Zamek zastrzega sobie prawo do zmian w programie!
Na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie regulaminów (obiektu, zwiedzania oraz uczestnictwa w wydarzeniach).
1, 2, 3 maja – Centrum Informacji i Wieża Dzwonów czynne w godz. 10:00-18:00
1, 2, 3 maja – wystawy czynne w godz. 10:00-17:00
30 maja – Centrum Informacji, Wieża Dzwonów i wystawy nieczynne; Kasa Zamku (wejście A) czynna na godzinę przed seansem filmowym
WYDARZENIE MIESIĄCA
XXVI WIOSENNE KONCERTY GITAROWE
3 i 4 maja (piątek i sobota), godz. 18:00
Sala Anny Jagiellonki
Bilety: 60 zł
3 maja (piątek), godz. 18:00
MARCIN DYLLA - gitara klasyczna
PROGRAM KONCERTU:
Lennox Berkeley (1903 - 1989) - Sonatina op. 51
Allegretto
Lento
Rondo, Allegro non troppo
Silvius Leopold Weiss (1686 - 1750) - Sonata no. 34, d minor
Prelude
Allemande
Courante
Sarabande
Bouree
Gigue
Wenzel Thomas Matiegka (1773 - 1830) - Sonata op. 23
Presto Fugato
Menuetto
Rondo
Astor Piazzolla (1921 - 1992) - Cinco Piezas
Campero
Romantico
Acentuado
Triston
Compadre
Marcin Dylla zaliczany jest przez wielu krytyków muzycznych i melomanów do grona najwybitniejszych gitarzystów klasycznych. Swoją pozycję zawdzięcza m.in. niespotykanej liczbie nagród na konkursach muzycznych. W latach 1996-2007 dziewiętnastokrotnie zdobył pierwsze miejsce na najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursach gitarowych, odbywających się w Europie i USA. W 2002 roku na 7. Międzynarodowym Konwencie Gitarowym w Alessandrii otrzymał nagrodę krytyków muzycznych - Złotą Gitarę - dla najlepiej zapowiadającego się młodego gitarzysty.
Jego płyta CD nagrana dla wytworni Naxos, znalazła się w dziesiątce najlepiej sprzedających się albumów tej firmy w roku 2008, natomiast płyta DVD „Wawel o zmierzchu” została nominowana do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” w 2010 roku.
Renomę Marcina Dylli w artystycznym życiu Europy ugruntowuje udział w wielu festiwalach muzycznych, prowadzenie lekcji mistrzowskich, współpraca z wybitnymi muzykami i orkiestrami oraz liczne recitale w prestiżowych salach koncertowych, takich jak: Konzerthaus – Wiedeń, Musikverein – Wiedeń, Auditorio Nacional – Madryt, Concertgebouw – Amsterdam, Filharmonia – St. Petersburg, Tchaikovsky Concert Hall – Moskwa, National Concert Hall – Taipei, Kleinhans Music Hall – Buffalo N.Y, Carnegie Hall – Nowy Jork.
Zdobycie pierwszej nagrody na konkursie gitarowym GFA w Los Angeles, uważanym za najbardziej prestiżowy na świecie, zaowocowało trasą koncertową w ponad 60 miastach USA, Kanady i Meksyku. Po jego recitalu w Waszyngtonie, The Washington Post napisał: „Jeśli ktokolwiek miałby wątpliwości, że Marcin Dylla należy do najbardziej utalentowanych gitarzystów naszej planety, to tego wieczoru zostały one rozwiane całkowicie”.
Marcin Dylla urodził się 6 czerwca 1976 r. w Chorzowie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Rudzie Śląskiej. W latach 1995-2000 studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary ad. Wandy Palacz.
Edukację muzyczną kontynuował na zagranicznych uczelniach: na Akademii Muzycznej w Bazylei pod kierunkiem Prof. Oscara Ghiglii, na Akademii Muzycznej we Freiburgu pod kierunkiem Prof. Sonji Prunnbauer oraz w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht pod kierunkiem Prof. Carlo Marchione.
W 2016 roku pełnił zaszczytną funkcję profesora gościnnego na Uniwersytecie w San Francisco. Obecnie wykłada na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz na Uniwersytecie w Münster.
