Trzeba przyznać, że festiwal staje się z roku na rok coraz bardziej dojrzały. Kolejne edycje pokazują, że prezentowane spektakle są coraz bardziej ambitne zarówno pod względem wykonawców jak i formy prezentacji a także przesłania zawartego w adaptacji często znanych form teatralnych. Odnosi się wrażenie, że ograniczenia ruchowe bądź artykulacyjne występujących aktorów coraz bardziej okazują się nie ograniczeniami, ale formą podkreślenia ekspresji prezentowanych obrazów. W wystąpieniach gości padło sformułowanie, że określenie „Niepełnosprawnego aktora” w przypadku tego festiwalu jest mocno mylące. Spektakle są bardzo dojrzałe w formie, mistrzowsko wykonane i nie sposób się oprzeć wrażeniu, że taki był zamysł autora i niepełnosprawność aktorów nie ma tu większego znaczenia.
Za rok Festiwal ma osiągnąć „pełnoletność” już z niecierpliwością czekamy na kolejny XVIII Festiwal Słońca.
Festiwal Słońca to rywalizacja oceniana przez profesjonalne jury a podsumowanie konkursu odbyło si w godzinach popołudniowych w Ośrodku Wypoczynkowym Wiktoria w Rogowie. A oto wyniki tej wspaniałej artystycznej rywalizacji przygotowane przez organizatora:
Festiwal prowadzony był w dwóch kategoriach:
I kategoria: „Dzieci i młodzież”, do której zakwalifikowały się 3 grupy teatralne z OREW z Gryfic, Ostromic i Przybiernowa.
II kategoria: „Dorośli”, do której zakwalifikowało się 9 grup teatralnych z WTZ z Trzebiatowa, Kamienia Pomorskiego, Świnoujścia, Kołobrzegu, Jaromina, Łabunia Wielkiego, Mechowa, Białogardu i POW z Gryfic.
Motywem przewodnim sztuk teatralnych były: bajki, teatr cieni, baśnie, parodia i wiele innych. W każdej kategorii jury w składzie: pani Anna Giniewska, pan Marek Kościółek - aktorzy z Teatru „Krzyk” z Maszewa oraz pani Renata Zborowska - nauczyciel na co dzień pracujący w SP nr 4 w Gryficach, przyznało nagrody:
I kategoria „Dzieci i młodzież”:
I miejsce – OREW Ostromice za przedstawienie pt. „Pan Kleks”,
II miejsce – OREW Gryfice – „Legenda o kamiennym chlebie”,
III miejsce – OREW Przybiernów – „Hamlet czy sen”.
Nagrodę dla wyróżniającego się aktora w I kategorii otrzymał Adrian Budzyński z OREW Przybiernów, za rolę Hamleta.
II kategoria „Dorośli”:
I miejsce – POW Gryfice za sztukę pt. „Kopciuszek na wesoło XXI wieku”,
II miejsce – WTZ Mechowo – „Nie pozwól na ciszę”,
III miejsce – WTZ Łabuń Wielki – „Carlos w Krainie Czarów”.
Nagrodę dla wyróżniającego się aktora w II kategorii otrzymał Jacek Ciechanowicz z WTZ Białogard za rolę alkoholika. Pozostałym zespołom jury przyznało wyróżnienia. Niespodzianką była nagroda dla najmłodszego aktora - ogromny Miś - ufundowana przez panią Różę Szuster. Otrzymała ją czteroletnia Wiesia z OREW Ostromice. Kolejną niespodzianką ufundowaną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Tanecznego Tarantule były słodycze, które trafiły do grupy teatralnej z OREW Ostromice. Natomiast panie Joanna Procyk i Żaneta Sikorska z Biuro-Art obdarzyły słodyczami zespół taneczny Mamba z WTZ Mechowo, który urozmaicił tegoroczny festiwal.
Jako organizatorzy XVII Festiwalu Słońca – Przeglądu Teatrów Niepełnosprawnego Aktora serdecznie dziękujemy współorganizatorom, przybyłym zespołom teatralnym, zaproszonym gościom, jurorom, fundatorom nagród i mediom. Do zobaczenia za rokJ
Napisz komentarz
Komentarze