uczestnik projektu badawczego „Komunikowanie publiczne w Polsce – ujęcie inter- i multidyscyplinarne”, realizowanego przez konsorcjum naukowe Analiza Dyskursu i finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Narodowy Program Rozwoju Humanistyki). Piastował najwyższe funkcje w szkolnictwie wyższym. Aktualnie pracuje na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW we Wrocławiu oraz Uniwersytecie Warszawskim. Wielokrotnie nagradzany za działalność naukowo-badawczą.
Fot. Marcin Bublewicz
Napisz komentarz
Komentarze