4 maja (sobota), godz. 18:00
KWINTET W SKŁADZIE:
Klaudiusz Baran - bandoneon
Paweł Wajrak - skrzypce
Michał Nagy - gitara
Jacek Bylica - fortepian
Duszan Korczakowski – kontrabas
Zespół tworzą muzycy od lat zajmujący się twórczością Astora Piazzolli i stylem Tango Nuevo, nagradzani m.in. Nagrodami Muzycznymi „Fryderyk” za fonogramy z tym repertuarem.
PROGRAM KONCERTU:
Astor Piazzolla
La Muerte del Angel
Milonga del Angel
Michelangelo 1970
Escualo
Invierno Porteno
Adios Nonino
Concierto para Quinteto
Soledad
Café 1930
Thomas Gubitsch
Villa Luro
Coco Nelegatti
Manana vemos
Anoche te vi
Hoy en dia
Klaudiusz Baran
Artysta wszechstronny, obdarzony wyjątkową wrażliwością muzyczną. Jego dokonania artystyczne zmieniły w Polsce postrzeganie akordeonu, wynosząc go do pozycji pełnoprawnego instrumentu kształtującego realny świat muzyczny. W swoich interpretacjach potrafi splatać pokorę wobec dzieła muzycznego, z bogactwem inwencji, osobistym pojmowaniem czasu w muzyce, wyjątkową sceniczną charyzmą, naturalnością ekspresji. Wartość jego muzycznych kreacji była wielokrotnie doceniana w entuzjastycznych recenzjach, nagrodach na konkursach instrumentalnych, nominacjach i nagrodach artystycznych. W roku 2003 jako pierwszy akordeonista otrzymał FRYDERYKA w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna, za album „Astor Piazzolla – Tango” nagrany dla wytwórni Sony Classical, a w 2020 roku kolejne dwie statuetki w kategoriach: Album Roku Muzyka Symfoniczna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej, za album „100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności”.
Ze swobodą porusza się w różnorodnym repertuarze wielu epok, największe jednak uznanie wzbudzają jego interpretacje muzyki najnowszej, w tym prawie 50 prawykonań dzieł solowych, kameralnych i z towarzyszeniem orkiestr, z których większość była mu dedykowana albo powstała z jego inspiracji. Jego wielką namiętnością jest argentyńskie tango, w szczególności związane z Astorem Piazzollą tango nuevo, wirtuozowsko wykonywane na bandoneonie, który jako pierwszy polski instrumentalista wprowadził na sale koncertowe, a odzwierciedlające jego temperament, młodzieńczą energię, a zarazem muzyczną dojrzałość i potrzebę twórczego formowania scenicznej prezentacji. Współtworzył i był liderem najsłynniejszych formacji tangowych, takich jak Tangata Quintet czy Machina del Tango, kreujących polską kulturę tanga.
Jako pierwszy akordeonista wystąpił jako solista z Orkiestrą Filharmonii Narodowej oraz z większością najważniejszych polskich orkiestr. Wśród jego licznych partnerów w rozmaitych projektach muzyki kameralnej, znajdziemy takich mistrzów jak: Ivan Monighetti, Roby Lakatos, Julius Berger, Konstanty Andrzej Kulka i wielu innych. Jako muzyczny kameleon, odnajduje i czerpie inspirację z innych muzycznych światów, nagrywa muzykę filmową i rozrywkową oraz towarzyszy piosence aktorskiej.
W sobie tylko wiadomy sposób, potrafi połączyć aktywność artystyczną z działalnością pedagogiczną i organizacyjną. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, ponad 200-letniej, najbardziej rozpoznawalnej polskiej uczelni. W roku 2016 został wybrany jej Rektorem, a w czerwcu 2020 ponownie na kadencję 2020-2024.
Paweł Wajrak
Koncertmistrz Orkiestry Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz koncertmistrz i kierownik artystyczny Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej. Współtworzy kwintet smyczkowy Piazzoforte Ensamble oraz zespół New Tango Bridge.
Laureat nagrody Fryderyk w 2006 roku za płytę Astor Piazzolla, zrealizowaną wraz z Kevinem Kennerem i Piazzoforte Ensemble. Artysta zarejestrował wybrane koncerty A. Vivaldiego z cyklu La Stravaganza na płycie Bach & Vivaldi, wydanej z okazji 20-lecia Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej (Castello 2011). W 2015 roku dokonał dla wytwórni Acte Prealable w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego pierwszego w historii nagrania Koncertu skrzypcowego A-dur op.8 A.F. Duranowskiego, wykonując go w tym samym roku z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej podczas Międzynarodowego Festiwalu Braci Wieniawskich w Lublinie.
