Szczeciński Salon Poezji, pod przewodnictwem Michała Józefa Kaweckiego, serdecznie zaprasza miłośników poezji oraz literatury na spotkanie, które przeniesie słuchaczy w świat Czesława Miłosza. Dr Jerzy Illg, redaktor naczelny Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak”, podzieli się nie tylko swoją wiedzą o twórczości Miłosza, ale także osobistymi wspomnieniami, pełnymi anegdot i historii związanych z noblistą.
Wydarzenie odbędzie się 17 października (czwartek) o godzinie 17:30 w Sali Anny Jagiellonki w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Spotkanie rozpocznie się słowem wstępnym Michała Józefa Kaweckiego, gospodarza Salonu, a całość uświetni minirecital fortepianowy w wykonaniu utalentowanej pianistki Iriny Paliwody.
Dr Jerzy Illg - filolog, publicysta, krytyk literacki, wydawca, nauczyciel akademicki. W stanie wojennym został z przyczyn politycznych wyrzucony z Uniwersytetu Śląskiego. Od 1990 do 1997 redagował pismo literacko – artystyczne „NaGłos”. W 1997 i 2000 zorganizował Krakowskie Spotkanie Poetów pod patronatem polskich Noblistów. W latach 2009–2015 organizator i dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Literackiego im. Czesława Miłosza. Jest autorem kilkunastu książek, m.in. wspomnień „Mój znak. O noblistach, kabaretach, przyjaźniach, książkach, kobietach”, „Słuch absolutny. Andrzej Szczeklik w rozmowie z Jerzym Illgiem”, „Rozmowy”, „Zwierciadło. Andrzej Tarkowski w rozmowie z Jerzym Illgiem”, „Listy do Czesława Miłosza”, „Ulice San Francisco. Śladami Sokoła Maltańskiego”, „Mój przyjaciel wiersz”, „Współczuję ci Polsko”. W Wydawnictwie „Znak”, z którym związany jest od roku 1983, prowadził z nim spotkania autorskie, audycje radiowe i telewizyjne, czterokrotnie odwiedzał go w Kalifornii, podróżował z nim do Wilna, Kolonii i Wenecji, przeprowadzał z nim wywiady, przygotowywał wybory jego wierszy. Posiada dużo wspomnień i anegdot związanych z Miłoszem, może o nim opowiadać bez końca. „Jestem cały z Miłosza” – mówi o sobie. Zdaniem Jerzego Illga w życiu najważniejsza jest przyjaźń.
Bilety w cenie 20 zł dostępne są na stronie https://bilety.zamek.szczecin.pl oraz w Centrum Informacji (Dziedziniec Menniczy, wej. I).
Napisz komentarz
Komentarze