Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na restrukturyzację? Jak mówi Maciej Maroszyk, Dyrektor Operacyjny TC Kancelarii Prawnej, najczęstszą przyczynę stanowi brak płynności finansowej. Firmy, które zmagają się z zadłużeniem, nie są w stanie regulować swoich zobowiązań, często widzą w restrukturyzacji ostatnią deskę ratunku.
Niestety na rynku można zaobserwować wysyp nierzetelnych firm, które żerują na trudnej sytuacji przedsiębiorstw. W obliczu narastającego zadłużenia, „eksperci” od restrukturyzacji obiecują błyskawiczne i radykalne rozwiązania, często wprowadzając w błąd swoich klientów.
- W rzeczywistości restrukturyzacja to skomplikowany i długotrwały proces, w który zaangażowanych jest wiele stron, takich jak kontrahenci, urzędy państwowe, banki, a także instytucje finansowe. Stąd warto wiedzieć, że restrukturyzacja nie jest cudownym, natychmiastowym środkiem na problemy finansowe, a cały proces wiąże się z dodatkowymi kosztami i komplikacjami. Doradcy restrukturyzacyjni za swoje usługi pobierają wysokie opłaty, zaczynające się od kilkunastu tysięcy złotych, a procedura może trwać miesiące – mówi Maciej Maroszyk.
Prawdziwe oblicze restrukturyzacji
Proces restrukturyzacji wymaga przedstawienia szczegółowego planu działania i wyjścia z kryzysu finansowego. Często zdarza się, że pomimo poniesionych kosztów, nie dochodzi do porozumienia. Firmy z różnych branż, w tym transportowe, które decydują się na restrukturyzację, mogą napotkać problemy z pozyskiwaniem nowych zleceń. Kontrahenci obawiają się współpracy z firmami w restrukturyzacji, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację restrukturyzowanych podmiotów.
- Zanim firma zdecyduje się na restrukturyzację, warto rozważyć inne możliwości. Zacznijmy od negocjacji z kontrahentami, urzędami i bankami – bo mogą one przynieść lepsze rezultaty, bez konieczności angażowania doradców restrukturyzacyjnych. Warto przedstawić plan spłaty zadłużenia i zawrzeć ugody, które pozwolą na stopniowe wychodzenie z kryzysu. – wskazuje ekspert TC Kancelarii Prawnej
Edukacja branży transportowej – Akcja edukacyjna „ABC Restrukturyzacji”
Z myślą o przedsiębiorstwach transportowych, TC Kancelaria Prawna zorganizowała akcję edukacyjną „ABC Restrukturyzacji”. Jej celem jest szerzenie świadomości o tym, czym jest restrukturyzacja, jak ją należy przeprowadzać, na jakie aspekty zwrócić uwagę oraz o czym pamiętać, zanim się ją rozpocznie.
- Pomysł tego rodzaju przedsięwzięcia zrodził się z obserwacji nagłego wzrostu liczby firm, które zdecydowały się na restrukturyzację. Zauważyliśmy, że nie zawsze jest to jedyne rozwiązanie wyjścia z trudnej sytuacji finansowej, a sam proces często bywa źle prowadzony. Ponadto, dostrzegliśmy wiele reklam wprowadzających przedsiębiorców w błąd. Naszym celem jest uświadomienie przewoźnikom, że restrukturyzacja, wbrew temu co może sugerować wiele komunikatów reklamowych, nie zawsze jest korzystnym rozwiązaniem. Może narobić więcej szkód niż przynieść korzyści. Proces ten często nie prowadzi do umorzenia długów i często negatywnie wpływa na relacje z kontrahentami oraz współpracownikami. Chcemy, by przedsiębiorcy byli świadomi tego, kiedy i jak warto przeprowadzać restrukturyzację oraz jakie są związane z nią potencjalne zagrożenia i korzyść – wyjaśnia Maciej Maroszyk.
Organizowana przez TC Kancelaria Prawna akcja edukacyjna, pod patronatem merytorycznym Polskiego Instytutu Transportu Drogowego, będzie trwać od sierpnia do grudnia. W jej ramach zaplanowano między innymi webinary, podczas których eksperci przedstawią kluczowe aspekty restrukturyzacji oraz odpowiedzą na pytania uczestników. Celem akcji jest uświadomienie przewoźnikom, czym jest restrukturyzacja, jak powinien wyglądać rzetelny proces jej przeprowadzenia, że sama restrukturyzacja nie pomoże im wyjść z kłopotów finansowych, lecz może je pogłębić. Więcej informacji o akcji jest dostępnych na stronie www.tckancelaria.eu/abc-restrukturyzacji
TC Kancelaria Prawna jest jedną ze spółek należących do grupy Trans.eu - właściciela jednej z największych giełd ładunków w Europie, która od 17 lat dostarcza innowacyjne rozwiązania dla branży transportowo - logistycznej. Specjalizuje się w prawie transportowym, dlatego większość klientów spółki to firmy z branży Transport Spedycja Logistyka. Głównym profilem działalności kancelarii są usługi doradcze i reprezentacja w sprawach spornych. Swoimi działaniami wspiera również inne podmioty współpracujące z branżą TSL, m.in. koncerny paliwowe, firmy leasingowe. Specjalizuje się też w zakresie dochodzenia wierzytelności w Polsce i za granicą.
Napisz komentarz
Komentarze