Koncertuje jako solista i kameralista, współpracował z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie, występuje na festiwalach w kraju i za granicą, pozostając w stałej współpracy m.in. z Kevinem Kennerem, Waldemarem Malickim, Michałem Nagy, Piotrem Wajrakiem. Szczególne zamiłowanie do tango nuevo zaowocowało wieloletnią współpracą Pawła Wajraka z prekursorem tego stylu w Polsce – Grzegorzem Frankowskim oraz Waldemarem Malickim, z którymi współtworzy Tango Bridge założone na wzór Quinteto Tango Nuevo Astora Piazzolli.
Urodził się w Lublinie. Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Romana Reinera. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich i kameralnych pod kierunkiem m.in. Mariny Jaszwili i Wiesława Kwaśnego. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 1997-2001 był koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Amabile. Współpracował z zespołami Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Varsovia, pozostaje w stałej współpracy z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.
Michał Nagy
Występował na licznych festiwalach muzycznych (m.in. Warszawska Jesień, Carintischer Sommer, Menuhin Festival Gstaad, Allegro Vivo, Styriarte, Kwartesencja, Śląska Jesień Gitarowa, Nuevo Mundo, Festiwal Muzyki Astora Piazzolli w Krakowie, Gitarre Wien, Wrocławski Festiwal Gitarowy, Muzyka na Szczytach, Emanacje).
Jako solista współpracował z orkiestrami: Filharmonii Narodowej, Filharmonii Krakowskiej, Leopoldinum, Sinfonietta Cracovia, Wrocławską Orkiestra Kameralną Vratislavia, Concerto Avenna, Capella Bydgostiensis, Camerata Nova, Fresco Sonare i Chopin Academia Orchestra. Występował również ze Stowarzyszeniem Kameralistów Filharmonii Narodowej, kwartetem smyczkowym Royal String Quartet i zespołem Wiener Instrumentalsolisten, a także jako członek zespołów New Tango Bridge i New Art Ensemble. Jest również współtwórcą i członkiem międzynarodowego kwartetu gitarowego Guitar 4mation, specjalizującego się w wykonaniach muzyki XX i XXI wieku, w tym między innymi repertuaru z pogranicza muzyki współczesnej i jazzu. Jest członkiem zespołu Hirundo Maris, założonego przez Ariannę Savall i Pettera Udlanda Johansena (nagrania płytowe: CD „Il Viaggio d’Amore”, 2015, The Wind Rose, 2017, Poésie et musique, 2021).
Michał Nagy koncertował również w duecie z gitarzystą Marcinem Siatkowskim, skrzypkiem Pawłem Wajrakiem, bandoneonistą Klaudiuszem Baranem i oboistą Arkadiuszem Krupą, z którym zarejestrował sonaty Domenica Scarlattiego w autorskim opracowaniu na obój i gitarę (wydawnictwo Agencji Artystycznej GAP, 2015). Występował także z Lilianną Stawarz, Januszem Wawrowskim, Robertem Kabarą, Waldemarem Malickim.
W roku 2020 wydał solową płytę p.t. Fughetta, zawierającą dedykowaną mu tytułową kompozycję Pawła Szymańskiego oraz utwory B.Brittena, S.Gubajduliny i A.Tansmana. Płyta została nominowana do nagrody Fryderyk 2021. Dokonał prawykonań utworów, m.in. Sergia Assada, Pawła Szymańskiego, Guntera Schneidera, Bartłomieja Budzyńskiego i Stefana Soewandiego.
M. Nagy dokonał również nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, Bayerischer Rundfunk, Radia Szwajcarii Romańskiej i stacji ZDF. Jest także autorem wielu aranżacji na gitarę solo i z zespołami kameralnymi. Współpracował z Polskim Wydawnictwem Muzycznym i wydawnictwem Euterpe.
Nagrywał m.in. dla firm: Sony Music (nagroda Fryderyk 2002 za płytę ,, Piazzolla Tango” w kategorii Album Roku - Muzyka Kameralna, wspólnie z K. Baranem), Dux (nominacja do Fryderyka 2000 za płytę pt. Micropiezas w duecie z M.Siatkowskim), Polskie Nagrania Edition, Outhere i Gramola Vienna ( pulse.sound.joy.heart. , Sonada de Alma, Trans4mation - Guitar 4mation). Najnowsze nagranie, Centenario (2021), jest hołdem złożonym Astorowi Piazzolli w setną rocznicę jego urodzin i zawiera m.in. Koncert podwójny na bandoneon i gitarę Hommage à Liège. Płyta została nominowana do nagrody Fryderyk 2022.
