Reklama

4. MARKOWY FESTIWAL Świnoujście, 7 – 11 sierpnia 2024

W pełni letniego sezonu, do Świnoujścia, czyli najwspanialszego polskiego kurortu, zjedzie czołówka polskich twórców każdej niemal dziedziny sztuki. Będą konkurować z szumem bałtyckich fal i pokusą plażowej beztroski, a turkot wentylatorów w tunelu łączącym Wolin z Uznamem zagłuszą owacyjne brawa wytrawnej publiczności. 4. edycja MARKOWEGO FESTWIALU odbędzie się między 7 a 11 sierpnia 2024 roku.
4. MARKOWY FESTIWAL  Świnoujście, 7 – 11 sierpnia 2024

W programie festiwalu zaplanowano kameralne koncerty i muzyczne widowiska, spektakle teatralne, projekcje filmowe, wystawę malarstwa, a także spotkania z wybitnymi postaciami. Zgodnie z nazwą, a co za tym idzie ideą festiwalu, mowa o wykonawcach i propozycjach z najwyższej półki, czyli MARKOWYCH artystach! 

W materialnym świecie, określenie MARKOWY jest synonimem wysokiej jakości i najwyższego gatunku. Można tu także używać wznioślejszych zamienników, choćby: renomowany czy wysokiej klasy, znakomity, wyborny, świetny, etc. Przestrzenie komercyjne mienią się dumnymi, MARKOWYMI produktami. W świecie kultury i sztuki, to określenie nie zmienia zasadniczo znaczenia, dotyczy jednak nie tylko przedmiotów (artefaktów), lecz również zjawisk oraz godnych miejsca w pamięci chwil. 

Notabene, MARKOWYM kurortem jest właśnie Świnoujście. To miasto inne niż wszystkie. Położone na 44 wyspach, zachwyca unikalną przyrodą, ale i urbanistyką, funkcjonalnością przestrzeni oraz znakomitą architekturą. Przede wszystkim zaś - porywa absolutnie niepowtarzalną atmosferą! W 2024 roku Świnoujście świętuje 200. rocznicę nadania statusu uzdrowiska. 

Artyści 4. MARKOWEGO FESTIWALU: Danuta Błażejczyk, Monika Borzym, Olga Borys, Anna Cieślak, Katarzyna Kwiatkowska, Kasia Moś, Maria Pakulnis, Alicja Pangowska, Anna Rusowicz, Anastazja Simińska, Dorota Stalińska, Monika Urlik, Kuba Badach, Tomasz Ciachorowski, Rafał Cieszyński, Michał Czachowski, Igor Herbut, Krzysztof Kiljański, Dariusz Kordek, Mariusz Lubomski, Janusz Radek, Andrzej Seweryn, Michał Sosna, Tomasz Steciuk, Łukasz Zagrobelny, Mateusz Ziółko oraz Teatr HOM, zespół Dorośli, Orkiestra pod dyrekcją Tomasza Szymusia, Orkiestra pod batutą Tomasza Labunia.

W PROLOGU wystąpią wokaliści szczecińskiej Prywatnej Szkoły Muzyki dr Sandry Jakubowiak.

Konferansjerem MARKOWEGO FESTIWALU jest Zygmunt Chajzer. Rozmowy festiwalowe poprowadzi Łukasz Maciejewski.

Wstęp na znakomitą większość artystycznych propozycji MARKOWEGO FESTIWALU jest bezpłatny. Bilety obowiązują tylko na wydarzenia w Amfiteatrze im. Marka Grechuty – spektakl „Wyjście awaryjne” oraz koncerty „Wodecki Twist – Oczarowanie” i „Czesław Niemen – Dziwny jest ten świat”. 

Organizator: Miasto Świnoujście oraz Miejski Dom Kultury w Świnoujściu. 

Festiwal jest współfinansowany ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021 – 2027.

Partnerzy oraz Sponsorzy: HK Scan Poland, TT-Line Polska sp. z o.o., Zarząd Morskich Protów Szczecin-Świnoujście, Baltchem S.A., PKO Bank Polski, Afrodyta SPA, Hotel Atol Spa, Hotel Cesarskie Ogrody, Hotel Gold, Hampton by Hilton Swinoujscie, Ośrodek Wypoczynkowy Sobótka, HOTEL & SPA "Trzy Wyspy" Świnoujście, Radisson Blu Resort Świnoujście oraz Uzdrowisko Świnoujście.

