Reklama

Zakończyła się przebudowa gazociągu Goleniów – Police

W lutym 2025 roku oddano do użytku gazociąg Goleniów – Police, kończąc tym samym przebudowę infrastruktury zaopatrującej w gaz ziemny aglomerację szczecińską i Zakłady Chemiczne Police. W ramach przebudowy tego gazociągu ponad 60 proc. trasy inwestycji zostało pokonane bezwykopowo. GAZ-SYSTEM wykonał w tym projekcie najdłuższy podziemny przewiert sterowany w Polsce.
Zakończyła się przebudowa gazociągu Goleniów – Police
zdjęcie ilustracyjne

Prace budowlane w rejonie Rezerwatu Olszanka i Roztoki Odrzańskiej zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy etap obejmował przekroczenie metodą przewiertu Roztoki Odrzańskiej i został zakończony w 2021 r. Wykonano tam pierwszy w Polsce przewiert sterowany HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) w technologii Intersect, o długości 1814 m. 

Reklama

 

Drugi etap prac, zakończony w lutym 2025 roku, polegał na budowie nowego połączenia Goleniów – Police o średnicy 500 mm i demontażu starego naziemnego gazociągu. Dzięki zastosowaniu metody przewiertu sterowanego HDD możliwe było przekroczenie terenu Rezerwatu Olszanka bez ingerencji w szatę przyrodniczą. Przewiert pod rzeką Olszanka został poprowadzony na głębokości do 41 metrów i mierzył 2019 metrów, co czyni go najdłuższym przekroczeniem wykonanym metodą HDD w Polsce.

 

Rezerwat Olszanka wraz z najbliższymi okolicami jest siedliskiem wielu chronionych gatunków zwierząt oraz miejscem, gdzie występują wyjątkowe tereny torfowe. Rezerwat położony jest na wschodnim brzegu Odry, w obszarze specjalnej ochrony ptaków. Zastosowanie przewiertu sterowanego pozwoliło ominąć pod ziemią, a tym samym zachować cenny przyrodniczo teren. Zyskała na tym przede wszystkim okoliczna flora i fauna z gniazdującym w tej okolicy bielikiem. 

 

Koszt zrealizowanych prac wyniósł ok. 105 mln złotych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 14°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test