Urodził się w Warszawie. Studiował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie i Konserwatorium Wiedeńskim. Jego nauczycielami byli Janusz Raczyński, Marcin Zalewski, Ryszard Bałauszko i Heinz Wallisch. Jest laureatem międzynarodowych konkursów gitarowych w Fiuggi, Gdańsku, Krakowie i Tychach. Dwukrotnie był stypendystą Fundacji Kultury. Jest laureatem nagrody Województwa Małopolskiego ,,Ars Quaerendi” i odznaki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Profesor sztuki muzycznej, wykładowca Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, od 2021 roku kierownik Katedry Gitary i Harfy AMKP. Od 2008 roku jest kierownikiem artystycznym Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych i Festiwalu Terra Artis w Lanckoronie.
Michał Nagy gra na gitarach Mario Rosazza Ferraris i Petr Matoušek, używa strun D’Addario.
Jacek Bylica
Pianista, pedagog. Urodził się 03.05.1959 w Bielsku-Białej. Studia muzyczne w zakresie pianistyki ukończył w 1984 roku pracując pod kierunkiem prof. L. Stefańskiego oraz J. Łukowicza. Swoje umiejętności rozwijał uczestnicząc w kursach pianistycznych prowadzonych przez W. Mierżanowa, I. Klansky’ego, W. Shatski’ego.
Jest laureatem I nagrody VIII Międzyuczelnianego Konkursu Muzyki Kameralnej z roku 1983 w kategorii duetów kameralnych.
W jego dorobku artystycznym zawarte jest wykonawstwo muzyki solowej, teatralnej oraz współpraca z wieloma artystami, zarówno z kręgu muzyki klasycznej jak i popularnej. Jako solista lub kameralista występował w wielu krajach Europy, jak również w USA, Kanadzie, Izraelu, w Rosji. Przez kilka lat związany był z Teatrem Ewy Demarczyk. Jako członek zespołu instrumentalnego brał udział z tą artystką w wielu koncertach.
Współpracował z wieloma instytucjami życia muzycznego, Filharmonią w Krakowie, teatrami – szczególnie z Teatrem im. J. Słowackiego, w którym brał udział w większości spektakli muzycznych (w okresie dyrekcji K. Orzechowskiego), oraz szkołami muzycznymi wszystkich stopni, gdzie udzielał się jako pedagog. Często występuje z artystami specjalizującymi się w wykonywaniu tanga klasycznego i tanga–nuevo. W Akademii Muzycznej w Krakowie zatrudniony jest na stanowisku adiunkta. W 2015 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych.
Duszan Korczakowski
Absolwent Akademii Muzycznej (obecnie im. K. Pendereckiego) w Krakowie w klasie kontrabasu Jerzego Tokarczyka. Laureat licznych wyróżnień w ogólnopolskich konkurach kontrabasowych. Uczestnik wielu kursów dla solistów i mistrzowskich kursów orkiestrowych, powiązanych z tournée po Polsce, Anglii, Niemczech, Holandii, Austrii, Chinach, Ameryce Północnej i Południowej.
W sezonie 2007–2008 pełnił funkcje koncertmistrza sekcji kontrabasów w Teatro Municipal w Santiago de Chile. Obecnie współpracuje z wieloma orkiestrami i zespołami, takimi jak Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Capella Cracoviensis oraz zespoły kameralne Filharmonii Krakowskiej i Akademii Muzycznej. Przez ostatnie 10 lat występował z takimi artystami, jak Ivo Pogorelich, Placido Domingo, Gheorghe Zamfir, Steven Isserlis, Krzysztof Penderecki. Brał udział w koncertach w ramach Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, Festiwalu Muzyki Filmowej, UnSound Festival.