Program MARKOWEGO FESTIWALU ma interdyscyplinarny charakter. To pięć dni pełnych spotkań z muzyką, teatrem, filmem, a także malarstwem i literaturą.

Festiwal otworzy wyjątkowe muzyczne wydarzenie, nawiązujące do tradycji Świnoujścia jako miejsca znamienitych debiutów. To właśnie tu, na legendarnej FAMIE, swoje pierwsze sceniczne kroki stawiali najwybitniejsi i najbardziej znani polscy artyści. Być może MARKOWY FESTIWAL stanie się trampoliną do sławy, a z pewnością - przestrzenią doświadczeń, dla młodych, utalentowanych wokalistów. Koncert „Markowe Przeboje lat 70. oraz 80.” został specjalnie przygotowany na MARKOWY FESTIWAL i jest sentymentalną podróżą w czasie, przenoszącą słuchacza w muzyczną przestrzeń sprzed lat, do twórczości Janis Joplin, Lionela Richie, Whitney Houston, zespołu Bajm, Kory, Marka Grechuty i wielu innych wybitnych artystów. Ponadczasowe hity wykonają wokaliści szczecińskiej Prywatnej Szkoły Muzyki dr Sandry Jakubowiak. Akompaniować im będzie zespół muzyczny w składzie Aleksander Jastrząb – instrumenty klawiszowe, Adam Herbowski – gitara, Ruslan Semenov – gitara basowa oraz Marcin Panasiuk – perkusja. W koncercie „Markowe Przeboje lat 70. oraz 80.” wystąpią wokaliści z całej Polski: Anna Kamalska, Aleksandra Górecka, Aleksandra Juchniewicz, Nella Mazgiejko, Matylda Obiegała, Aleksandra Suchorska, Krzysztof Płocharski.  Znaczącą grupę stanowią rodowici świnoujścianie, na czele z Sandrą Jakubowiak. Nadia Dydo, Paweł Fajkowski, Urszula Niśkiewicz, Amelia Szczuchniak pierwsze kroki stawiali na scenie Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu. Na koncercie festiwalowym Anna Kamalska i Sandra Jakubowiak zaprezentują artystyczną niespodziankę specjalnie przygotowaną na tę okazję!

Każdy kolejny festiwalowy dzień rozpoczną esencjonalne rozmowy z MARKOWYMI artystami. 
O tajnikach aktorskiego zawodu opowiedzą trzy znakomite artystki, uznawane za jedne z najbardziej rozpoznawalnych, docenianych i wyrazistych: Maria Pakulnis, Dorota Stalińska oraz Anna Cieślak. Rodzynkiem w tym gronie będzie aktor wielkiej sławy i takiegoż talentu – Andrzej Seweryn. Rozmowę z nim poprzedzi projekcja biograficznego filmu „Jestem postacią fikcyjną”. Spotkania będzie moderować Łukasz Maciejewski, filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, kurator i organizator festiwali, pedagog oraz autor książek. Festiwalowe rozmowy to okazja nie tylko do wysłuchania jego pasjonujących i wnikliwych wywiadów, ale też szansa na zadanie własnego pytania, pamiątkową fotografię lub autograf. 

MARKOWY FESTIWAL to także prezentacje sztuki wizualnej. Tym razem, w Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej ms44 będzie można oglądać wystawę „Uderzam w bęben słońca" młodej, lecz niezwykle utalentowanej malarki Alicji Pangowskiej. Na ekspozycję składa się ponad dwadzieścia wielkoformatowych prac malarskich, w których autorka „zaciera ślady konkretnych wydarzeń, plącze wątki, kreuje rzeczywistość złożoną z retrospekcji, nakładanych na siebie i swobodnie przepływających przez obraz pamięci, by w rezultacie stworzyć rzeczywistość symboliczną, zawieszoną poza konkretnym momentem czasowym, poza rasami i kontynentami...” Jej płótna pełne są tajemniczej, magicznej aury, przy doskonałym użyciu kolorów oraz oryginalnym języku obrazowania (tak o malarstwie Pangowskiej pisała wybitna krytyczka sztuki Jolanta Ciesielska). 

Nie może na MARKOWYM FESTIWALU zabraknąć sztuki teatru. Tym razem widzowie zobaczą dwa przedstawienia. Pierwszym z nich jest najnowsza produkcja tyskiego teatru HoM – „Don Kichot” na podstawie powieści Miguela Cervantesa. To monumentalne widowisko plenerowe, oparte na klasycznych technikach teatru ulicznego, z gigantycznymi machinami, ogniem i kreatywną interakcją z widzami. Spektakl ma jednocześnie formę koncertu – oprawę muzyczną skomponował i wykonuje na żywo Michał Czachowski, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i utytułowanych gitarzystów flamenco w Polsce. Towarzyszyć mu będzie znakomity saksofonista – Michał Sosna. 

