Reklama

Zamek zakupił rzeźbę Richarda Hessa

Rzeźba „Koniec Wojny" autorstwa Richarda Hessa dołączyła do zbiorów Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Zakup dzieła możliwy był dzięki dofinansowaniu z programu Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024.
Zamek zakupił rzeźbę Richarda Hessa
Koniec Wojny, Richard Hess

„Koniec Wojny" Richarda Hessa, to rzeźba z początku lat 90. XX wieku. Ma silny wydźwięk humanistyczny. Jej symboliczna forma oraz tytuł wyrażają zarówno stratę, wysiłek, poświęcenie, jak też nieustępliwość i niezłomność w dążeniu do pokoju.

 

Można ją podziwiać na Dużym Dziedzińcu Zamku, w otoczeniu renesansowej architektury zabytku. Jest to jedna z prac tego artysty, które od 2016 roku stanowią depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza. Teraz, w ramach programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024", dzieło wybitnego niemieckiego artysty dołączyło do kolekcji zamkowych zbiorów.

 

Richard Hess (1937-2017) był jednym z najważniejszych artystów europejskich okresu powojennego, specjalizującym się w rzeźbie figuratywnej. W jego pracach znajduje odzwierciedlenie idea troski o potrzeby, godność i swobodny rozwój jednostki ludzkiej. Wynika ona z postawy pacyfistycznej autora i manifestowanego przez niego potępienia wojen i konfliktów. 

 

W latach 1957-1962 Hess studiował w Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych w Berlinie. Był jednym z uczniów profesora Bernhardta Heiligera (1962-1963), a po 1965 roku asystentem Jürgena Webera i Waldemara Grzimka. W 1971 roku otrzymał stanowisko wykładowcy, a w 1980 roku tytuł profesora na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Bielefeld. Za swoją twórczość został uhonorowany Nagrodą Artystyczną miasta Darmstadt oraz nagrodą na Biennale Rzeźby w Bad Homburg v. d. Höhe. Jego prace prezentowane były szerszej publiczności m.in. podczas 46. Biennale sztuki współczesnej w Wenecji w 1995 roku.

 

Prace artysty znajdują się w wielu europejskich instytucjach i prywatnych zbiorach, a kilka z nich można podziwiać w przestrzeni szczecińskiego Zamku. Oprócz zakupionej rzeźby „Koniec Wojny" (1991, brąz), na Dużym Dziedzińcu obejrzeć można takie prace artysty, jak „Wielki Minotaur II" (1989, brąz), „Wielka susząca włosy" (1983, brąz), „Wielka krocząca" (1981, brąz) oraz "Kariatyda III" (1998″, brąz).

 

Zakup dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024" pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nazwa zadania: Zakup rzeźby „Koniec Wojny" Richarda Hessa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 6°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test