Na stałe współpracuje z Nigelem Kennedym, będąc członkiem Orchestra of Life, z którym to zespołem dokonał nagrania Czterech pór roku A. Vivaldiego. W sezonie 2015–2016 był członkiem gruzińskiej orkiestry barokowej Georgian Sinfonietta, wraz z którą koncertował z takimi gwiazdami muzyki dawnej, jak Jordi Savall i Sergio Azzolini. Jako solista nagrał sonaty kontrabasowe Franka Proto i Paula Hindemitha dla Polskiego Radia. Koncertował również w Chile, wykonując premierowe utwory studentów krakowskiej Akademii Muzycznej.
IV FESTIWAL WINA POMORZA ZACHODNIEGO
17 maja (piątek), godz. 17:00-23:00
18 maja (sobota), godz. 13:00-23:00
19 maja (niedziela), godz. 13:00-19:00
Dziedzińce Zamku
Wstęp wolny
Organizator wydarzenia: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
Partnerzy wydarzenia: Stowarzyszenie Winnice Pomorza Zachodniego oraz Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Podczas tegorocznego festiwalu będzie można poznać ofertę aż 17 wytwórców wina (w tym 5 debiutantów), zrzeszonych w Stowarzyszeniu Winnice Pomorza Zachodniego. Ich produktom towarzyszyć będą wyroby regionalnych producentów, takie jak sery czy wędliny.
Podczas tematycznych prelekcji będzie można zdobyć fachową wiedzę dotyczącą szeroko rozumianego winiarstwa. Planowane są wykłady poświęcone winnym faktom i mitom, kulisom pracy sommeliera oraz enoturystyce, czyli podróżowaniu z winem w tle.
Dodatkową atrakcją festiwalu będzie akcent muzyczny w postaci wyjątkowych koncertów zaplanowanych na piątkowy i sobotni wieczór.
XI EDYCJA DNI OTWARTYCH FUNDUSZY EUROPEJSKICH
11 maja (sobota)
Wstęp wolny
Zwiedzanie zamkowych dziedzińców z aplikacją mobilną, układanie gigantycznych puzzli Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego, zabawa i edukacja w zabytkowej karecie – to propozycje, jakie czekają na odwiedzających Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
W ramach wydarzenia Zamek zaprezentuje efekty projektu INT 51: POMERANIA – Atrakcje kulturalne i przyrodnicze. Projekt dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
godz. 12:00 i 15:00
Spacer z aplikacją Zwiedzamy Zamek w Szczecinie (opowieść przewodnika będzie przeplatana fragmentami narracji z nagrań znajdujących się w aplikacji). Zaprezentowanie karety typu plauka, w której historycznym wnętrzu zainstalowano nowoczesny monitor do gier edukacyjnych.
Miejsce rozpoczęcia: pod Wieżą Zegarową
Spacer poprowadzi Tomasz Wieczorek – przewodnik zamkowy i współautor projektu.
godz. 13:00 i 16:00
Układanie gigantycznych, dwustronnych puzzli prezentujących mapę regionu z atrakcjami oraz Wielką Mapę Księstwa Pomorskiego autorstwa Eilharda Lubinusa. Zabawy poprowadzą Beata Biedrzycka oraz Natalia Seweryn-Birecka z CIKIT, realizatorki projektu.
Miejsce rozpoczęcia: scena na Dużym Dziedzińcu
10 i 11 maja (piątek i sobota)
Przez cały weekend będzie można nabyć bilety wstępu na Wieżę Dzwonów i na wystawy stałe w cenie ulgowej (dla wszystkich) – bilet pojedynczy 6 zł/ bilet łączony 10 zł.
Godziny otwarcia:
Punkt widokowy na Wieży Dzwonów 10-18 (ostatnie wejście 17:30).
Wystawy w Skrzydle Południowym 10-17.
18. EUROPEJSKA NOC MUZEÓW
18 maja (sobota)
Wstęp wolny
Nocne zwiedzanie wystaw i dodatkowe atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, godz. 18:00-23:00
Wieża Dzwonów czynna w godz. 18:00-20:00
Program wydarzenia - na zamek.szczecin.pl
SPACERY Z PRZEWODNIKIEM
SPACER DO SERCA ZEGARA
Zwiedzanie tematyczne z opiekunem zamkowego zegara Czesławem Złotnikiem
od 6 maja - w poniedziałki i czwartki, godz. 16:00
Bilety: 50 zł
Oprowadzanie trwa min. 1 h
Maksymalna liczba uczestników: 5 osób
Zwiedzanie zegara to okazja, aby z bliska przyjrzeć się działaniu jego mechanizmów. O budowie, jego funkcjonowaniu, a także o tym, że zegar ma nie tylko serce, ale i duszę opowie jego wieloletni opiekun Czesław Złotnik.
