Reklama

Jak obcokrajowiec może szybko i sprawnie zarejestrować swój pojazd w Polsce?

Jak obcokrajowiec może szybko i sprawnie zarejestrować swój pojazd w Polsce?

Każdy obcokrajowiec planujący pobyt w Polsce dłuższy niż 6 miesięcy, zobowiązany jest do rejestracji swojego pojazdu. Dotyczy to zarówno pojazdu, którym przyjeżdża, jak i tego, który planuje dopiero zakupić na miejscu. To warunek konieczny, by móc legalnie poruszać się po polskich drogach, a także świadczyć usługi odpłatnego przewozu osób. Formalności można dokonać w urzędzie przypisanym do konkretnego miejsca zameldowania. Jednak co zrobić w sytuacji braku meldunku? Gdzie szukać pomocy? 

Reklama

Rejestracja pojazdu w Polsce to obowiązek każdego kierowcy

Każdy samochód poruszający się po polskich drogach podlega obowiązkowi rejestracji w stosownym urzędzie. Wszyscy kierowcy zobowiązani są także do posiadania aktualnej polisy ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Obowiązkowi nie podlegają jedynie osoby planujące pobyt w Polsce na okres krótszy niż 6 miesięcy.

– Obcokrajowcy planujący rejestrację swojego pojazdu w Polsce nie muszą posiadać meldunku w naszym kraju. Muszą jedynie wskazać miejsce stałego zamieszkania, co potwierdza np. umowa wynajmu mieszkania. Choć dokumenty można wypełnić zdalnie w dowolnym miejscu, to następnie należy je przedłożyć właśnie w urzędzie przypisanym do konkretnego miejsca zamieszkania – wyjaśnia Łukasz Witkowski z Natviol, aplikacji rozliczeniowej dla kierowców i kurierów. - Wszelkich formalności może dopełnić zarówno właściciel, jak i współwłaściciel pojazdu. Obcokrajowcy zainteresowani świadczeniem usług przewozowych na terenie naszego kraju mogą z naszej strony liczyć nie tylko na pomoc w rozliczaniu wszystkich przewozów, ale także na kompleksowe wsparcie w procesie legalizacji pobytu oraz rejestracji pojazdów. – dodaje.

Jak zarejestrować pojazd sprowadzony do Polski z innego kraju?

Obcokrajowiec przyjeżdżający do naszego kraju swoim samochodem i planujący pobyt w Polsce dłuższy niż 6 miesięcy, w procesie rejestracji pojazdu musi przedłożyć cały komplet różnego rodzaju dokumentów.

– Rejestracja pojazdu w Polsce to zadanie dla cierpliwych. Warto pamiętać, że czas oczekiwania na wydanie dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu wynosi do 30 dni. Jedynym udogodnieniem dla osoby rejestrującej samochód jest możliwość otrzymania SMS'a z informacją o dokumencie czekającym na odbiór – zauważa Łukasz Witkowski z Natviol. – Rzetelne przygotowanie kompletu wymaganych dokumentów znacząco przyspiesza cały proces, dlatego dbamy o to, by nasi konsultanci nie tylko służyli swoją wiedzą i doświadczeniem, ale także swobodnie porozumiewali się w językach osób, które planują rozpoczęcie nowego życia właśnie w Polsce.

 

Każda osoba udająca się do polskiego urzędu musi mieć przy sobie dowód osobisty, paszport lub kartę pobytu. Chcąc zarejestrować konkretny pojazd należy przedłożyć nie tylko dokument potwierdzający jego własność lub współwłasność, ale także świadectwo potwierdzające, że dany samochód spełnia wszystkie wymagania techniczne, wymogi bezpieczeństwa oraz normy środowiskowe. Samochód musi posiadać komplet tablic rejestracyjnych, aktualne badania techniczne oraz dokumenty potwierdzające wszelkie ewentualne modyfikacje, które wpłynęły na zmianę jego fabrycznych parametrów technicznych. Kierowca musi przedłożyć także dowód rejestracyjny właściwy dla kraju pochodzenia, aktualną polisę OC oraz potwierdzenie uiszczenia stosownych podatków dla pojazdu sprowadzanego do Polski. Warto pamiętać, że wszystkie te dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski.

O czym jeszcze warto pamiętać, planując świadczenie usług przewozowych na polskich drogach?

W czerwcu 2024 roku w życie weszła nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, zgodnie z którą wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przewóz osób muszą posiadać polskie prawo jazdy. Dodatkowo, kierowcy z krajów spoza Unii Europejskiej zobowiązani są do zaliczenia teoretycznego egzaminu na prawo jazdy. Obcokrajowcy powinni także pamiętać, że jednym z warunków uzyskania polskiego prawa jazdy jest przebywanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej przez 185 dni w każdym roku kalendarzowym.

Planując pracę w Polsce, zwłaszcza w charakterze kierowcy, warto pamiętać także o tym, że choć ubezpieczenie OC w Polsce jest obowiązkowe, nie zabezpiecza kierowców w każdym zakresie.  Rozsądne jest poszerzenie swojego pakietu o dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne – AC. Autocasco umożliwia pokrycie szkód powstałych w wyniku wszelkiego rodzaju kolizji lub wypadków, a także wskutek pożaru, ekstremalnej pogody, zderzeń ze zwierzętami oraz kradzieży lub działań osób trzecich. Podczas gdy obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni jedynie poszkodowanych w zdarzeniach drogowych, ubezpieczenie AC zabezpiecza także interesy sprawców. Warto pamiętać, że w przypadku kradzieży samochodu, ubezpieczenie AC pozwala także uzyskać odszkodowanie na zakup nowego pojazdu.

Chcąc zapewnić sobie i swoim pasażerom pełną ochronę zdrowia i życia, warto wykupić także dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków). Taka polisa przypisana jest do konkretnego pojazdu i chroni wszystkie osoby, które się nim poruszają.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Natviol – polska aplikacja rozliczeniowa dla kierowców i kurierów pracujących z największymi aplikacjami na rynku jak Uber, Bolt czy Glovo. Partnerzy podejmujący współpracę z Natviol mają zagwarantowane rozliczenie swoich przychodów bez konieczności zakładania działalności gospodarczej. Dodatkowo, firma jest odpowiedzialna za zatrudnienie, rozliczenie należnych podatków, wypłacenie środków czy współpracę z urzędami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 4°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test