Reklama

Najlepsze pączki z dziurką na tłusty czwartek

Tłusty czwartek to wyjątkowy dzień w polskim kalendarzu – pełen radości i słodkich przysmaków. To właśnie wtedy bez wyrzutów sumienia sięgamy po pączki, faworki i inne wypieki smażone na złoty kolor. Jeśli marzysz o samodzielnie przygotowanych słodkościach, sprawdź nasz prosty przepis na puszyste donuty z polewą malinową!
Najlepsze pączki z dziurką na tłusty czwartek

Delikatne, lekkie i rozpływające się w ustach! Właśnie tak smakują nasze pączki. Ich przygotowanie wymaga nieco cierpliwości, ale efekt końcowy jest tego wart Poznaj przepis na domowe donuty z polewą malinową!

Reklama

 

Składniki na 25 sztuk donutów:

  • 300 ml mleka

  • 30 g świeżych drożdży

  • 70 g cukru

  • 2 łyżki cukru wanilinowego

  • 1 jajko + 2 żółtka

  • 600 g mąki pszennej typ 550

  • 100 g masła

  • szczypta soli

 

Polewa malinowa:

  • 200 g białej czekolady

  • 50 ml puree z przetartych malin

  • 60 ml śmietanki kremówki 36%

  • 20 g masła

  • kilka kropel różowego barwnika spożywczego w żelu (opcjonalnie)

 

Dodatkowo:

  • Biała czekolada do dekoracji

  • Maliny liofilizowane do dekoracji

 

Przygotowanie:

  1. W misie połącz połowę letniego mleka z cukrem, drożdżami i dwiema łyżkami mąki. Wymieszaj i odstaw pod przykryciem na 15 minut, aby drożdże zaczęły pracować.

  2. Do zaczynu dodaj resztę mleka, cukier wanilinowy, mąkę, jajko, żółtka, sól oraz roztopione masło. Wyrabiaj ciasto przez około 10 minut, aż stanie się elastyczne i gładkie. Przykryj ściereczką i pozostaw w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na godzinę.

  3. W szerokim garnku zacznij rozgrzewać olej na małym ogniu – zajmie to około 30 minut.

  4. Wyrośnięte ciasto podziel na 25 równych części i uformuj kulki. Każdą z nich spłaszcz, ułóż na kawałku papieru do pieczenia i pozostaw na kolejne 30 minut do napuszenia. Przed smażeniem w środku każdej kulki wytnij otwór, tworząc klasyczny kształt donuta. Możesz wykorzystać tylkę cukierniczą.

  5. Kiedy olej osiągnie temperaturę 165-170°C, delikatnie wrzucaj pączki i smaż na złoty kolor – około 2 minuty z każdej strony. Po usmażeniu odsącz na ręczniku papierowym.

  6. Przygotuj polewę: posiekaną białą czekoladę przełóż do miski. Śmietankę podgrzej z puree malinowym, aż będzie gorąca, a następnie zalej nią czekoladę. Dodaj masło i wymieszaj do uzyskania gładkiej konsystencji. W razie potrzeby dodaj odrobinę barwnika.

  7. Zanurz donuty w polewie, pozwól jej lekko spłynąć, a następnie udekoruj roztopioną białą czekoladą i malinami.

 

Jakie są sekrety idealnych pączków na tłusty czwartek?

 

Aby twoje pączki były idealnie puszyste i smaczne, warto zastosować kilka sprawdzonych trików.

 

– Cierpliwość to klucz do sukcesu – ciasto drożdżowe wymaga czasu, aby dobrze wyrosło, dlatego zarezerwuj sobie około 2,5 godziny na ich przygotowanie. Przy tym punkcie pamiętaj, aby umieścić je w ciepłym miejscu, bez przeciągów. Czasami wydaje się, że masa bardziej się lepi do dłoni i mamy ochotę podsypać je mąką – warto wykorzystać jej minimalną ilość, aby ciasto nie stało się zbyt twarde. Pamiętaj, aby zadbać o odpowiednią temperaturę tłuszczu – najlepiej kontrolować ją przy pomocy termometru kuchennego. Niestety za gorący olej sprawi, że pączki szybko się spalą, a w środku pozostaną surowe, a przy zbyt zimnym ciasto zacznie mocno chłonąć tłuszcz. Jeśli chcesz, aby wypieki drożdżowe zachowały swoją świeżość na dłużej, to po upieczeniu przechowuj je pod przykryciem – możesz wykorzystać np. pojemnik na ciasto, ceramiczną paterę z pokrywką lub zwykłą ściereczkę kuchenną. Przy tym wypieku nie musisz inwestować w specjalne produkty do pieczenia, wykorzystasz to, co masz już w domu. Życzę powodzenia! – mówi specjalistka marki KiK. 


Tłusty czwartek to doskonała okazja, by spróbować czegoś nowego w kuchni i cieszyć się smakiem domowych wypieków. Smacznego!

 

 

KiK Textil Sp. z o.o.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 17°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test