Trasa zwiedzania: serce zamkowego zegara wieżowego – wnętrze, Wieża Zegarowa – z zewnątrz na dziedzińcu zamku.
Wieża Zegarowa
Jednym z najbardziej rozpoznawanych elementów szczecińskiego Zamku jest wyjątkowy, barokowy zegar. Pochodzi z 1693 r. Powstał na okoliczność uczczenia zwycięstwa Szwedów w wojnie z Brandenburgią. Zegar wygląda intrygująco. Już w czasach swojego powstania był uznawany za zaskakujący. Przedstawia zielonego maszkarona, który porusza oczami zgodnie z ruchem dużej wskazówki godzinowej. W ustach ma cyfrę pokazującą dzień miesiąca. Znajdujący się powyżej błazen wybija lewą ręką godziny, a prawą kwadranse, kłapie przy tym szczęką i przewraca oczami. Ozdobiona gryfami dolna tarcza nie ma skali, tak jak dzisiejsze tarcze z minutami. Dokładniej pokazuje kwadranse niż minuty. Zamkowy zegar demonstruje nawet aktualną fazę księżyca! Zegar zaprojektował Johann von Goethe, a wykonał Caspar Nitardy.
NIE TYLKO MATKI. PANIE NA ZAMKU W CZASACH SZWEDZKICH I PRUSKICH
25 maja (sobota), godz. 13:30
Bilety: 15 zł
Zbiórka przy wejściu I (Dziedziniec Menniczy)
Oprowadza: Anita Dubińska-Nowacka
25 maja 1654 roku odbyła się smutna uroczystość, która przypieczętowała koniec dynastii Gryfitów - pogrzeb Bogusława XIV. Na Zamku i w dawnym księstwie zaczęli rządzić Szwedzi, Brandenburczycy, a potem Prusacy. To czasy niepospolitych kobiet, dla których Zamek był domem lub ośrodkiem sprawowania władzy. Były to królowa szwedzka Krystyna, królowa polska Katarzyna Leszczyńska, caryca Katarzyna II oraz niedoszła królowa Prus Elżbieta Brunszwicka.
BOGUSŁAW X WIELKI
28 maja (wtorek), godz. 13:30
Bilety: 5 zł
Zbiórka przy wejściu I (Dziedziniec Menniczy)
Oprowadza: Anita Dubińska-Nowacka
Mąż opatrznościowy Księstwa Pomorskiego, sojusznik Polski, ostatni krzyżowiec Europy? W 570. rocznicę urodzin wielkiego Gryfity Zamek zaprasza na spacer jego śladami po zamkowych dziedzińcach.
Wydarzenie w ramach obchodów Roku Bogusława X Wielkiego.
KINO ZAMEK
Kino Zamek (wejście A)
Bilety 18, 16 zł (ulgowy), 12 złotych (grupowy) oraz inne ceny biletów na Specjalne Wydarzenia do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na zamek.szczecin.pl
VINCENT MUSI UMRZEĆ (Vincent doit mourir)
1 maja (środa), godz. 17:00
2 maja (czwartek), godz. 19:00
dramat/komedia/thriller, Francja, Belgia 2023 (108 min)
Reżyseria Stephan Castang
Obsada: Karim Leklou, Vimala Pons, François Chattot
Vincent (Karim Leklou) musi umrzeć, choć nikt za bardzo nie wie dlaczego. Jeszcze przed chwilą był wcieleniem przeciętności – pracował w korporacji, umawiał się na randki z Tindera, mieszkał w normalnym mieszkaniu i chodził na piwo z kumplami. Pewnego dnia zostaje jednak zaatakowany w pracy przez stażystę, który po całym zajściu nie jest w stanie powiedzieć nic o swojej motywacji. Kolejnego dnia Vincenta próbuje zabić ktoś inny. A kolejnego inny. Główny bohater postanawia sprawdzić, dlaczego nagle stał się wrogiem publicznym numer jeden. W rozwiązaniu zagadki pomaga mu tajemnicza kelnerka (Vimala Pons) i pies Sułtan.
