Reklama
Spotkanie w Gryfickim Domu Kultury

„Wokół 80.rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu KL Auschwitz-Birkenau”

W Gryfickim Domu Kultury odbyło się spotkanie połączone z otwartą dyskusją: "Wokół 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu KL Auschwitz-Birkenau". Gościem był prof. Paweł Greń - stypendysta University of Cambridge, a obecnie pracownik Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW i Uniwersytetu Warszawskiego, który wygłosił wykład poprzedzający dyskusję.
  • Źródło: Gryficki Dom Kultury
„Wokół 80.rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu KL Auschwitz-Birkenau”

Spotkanie moderowali: dr Konrad Wojtyła i Paweł Pawłowski z Fundacji Skarby Pomorza – będącej współorganizatorem spotkania.

Reklama

Pamięć jest produktem nie natury, lecz kultury i podlega procesom społecznego konstruowania. Wpływ na formę postrzegania obrazów przeszłości mają m.in. wydarzenia historyczne, zinstytucjonalizowane działania czy ich obecność w dyskursie publicznym/medialnym. Nie można zatem traktować pamięci jako coś stałego ,niezmiennego. Wykład dra Pawła Grenia zatytułowany „Redefinicja obrazów przeszłości na przykładzie obchodów wyzwolenia obozu KL Auschwitz-Birkenau jest tego dowodem. Badacz w w swoich rozważaniach wykazuje, w jaki sposób pamięć o największym spośród funkcjonujących obozów zmieniła się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Szacuje się, że w latach 1940-1945 w KL Auschwitz-Birkenau zginęło około 1,1 mln więźniów.

Paweł Greń – doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o poznaniu i komunikacji społecznej . Rektor Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach. Członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej. Autor książek Medialne obrazy wroga, Pamięć a media, Obchody wyzwolenia obozu KL Auschwitz-Birkenau w dyskursie prasowym, oraz Pytanie o pamięć. Relacje autobiograficzne więźniów obozów koncentracyjnych.

Ukończył Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytet WSPS, Akademię Ekonomiczno-Humanistyczną w Warszawie oraz Uniwersytet Dolnośląski we Wrocławiu. 

Autor licznych publikacji które ukazały się w renomowanych wydawnictwach w Polsce i na świecie. Stypendysta programu rządowego „POWER”, w ramach którego odbył staż naukowy na Uniwersity of Cambridge. Uczestnik projektu badawczego „Komunikowanie publiczne w Polsce – ujęcie inter- i multidyscyplinarne”, realizowanego przez konsorcjum naukowe Analiza Dyskursu i finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Narodowy Program Rozwoju Humanistyki). Piastował najwyższe funkcje w szkolnictwie wyższym. Aktualnie pracuje na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW we Wrocławiu oraz Uniwersytecie Warszawskim. Wielokrotnie nagradzany za działalność naukowo-badawczą.

 

Fot. Marcin Bublewicz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test