W ubiegłym tygodniu ceny benzyny i oleju napędowego ponownie nieznacznie spadły, przynosząc kierowcom chwilową ulgę. Benzyna potaniała o 1 grosz na litrze, a olej napędowy o 2 grosze. Co ciekawe, ceny hurtowe również zanotowały spadki – obecnie hurtowa cena oleju napędowego jest na poziomie z początku czerwca, a cena benzyny jest porównywalna do tej ze stycznia tego roku i listopada ubiegłego roku. W rezultacie, ceny detaliczne paliw są niższe o 7-8 groszy na litrze w porównaniu do wcześniejszych miesięcy.
Wydarzenia za oceanem mają bezpośredni wpływ na ceny paliw w Polsce. W ubiegły piątek niespodziewanie wysoka stopa bezrobocia w USA spowodowała gwałtowny spadek cen ropy naftowej o niemal 3 USD za baryłkę, co sprowadziło cenę ropy Brent do poziomu nieco powyżej 76 USD. Niemniej jednak w kolejnych dniach rynek ustabilizował się, a czterodniowy wzrost cen ropy doprowadził do ponownego przekroczenia poziomu 80 USD za baryłkę. Pomimo początkowych obaw, rynek nieznacznie uspokoił się po opublikowaniu danych o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, które w pierwszym tygodniu sierpnia spadły do najniższego poziomu od jedenastu miesięcy.
Przewiduje się, że w najbliższych tygodniach ceny paliw mogą spaść o kolejne 2-3 grosze na litrze. Przyszłe zmiany będą jednak ściśle zależne od sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie oraz kondycji gospodarki amerykańskiej. W sierpniu i wrześniu kluczową rolę odegra polityka monetarna USA, a szczególnie decyzje Rezerwy Federalnej. Jeśli Fed nie zainterweniuje, obawy o dalsze spowolnienie gospodarki USA mogą wzrosnąć, co mogłoby prowadzić do dalszych spadków cen ropy i paliw. Ważnym wydarzeniem będzie doroczna konferencja Fed w Jackson Hole, która odbędzie się za niecałe dwa tygodnie i może dostarczyć wskazówek na temat przyszłych decyzji.
Chociaż obecnie prognozy są raczej stabilne, nie można wykluczyć potencjalnych wzrostów cen. Gdyby doszło do poważnych problemów na rynku międzynarodowym, ceny oleju napędowego mogłyby wzrosnąć o 5-10 groszy na litrze w najbliższych tygodniach. Szczególnie wrażliwą kwestią pozostaje sytuacja na Bliskim Wschodzie – eskalacja konfliktu w tym regionie mogłaby znacząco wpłynąć na globalne ceny ropy.
Tymczasowa obniżka cen paliw jest krótkoterminową ulgą dla firm logistycznych, które odczuwają znaczący wpływ kosztów paliwa na swoje koszty operacyjne. Niemniej jednak, w kontekście Zielonego Ładu oraz nieuniknionych długoterminowych wzrostów cen, kluczowe będzie planowanie z wyprzedzeniem. W tym przypadku warto rozważyć faktoring jako narzędzie do lepszego zarządzania przepływem pieniędzy oraz przyspieszenia wzrostu firmy.
4Trans Factoring to europejski fintech skupiający się na wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw – głównie z branży logistyczno-transportowej – i zapewnieniu im płynności finansowej.
Napisz komentarz
Komentarze