Pomorze Zachodnie to miejsce, gdzie produkowane jest najwięcej zielonej energii. To tu ruszy cały przemysł na potrzeby energii wiatrakowej. Region stanie przed wyzwaniem zielonego transportu na torach i Odrze. Do tego doliczmy przyszłość elektrowni Dolna Odra.
Jako pierwsza głos w posiedzeniu zebrała Polska Izba Rozwoju Elektromobilności
Krzysztof Burda z Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności zwrócił uwagę na znaczenie harmonizacji działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. - Musimy działać wspólnie, aby zrealizować nasze cele. Wspieranie innowacji w obszarze transportu zeroemisyjnego jest kluczowe dla przyszłości naszej gospodarki oraz walki ze zmianami klimatycznymi - powiedział Burda.
Artur Łącki poseł Platformy Obywatelskiej, przewodniczący zespołu parlamentarnego, zapowiada dynamiczną pracę grupy. - Temat jest poważny. Liczba osób na pierwszym posiedzeniu dowodzi, że transformacja energetyczna wpływa na życie Polaków ale także na gospodarkę. To sprawa taniego prądu, promocji polskich innowacji czy badań diagnostycznych samochodów elektrycznych - powiedział Artur Łącki.
Albert Gryszczuk, innowator i twórca pierwszego polskiego elektrycznego samochodu dostawczego e-VanPL, zwrócił uwagę na intensywny rozwój rynku pojazdów elektrycznych. Jego zdaniem inwestycje w nowoczesne technologie oraz infrastruktura ładowania są niezbędne, aby ułatwić przejście na transport zeroemisyjny.
- Widzimy ogromny potencjał w tej dziedzinie. Dziś do dyspozycji mamy polskie technologie firm płacących podatki w Zgorzelcu, w Województwie Dolnośląskim i dla Polski - podkreślił Albert Gryszczuk.
Tadeusz Krupiński z Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE, który przedstawił wizję zupełnie nowego modelu polskiego sytemu energetycznego.
- Współpraca między różnymi sektorami jest kluczem do osiągnięcia naszych wspólnych celów. W zespole parlamentarnym widzimy potencjał do realnych zmian, które zmienią oblicze polskiej energetyki i transportu. Potrzebne jest ministerstwo ds. energetyki skupiające zagadnienia energetyki. Obecnie polska energetyka jest rozproszona, ale niestety głównie po wielu ministerstwach - podsumował Tadeusz Krupiński.
Piotr Śladowski prezes ARP E-VEHICLES Sp. z o.o. w Bydgoszczy (fabryka należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu) firmy produkującej autobusu Pilea mówił o rosnącej potrzebie elektryfikacji floty transportu miejskiego. Autobusy elektryczne to nie tylko przyszłość, ale i teraźniejszość. Musimy zainwestować w nowe rozwiązania, aby zredukować emisje i poprawić jakość życia w miastach. Potrzebujemy decyzji od właściciela, rządu, by rozwijać firmę. W przyszłym roku otwiera się portfel zamówień - zaznaczył.
O istotnym aspekcie transformacji, jakim są potrzeby kadrowe branży mówiła dr Magdalena Lazarek z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. - Wzrost sektora energii odnawialnej i elektromobilności stworzy nowe miejsca pracy, ale wymaga to odpowiedniego przygotowania kadry. Musimy inwestować w edukację i szkolenia - stwierdziła dr Magdalena Lazarek z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. Natalia Kaczmarek, wskazując na wyzwania nowego przemysłu, podkreśliła potrzebę dostosowania przepisów do dynamicznie zmieniających się warunków rynku.
- Regulacje muszą iść w parze z postępem technologicznym, aby nie blokować innowacji, które mogą przynieść korzyści ekologiczne i ekonomiczne - dodała Kaczmarek. Łukasz Szeląg z Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie mówił o roli lokalnych instytucji w kreowaniu nowych miejsc pracy w obszarze zrównoważonego transportu. - Naszym zadaniem jest wspieranie rozwoju lokalnego rynku pracy w zgodzie z trendami rozwoju branż związanych z zieloną energetyką - zauważył Szeląg.
Mateusz Gawroniak jako przedstawiciel nowoczesnych serwisów dla elektrycznych aut podkreślił znaczenie odpowiedniej infrastruktury serwisowej. - Aby przyspieszyć adaptację pojazdów elektrycznych, musimy wyjść naprzeciw potrzebom właścicieli tych aut, oferując im usługi na najwyższym poziomie - podkreślał Gawroniak.
Joanna Tokarczuk, ekspert ds. regionów węglowych w UE, mówiła o współpracy samorządów na pograniczu Czech, Niemiec i Polski. - Mimo różnic wiemy, że transformacja jest potrzebna - mówiła Tokarczuk.
Przedstawiciele samorządów wskazywali na potrzebę uruchomienia środków dla miast. - Mamy gotowe projekty na transformację energetyczną w miastach. Może zamiast budowy dużych spalarni budujmy małe obiekty, rozwiązując problem odpadów i ekologicznych źródeł energii - mówił Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza. Z tym miastem PIRE ma podpisane porozumienie o współpracy na rzecz tworzenia Międzyregionalnego Centrum Zielonych Technologii dla Miast i Miasteczek.
- e-Fasiąg może wozić turystów nad morzem i w górach. To budowa nowoczesnej oferty turystycznej. Możemy wozić turystów nad Morskie Oko w Zakopanem czy w Białowieży na bazie tego pojazdu - zwracał uwagę Albert Gryszczuk.
Prezes Morskiego Portu w Kołobrzegu Artur Lijewski zwrócił uwagę w czasie wystąpienia na potrzebę wsparcia w przygotowaniu do obsługi branży offshore portów na środku wybrzeża. - Port w Kołobrzegu to dobre miejsce dla serwisowania inwestycji na morzu - podkreślał Lijewski.
Przed i po spotkaniu zespołu parlamentarnego przed Sejmem były prezentowane pojazdy elektryczne polskiej produkcji e-VanPL i autobus PILEA. Parlamentarzyści i ponad 100 uczestników spotkania na własne oczy przekonali się, jak duży potencjał drzemie w polskich przedsiębiorcach z branży elektromobilności.
Dyskusje toczyły się w atmosferze silnego zaangażowania i nadziei na przyszłość, a zgromadzeni uczestnicy, w tym parlamentarzyści, podkreślali, że wspólnie mogą osiągnąć wiele w zakresie zrównoważonego rozwoju i innowacji w Polsce.
Napisz komentarz
Komentarze