Reklama

Ciemne elewacje są COOL – obalamy mity

Na temat ciemnych elewacji krąży wiele teorii. Że blakną, że nadmiernie się nagrzewają, powodując pękanie tynków czy wzrost temperatury we wnętrzach w czasie upałów. Czy rzeczywiście tak jest? Obalamy największe mity na ten temat.
Ciemne elewacje są COOL – obalamy mity

Kolory elewacji domu decydują o jego wyglądzie i charakterze. W nowoczesnych projektach nieprzerwanie króluje biel, jednakcoraz częściej występuje ona w towarzystwie ciemnych odcieni szarości, brązu czy nawet czerni. Co ciekawe, ciemne kolory coraz można spotkać na całej powierzchni ścian zewnętrznych budynku. Czy to dobry pomysł? 

Reklama

 

MIT: Ciemne kolory są niebezpieczne

 

Prawdą jest, że ciemne kolory standardowo absorbują światło znacznie silniej niż jasne barwy, przez co elewacje nimi pokryte nagrzewają się szybciej w trakcie ekspozycji na działanie słońca. Co więcej nagła zmiana nagrzanej elewacji podczas zamoczenia deszczem może być przyczyną powstawania naprężeń, mogących skutkować uszkodzeniami tynku, objawiającymi się pęknięciami i odspojeniami. Do tego pod wpływem ekspozycji na promienie UV, wyprawy tynkarskie mogą szybciej się starzeń – ciemne barwy blaknąć i tracić swój pierwotny wygląd. Ale…

 

Nie oznacza to wcale, że musimy rezygnować z ciemnych kolorów na elewacji. Nawet najciemniejsze kolory tynków i farb fasadowych można bezpiecznie stosować bez obaw o przegrzanie czy odbarwienie elewacji – oczywiście pod warunkiem doboru odpowiedniej wyprawy wierzchniej i poprawnego wykonania.

 

Niektórzy producenci pomyśleli i o tym, wykorzystując w swoich produktach technologię chłodzenia.  – Wymagające tego kolory naszych tynków i farb elewacyjnych z linii Baumit Pura, Baumit Star i Baumit Crystal, o współczynniku odbicia światła HBW < 20 i współczynniku odbicia całkowitej energii słonecznej ≥ 25, są fabrycznie wzbogacane o tzw. coolpigmenty. Odbijają one znaczną część promieni słonecznych, chroniąc elewacje, w tym systemy ocieplenia przed skutkami nadmiernego nagrzewania się – mówi Maciej Iwaniec, product manager w Baumit Polska. – Dzięki temu powierzchnia o intensywnych, ciemnych barwach nie nagrzewa się do wartości zagrażającej trwałości całego układu termoizolacji. Ocieplenie chronione jest przed uszkodzeniem, a kolor farb czy tynków przed odbarwieniem – dodaje.

 

Oznacza to, że przy zastosowaniu odpowiedniego tynku lub farby elewacyjnej, nawet ciemna kolorystyka może być bezpiecznie stosowana w systemach ociepleń ETICS, nie powodując konieczności wykonywania pogrubionej warstwy zbrojącej.

 

MIT: Ciemne elewacje powodują przegrzewanie wnętrz

 

Zmiany klimaty stają coraz bardziej odczuwalne w naszej szerokości geograficznej. Od 2000 roku obserwuje się wyraźny wzrost średniej temperatury i liczby fal upałów. Jednym z pojawiających się w tym kontekście pytań jest: „Czy konieczne jest unikanie ciemnych kolorów na elewacjach, by zapobiec przegrzewaniu się wnętrz? 

 

Zespół naukowców prowadzących badania w Baumit Viva Park postanowił to sprawdzić i rozwiać wszelkie wątpliwości. Przeprowadził stacjonarną symulację, aby dowiedzieć się, czy jest to skuteczny sposób, aby uciec przed upałem w lecie. Jak się okazuje, odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. 


Wszystko zależy od konstrukcji ścian zewnętrznych. W domach bez izolacji, przy czarnej fasadzie wzrost temperatury jest rzeczywiście znaczący – mówi Maciej Iwaniec, po czym dodaje: – Przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej 32°C i bezpośredniemu nasłonecznieniu powoduje ona wzrost temperatury powierzchni ściany w pomieszczeniu o około 5°C. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, gdy budynek jest wykonany z betonu i ocieplony. Przy białej fasadzie temperatura powierzchni ściany w pomieszczeniu kształtuje się na poziomie 26,3°C, a przy czarnej osiąga wartość 26,9°C. Różnica jest zatem nieznaczna. Najgorzej w tym zestawieniu wypada natomiast dom z czarnego betonu bez izolacji. Wniosek nasuwa się zatem sam. Przy zastosowaniu odpowiedniej termoizolacji możliwa jest ogromna różnorodność kolorów elewacji bez wpływu na jej estetykę i funkcjonalność czy klimat we wnętrzach.

 

Reasumując, jeśli marzy nam się elewacja w ciemnych kolorach, wcale nie musimy z niego rezygnować w obawie o uszkodzenie elewacji czy przegrzanie wnętrz latem. Kluczem do jego spełnienia są ocieplone mury i wyprawa tynkarska zawierająca specjalne coolpigmenty.  

 

 

 

Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 25 krajach Europy. Od 1994 roku firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.

 

Fot. Baumit


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 11°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test