Pełna nazwa programu to Rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka (w skrócie „Razem Bezpieczniej”). Umożliwia samorządom i organizacjom pozarządowym uzyskanie dofinansowania na dwa cele. Pierwszy dotyczy budowy, modernizacji, oświetlania lub doposażenia przejść dla pieszych, a także zapewnienia bezpieczeństwa w miejscach szczególnie niebezpiecznych z uwzględnieniem systemów monitoringu miejskiego, a także działań w zakresie bezpieczeństwa dzieci. W ramach tego celu dotację uzyskało 116 projektów na terenie całej Polski, w tym 8 z województwa zachodniopomorskiego.
Drugi cel zakłada podnoszenie świadomości na temat społecznych zagrożeń i skutecznych metod ich zapobiegania. Środki w ramach tego celu z programu „Razem Bezpieczniej” trafią do 12 beneficjentów, w tym 2 zachodniopomorskich.
Każde z wybranych zachodniopomorskich zadań otrzymało maksymalną kwotę dotacji czyli po 100 000 zł. Umowy przekazano w czwartek w Starostwie Powiatowym w Policach, które uzyskało dotację z „Razem Bezpieczniej” na projekt „STOP uzależnieniem behawioralnym”.
- Cały czas podkreślam, że chcemy być blisko samorządów i je wspierać, dlatego umowy na dotacje będą przekazywane czy podpisywane w różnych zakątkach naszego województwa – mówił podczas spotkania z beneficjentami wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski. – Dziś spotykamy się w Starostwie w Policach, które dzięki rządowemu wsparciu będzie zwalczać narkomanię, alkoholizm, ale też inne uzależnienia takie jak uzależnienie od telefonu komórkowego, gier komputerowych czy hazardu.
Drugim z zachodniopomorskich projektów, który w ramach celu II otrzymał wsparcie z budżetu państwa jest „Akademia Antyterrorystyczna – wiedzieć by zrozumieć – zrozumieć by zapobiegać” Fundacji Fair and Square Education. Współautorami projektu są funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. W realizację zaangażowany jest również Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego. To pierwszy tego typu projekt w Polsce, który zakłada edukację i informowanie mieszkańców w różnym wieku, jak należy się zachowywać w przypadku wystąpienia zagrożeń terrorystycznych.
- Cieszę się, że na liście dofinansowanych inwestycji w infrastrukturę poprawiającą bezpieczeństwo aż 8 to projekty z naszego województwa. Większość z nich dotyczy modernizacji i doświetlenia przejść dla pieszych. Dotacje w tym zakresie uzyskały powiaty choszczeński i białogardzki oraz gminy: Marianowo, Trzebiatów, Nowogródek Pomorski i Goleniów. Miasto Białogard rozbuduje system monitoringu miejskiego, a powiat świdwiński doposaży Komendę Powiatową Policji – dodaje wojewoda Rudawski. – Wierzę, że te inwestycje i działania realnie zwiększą bezpieczeństwo naszych mieszkańców.
Napisz komentarz
Komentarze