W swoim pełnometrażowym debiucie – zgrabnie łączącym thriller, kino apokaliptyczne i czarną komedię – Stéphan Castang stawia pytania o źródła przemocy i metody funkcjonowania społecznego przyzwolenia na nią. Udaje mu się przy tym uzyskać nieoczekiwany efekt: oto thriller, w którym to my – widzowie – jesteśmy czarnymi charakterami. A ponieważ świetny pomysł wyjściowy wspierają tu doskonałe zdjęcia Manuela Dacosse, trudno się dziwić, że „Vincent musi umrzeć” był jednym z najchętniej dyskutowanych filmów zeszłorocznego festiwalu w Cannes. I przy okazji filmem, o którym natychmiast po seansie chce się rozmawiać.
JOIKA
1 maja (środa), godz. 19:15
dramat, Polska, USA. Nowa Zelandia 2023 (110 min)
Reżyseria James Napier Robertson
Obsada: Talia Ryder, Diane Kruger, Karolina Gruszka, Tomasz Kot, Borys Szyc
Młoda, ambitna balerina opuszcza dom i bliskich w rodzinnym Teksasie dla świata rosyjskiego baletu i jako jedna z pierwszych Amerykanek zostaje przyjęta do Moskiewskiej Akademii Baletu Bolszoj. Pracując z legendarną nauczycielką - Tatyaną Volkovą - Joy Womack trenuje, aby pewnego dnia zostać primabaleriną. Za pięknem tańca czai się̨ jednak świat pełen bólu i brutalnej rywalizacji. Joy jest zmuszona przekroczyć granice swojej fizyczności i psychiki, kładąc na szali swoje zdrowie, relacje, a być może nawet całe swoje życie, w podróży do odkrycia i zrozumienia, co naprawdę oznacza być najlepszą.
W produkcji zobaczymy znanych polskich aktorów: Tomasza Kota, Borysa Szyca oraz Karolinę Gruszkę, którzy wystąpią u boku międzynarodowych gwiazd, m.in. Diane Kruger i Talii Ryder. Film jest wizualnym świętem, przedstawiającym nie tylko świat baletu, ale także osobistą, poruszającą historię o dążeniu do perfekcji, pasji i determinacji.
Talia Ruder, wcielająca się w rolę Joy i Diana Kruger, grająca postać Tatiyany Volkovoy, to aktorki, które mają baletowe doświadczenie, co dodaje ich kreacjom autentyczności. Zdjęcia do filmu kręcone były częściowo w Warszawie, której sceneria ma przypominać Moskwę.
ANSELM 3D (Anselm - Das Rauschen der Zeit)
2 maja (czwartek), godz. 17:00
4 maja (sobota), godz. 15:00
5 maja (niedziela), godz. 15:00
dokumentalny Niemcy, Włochy, Francja 2023 (93 min)
Reżyseria Wim Wenders
Prezentowany w Cannes portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera jest jak jego wielkoformatowe rzeźby – choć monumentalny, nie porzuca ludzkiej perspektywy. I nie jest to na pewno klasyczny dokument z „gadającymi głowami”. Po pamiętnej Pinie Wim Wenders proponuje kolejne immersyjne doświadczenie filmowe (realizacja trwała dwa lata), dzięki któremu możemy wkroczyć do świata twórcy i jego dzieł. Fabularyzowane sceny, materiały archiwalne i zrealizowane w 3D ujęcia z gigantycznej pracowni składają się na zniuansowany obraz człowieka walczącego z powojenną zbiorową amnezją. Urodzony w 1945 roku Kiefer, uczeń Josepha Beuysa – na początku kariery przez niektórych uznawany za zwykłego prowokatora, a nawet sympatyka nazizmu – upominał się w swoich pracach o pamięć trudnej przeszłości Niemiec, tak jak Heinrich Böll w literaturze. Wenders wędruje z kamerą po wielohektarowym terenie we francuskim Barjac – studiu artystycznym, a zarazem ulegającej entropii wystawie. Budowanie i rozpad, mit i konkret, świadectwo i zanik – te fascynacje widać w tworzonych przez Kiefera obiektach: kilkupiętrowych betonowych wieżach czy podziemnych tunelach. Jednocześnie reżyser pozwala sobie na czuły filmowy gest – spotkanie małego Anselma (w tej roli kuzyn Wendersa) z cenionym artystą.
FILM W KINIE ZAMEK PREZENTOWANY BĘDZIE W FORMACIE 3D.
