Reklama

W jaki sposób należy konserwować elewacje z klinkieru?

Przy wznoszeniu nowych budynków coraz większy nacisk kładziemy na trwałość stosowanych rozwiązań i nakład pracy i kosztów związanych z późniejszym użytkowaniem. Obok możliwości uzyskania znakomitego efektu estetycznego, jest to jeden z powodów, dla których coraz większym zainteresowaniem cieszą się elewacje z klinkieru. Wyższy koszt jest bowiem rekompensowany znakomitą odpornością na warunki zewnętrzne. Oznacza to, że ilość wysiłku, jakiego będzie wymagać ich konserwacja jest niemal znikoma w porównaniu z np. tynkiem. Mimo wszystko jednak, warto czasem o nie zadbać.
W jaki sposób należy konserwować elewacje z klinkieru?
Feldhaus - płytki elewacyjne zewnętrzne

Przede wszystkim mycie

Jedną z cech, jakiej klinkier zawdzięcza swoje właściwości, jest niemal znikoma nasiąkliwość. To właśnie powoduje, że niezależnie od tego, czy w danym obiekcie zastosowano cegły, czy też płytki elewacyjne zewnętrzne, z reguły nie ma potrzeby stosowania środków impregnujących – i tak są one wystarczająco odporne zarówno na wilgoć, jak i skrajne nawet temperatury. Głównym zabiegiem konserwacyjnym, jaki trzeba będzie wykonywać podczas użytkowania tak wykończonego obiektu, pozostaje więc mycie. Ze względu na wspomnianą cechę klinkieru, nie nastręcza to większych trudności, ani mu nie zagraża – bez obaw można do tego wykorzystać myjkę ciśnieniową.  Ostrożność należy jednak zachować wówczas, gdy spoiny okazują się być łatwe do uszkodzenia.

Bywa, że na naszej ścianie dostrzeżemy występujące z różną intensywnością białe wykwity, będące rezultatem obecnych w zaprawie związków wapnia, transportowanych przez odparowującą następnie wodę na zewnątrz – można tego uniknąć stosując odpowiedni klej, ważne jest także właściwe zaizolowanie muru, aby woda nie była podciągana kapilarnie. Ich usuwanie nie jest trudne i wystarczy do tego miękka szczotka lub szmata. Warto jednak pozbyć się powracającego problemu, co oznacza przede wszystkim ochronę elewacji przed wilgocią. Rozwiązaniem mogą być też dostępne na rynku środki chemiczne.

Jeśli zdarzy się, że na powierzchni naszej ściany znajduje się brud trudniejszy do usunięcia, należy zachować ostrożność – zbyt agresywne metody mogą doprowadzić do porysowania powierzchni cegieł bądź płytek. Konieczna może być pomoc fachowca.

 

Usuwamy uszkodzenia

Klinkier pozwala na uzyskanie najbardziej odpornej na warunki zewnętrzne elewacji. Mimo wszystko jednak, na skutek różnego rodzaju zdarzeń losowych może się zdarzyć, że jakaś płytka będzie wymagała wymiany. Konieczne będzie więc znalezienie nowej, odpowiadającej wymiarami i kolorem – nie będzie z tym problemu, zważywszy na to, jak szeroki mamy dzisiaj wybór, o czym można przekonać się przeglądając np. ofertę firmy Feldhaus. Ostrożne wyciąganie zaczynamy od usunięcia spoin. W przypadku rys czy drobniejszych odprysków, można sobie poradzić przy pomocy farb do renowacji dachówek.

Nie mniej ważne są fugi – muszą być szczelne. Jeśli obiekt ma już wiele lat, warto sprawdzić, czy nie ma miejsc, w których są luźne fragmenty – trzeba je usunąć, miejsce zagruntować, a następnie uzupełnić. Przy starannym wykonaniu wszystkim prac, bardzo trwałą elewacją będziemy mogli cieszyć się przez wiele następnych lat.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

icekawagu 22.04.2020 01:13
Komentarz usunięty

ecsovepa 22.04.2020 00:32
Komentarz usunięty

azacogahuze 21.04.2020 23:56
Komentarz usunięty

gaexizav 21.04.2020 23:11
Komentarz usunięty

awasedigo 21.04.2020 22:54
Komentarz usunięty

ihetako 21.04.2020 21:55
Komentarz usunięty

Radek 21.12.2019 11:04
Komentarz usunięty

Dawid 18.10.2019 10:20
W zależnośći od tego czy używamy oryginalnego klinkieru czy imitacji typu elastolith czy izoflex, których nie polecam

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test