Bardzo ważne decyzje
Etap prac projektowych przynosi rozstrzygnięcia szeregu kwestii, ważnych nie tylko wówczas, gdy dotyczy konstrukcji nadzwyczaj wyrafinowanych i spełniających szczególne zadania. Istotne jest, czy wyrób będzie mógł spełniać swoją rolę, ale także jak bardzo materiałochłonne będzie jego wytwarzanie, oraz z jakich technologii będzie można w tym celu korzystać. Precyzja badania poszczególnych projektów jest więc kluczowa, także w przypadku produktów nawet najprostszych w formie i o prozaicznym przeznaczeniu, pozwalając osiągać znaczne długofalowe oszczędności podczas produkcji.
Metoda elementów skończonych stanowi więc dziś jedno z podstawowych rozwiązań stosowanych w pracach konstrukcyjnych czy projektowych w najróżniejszych dziedzinach. Minęły czasy, gdy pozyskanie takiego narzędzia dawało istotną przewagę pozwalającą na dużo szybsze niż u konkurentów wdrażanie nowych projektów i poszczególnych rozwiązań a także zminimalizowanie towarzyszącego temu ryzyka błędów – dziś to standard. Nie znaczy to jednak, że nie można już niczego w tym zakresie ulepszyć.
Ta nieszczęsna siatka
Rozpowszechnienie się metody elementów skończonych to oczywiście w dużej mierze rezultat znacznego zwiększenia szybkości komputerów, co umożliwia im sprawne radzenie sobie z najbardziej złożonymi obliczeniami. Nawet dalszy rozwój technologii w tym zakresie nie uwolni nas jednak od jednego istotnego problemu. Obliczenia te muszą zostać wykonane na konkretnym wzorcu oddającym rzeczywistość, który trzeba najpierw stworzyć. Przygotowanie geometrii i modelu dyskretnego to jedne z najważniejszych etapów, pochłaniające jednocześnie dużo czasu i wymagające od zajmującego się tym inżyniera odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, pozwalającego wykonać je bez brzemiennych w skutki niedociągnięć i możliwie szybko. Można mu w tym pomóc, a więc usprawnić ten proces stosując dobry program do MES, w którym zadbano o należytą ergonomię korzystania z poszczególnych funkcji.
Problemy związane z koniecznością wykonywania żmudnej pracy nad siatką doczekały się jednak i innego rozwiązania. Po rewolucji, jaką w projektowaniu najróżniejszych konstrukcji przyniosła nam metoda elementów skończonych, być może czeka nas właśnie kolejna za sprawą zupełnie nowej, bezsiatkowej, co umożliwia nowe oprogramowanie oferowane na naszym rynku przez firmę Komes.
Napisz komentarz
Komentarze