„Koniec Wojny" Richarda Hessa, to rzeźba z początku lat 90. XX wieku. Ma silny wydźwięk humanistyczny. Jej symboliczna forma oraz tytuł wyrażają zarówno stratę, wysiłek, poświęcenie, jak też nieustępliwość i niezłomność w dążeniu do pokoju.
Można ją podziwiać na Dużym Dziedzińcu Zamku, w otoczeniu renesansowej architektury zabytku. Jest to jedna z prac tego artysty, które od 2016 roku stanowią depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza. Teraz, w ramach programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024", dzieło wybitnego niemieckiego artysty dołączyło do kolekcji zamkowych zbiorów.
Richard Hess (1937-2017) był jednym z najważniejszych artystów europejskich okresu powojennego, specjalizującym się w rzeźbie figuratywnej. W jego pracach znajduje odzwierciedlenie idea troski o potrzeby, godność i swobodny rozwój jednostki ludzkiej. Wynika ona z postawy pacyfistycznej autora i manifestowanego przez niego potępienia wojen i konfliktów.
W latach 1957-1962 Hess studiował w Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych w Berlinie. Był jednym z uczniów profesora Bernhardta Heiligera (1962-1963), a po 1965 roku asystentem Jürgena Webera i Waldemara Grzimka. W 1971 roku otrzymał stanowisko wykładowcy, a w 1980 roku tytuł profesora na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Bielefeld. Za swoją twórczość został uhonorowany Nagrodą Artystyczną miasta Darmstadt oraz nagrodą na Biennale Rzeźby w Bad Homburg v. d. Höhe. Jego prace prezentowane były szerszej publiczności m.in. podczas 46. Biennale sztuki współczesnej w Wenecji w 1995 roku.
Prace artysty znajdują się w wielu europejskich instytucjach i prywatnych zbiorach, a kilka z nich można podziwiać w przestrzeni szczecińskiego Zamku. Oprócz zakupionej rzeźby „Koniec Wojny" (1991, brąz), na Dużym Dziedzińcu obejrzeć można takie prace artysty, jak „Wielki Minotaur II" (1989, brąz), „Wielka susząca włosy" (1983, brąz), „Wielka krocząca" (1981, brąz) oraz "Kariatyda III" (1998″, brąz).
Zakup dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024" pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nazwa zadania: Zakup rzeźby „Koniec Wojny" Richarda Hessa.
Napisz komentarz
Komentarze