Komentarz do aktualnej sytuacji na rynku paliw i prognozę zmian ich cen w Polsce. Autorem komentarza jest Marek Wcisło, dyrektor ds. partnerstw w Malcom Finance.
W ostatnich dniach kierowcy w Polsce mogli odetchnąć z ulgą – ceny paliw poszły w dół. Benzyna potaniała o 7 groszy na litrze, a olej napędowy o 6 groszy. Co istotne, tempo tego spadku było niemal dwukrotnie szybsze niż w poprzednich tygodniach.
Za tym obniżeniem kryje się sytuacja na rynku ropy, gdzie na początku września cena ropy Brent na giełdzie w Rotterdamie spadła poniżej 70 dolarów za baryłkę, równając się z najniższym poziomem z ostatnich trzech lat. Wprawdzie przez ostatnie dwa tygodnie ropa podrożała o 3,5 dolara za baryłkę, ale inwestorzy wciąż z niepokojem spoglądają w przyszłość.
Nastroje na globalnym rynku ropy pozostają wyjątkowo pesymistyczne. Inwestorzy, w tym fundusze hedgingowe, są zdania, że OPEC+ wyczerpał narzędzia pozwalające utrzymać stabilne ceny, szczególnie w obliczu pogarszających się warunków makroekonomicznych i spadającego popytu.
W odpowiedzi, OPEC+ zrewidował prognozy dotyczące globalnego zapotrzebowania na ropę i obniżył je, zarówno na ten, jak i przyszły rok. Jednocześnie wzrosła podaży ropy z krajów takich, jak USA, Brazylia czy Kanady. Spowodowało to rekordowy poziom krótkich pozycji na ropie i produktach naftowych. To z kolei zwiększa ryzyko nagłego wzrostu cen, jeśli pojawią się pozytywne prognozy lub informacje na temat rynku ropy.
Chociaż obecna obniżka cen paliw może cieszyć konsumentów i firmy logistyczne, to perspektywy na kolejne tygodnie są mniej optymistyczne. Spadek cen prawdopodobnie wyhamuje, a ewentualne zmiany na arenie geopolitycznej, zwłaszcza w rejonie Bliskiego Wschodu, mogą wywołać wzrost cen oleju napędowego nawet o 15-20 groszy na litr. W przypadku wybuchu konfliktu w tym regionie, przewidywanie przyszłych cen paliw stanie się wyjątkowo trudne.
Malcom Finance (wcześniej 4Trans Factoring) to fintech, który oferuje rozwiązania finansowe dostosowane do potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw logistycznych w całej Europie.
Napisz komentarz
Komentarze