Druga z MARKOWYCH propozycji teatralnych, to przezabawna komedia „Wyjście awaryjne” w gwiazdorskiej obsadzie. Na scenie zobaczymy Katarzynę Kwiatkowską, Olgę Borys, Rafała Cieszyńskiego, Tomasza Ciachorowskiego oraz Dariusza Kordka. W tej zwariowanej historii, słowa „kochanek” i „kochanka” odmieniane są przez wszystkie przypadki. Niespodziewany przyjazd męża kochanki rozpocznie lawinę zawikłanych układów damsko-męskich. Zwariowane wpadki i zwroty akcji podgrzeją jeszcze bardziej historię, która wiedzie do nieuchronnej katastrofy. A może bohaterowie odnajdą tytułowe „Wyjście awaryjne”?

Symboliczna i ikoniczna dla kurortu na 44 wyspach Muszla Koncertowa na Promenadzie, rozbrzmiewać będzie muzyką odległych od siebie stylistyk, lecz w wykonaniu absolutnie MARKOWYCH twórców. Pierwszy zaprezentuje się zespół Dorośli, który łączy ze sobą akustyczne brzmienie slowlife'owej muzyki z folkową opowieścią. Kolejnego dnia, na scenie pojawi się nastrojowy Mariusz Lubomski. To artysta, który w życiu stosuje ostrożny ekstrawertyzm, a na scenie zamienia się w zwierzę, polujące na emocje słuchaczy. Każdy z jego koncertów to eksplozja niezwykłych emocji przy najwyższym muzycznym kunszcie i perfekcyjnym warsztacie. Ostatnią kameralną propozycją będzie - świeżo po premierze w Teatrze Roma - koncert Tomasza Steciuka  „The Good Llife” z największymi przebojami amerykańskiego swingu w polskiej wersji językowej. Zabrzmią utwory znane z repertuaru Franka Sinatry, Nat King Cole’a czy Tony’ego Bennetta. 

Sednem MARKOWEGO FESTIWALU są wielkie muzyczne widowiska w legendarnym Amfiteatrze im. Marka Grechuty. Tym razem zaplanowano dwa koncerty, poświęcone dwóm wybitnym polskim artystom: Zbigniewowi Wodeckiemu oraz Czesławowi Niemenowi. Oba w gwiazdorskiej obsadzie! 
W koncercie zatytułowanym „Oczarowanie”, spotkamy się z muzyką Zbigniewa Wodeckiego w wykonaniu wspaniałych głosów polskiej sceny. Twórcy tego programu zapewniają, że czerpią to, co najważniejsze z bogatej twórczości, nietuzinkowego charakteru i wszelkich marzeń́ artystycznych zmarłego siedem lat temu muzyka. Jego inspiracją i największą siłą była i jest (!) energia. Zmierzą się z nią właśnie zaproszeni do tego projektu artyści: Danuta Błażejczyk, Monika Borzym, Ania Rusowicz, Krzysztof Kiljański, Łukasz Zagrobelny, Mateusz Ziółko. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Tomasza Szymusia. Ostatnim akordem 4. edycji MARKOWEGO FESTIWALU będzie koncert „Czesław Niemen – Dziwny jest ten świat”, w dwudziestą rocznicę śmierci artysty. O tym, że Niemen jest jedną z najwybitniejszych postaci polskiej kultury, nikogo nie trzeba przekonywać. My jedynie przywołamy pamięć o nim i o jego muzyce! Program koncertu to wyselekcjonowane arcydzieła z bogatego repertuaru, obejmujące nie tylko jego oryginalne kompozycje, lecz także popularne polskie i zagraniczne przeboje innych artystów z czasów, kiedy Niemen tworzył i występował. Wszystko w nowych, orkiestrowych aranżacjach, w wykonaniu znakomitych artystów polskiej estrady: Kasi Moś, Moniki Urlik, Anastazji Simińskiej, Kuby Badacha, Igora Herbuta i Janusza Radka, z towarzyszeniem Warsaw Impressione Orchestra pod batutą Tomasza Labunia. Koncert poprowadzi konferansjerka i aktorka Monika Janik-Hussakowska.

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 996 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test