SETKI BOBRÓW (Hundreds of Beavers)
3 maja (piątek), godz. 17:00
4 maja (sobota), godz. 19:15
8 maja (środa), godz. 19:00
komedia, USA 2022 (108 min)
Reżyseria Mike Cheslik
Obsada: Ryland Brickson Cole Tews, Olivia Graves
Szalona slapstickowa komedia prosto z USA. Co zrobisz, gdy w wyniku inwazji humanoidalnych bobrów stracisz cały dorobek życia? Amerykański reżyser Mike Cheslik zabiera widzów w jedyną w swoim rodzaju wyprawę w śnieżne rubieże Wisconsin. Looney Tunes spotyka niemiecki ekspresjonizm i Noc Żywych Trupów w najbardziej nieokiełznanym filmie waszego życia. Jean Kayak po pożarze swojego browaru musi podnieść się z dna i stać najlepszym traperem w Ameryce, a wszystko to by zdobyć serce pięknej córki handlarza futrami.
ORLANDO – MOJA POLITYCZNA BIOGRAFIA (Orlando, ma biographie politique)
3 maja (piątek), godz. 19:15
7 maja (wtorek), godz. 17:00
9 maja (czwartek), godz. 17:00
dokumentalny, Francja 2023 (98 min)
Reżyseria Paul B. Preciado
Pierwszy film Paula B. Preciado, „Orlando – moja polityczna biografia” jest obrazem szczególnym. Rzadko kiedy pole praktyk filozoficznych pokrywa się z polem aktywizmu w tak koherentny i interesujący sposób. A sam Paul B. Preciado – hiszpański pisarz, filozof, kurator sztuki i aktywista – jest również postacią wyjątkową. Jego aktywność w każdej z twórczych dziedzin wyznacza nowe standardy rozumienia zarówno sztuki, jak i filozofii. Preciado jest też osobą transpłciową, a swoje doświadczenie tranzycji wpisał we wszystkie dziedziny, którymi się zajmuje. Przygląda się mu w sposób krytyczny, reinterpretując aktualne dyskursy dotyczące biowładzy, patriarchalnego kapitalizmu, nekropolityki, feminizmu i teorii queer.
„Orlando – moja polityczna biografia” odwołuje się do książki Orlando Virginii Woolf. Preciado wychodzi z założenia, że wszystko, co stanowi o jego własnej biografii zostało już wcześniej opisane właśnie przez Woolf, w dodatku prawie sto lat temu. Reżyser zabiera więc widzki i widzów w podróż przez meandry współczesnej kultury, dekonstruując jej polityczne utopie, dekolonizując język i poszerzając społeczną reprezentację o osoby wykluczone i marginalizowane. W sensie politycznym jest to film rewolucyjny. Interpretuje pierwowzór Woolf, uwspółcześniając jego przesłanie i budując nowe konteksty: kulturowej widzialności, oporu, emancypacji. Imaginarium wizualne, które proponuje Preciado, jest z jednej strony oszczędne w środkach, bazujące na szczątkowej i symbolicznej scenografii, z drugiej jednak na tyle uniwersalne, że opisuje podstawowe problemy bycia „Orlandem” we współczesnym społeczeństwie. „Orlando - moja polityczna biografia” jest też manifestem wolności, radości i godności, donośnym głosem za prawem do samostanowienia oraz rollercoasterem emocji, troski i czułości, jednoznacznie opowiadającym się za kulturotwórczą siłą sztuki.
„Orlando – moja polityczna biografia jest pozycją obowiązkową dla wszystkich, którzy potrzebują wsparcia w rozumieniu własnej i cudzej seksualności, przez co stają się politycznymi przeciwnikami patriarchalnej, konserwatywnej władzy. Swoim filmem Preciado przywraca godność, daje nadzieję i jednoznacznie pokazuje, jak potężnymi narzędziami społecznej zmiany stają się sztuka i kultura, kiedy tylko potrafimy właściwie je odczytać.
NAGRODY I FESTIWALE
Berlinale 2023 - Nagroda Specjalna Jury, Nagroda Teddy - sekcja Dokument
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Reykjaviku 2023 - Najlepszy dokument
FF Mar del Plata 2023 - wyróżnienie w konkursie Altered States
Jerozolimski Festiwal Filmowy 2023 - Najlepszy Dokument Eksperymentalny - wyróżnienie
MUR (Walls)
4 maja (sobota), godz. 17:00
7 maja (wtorek), godz. 19:00
9 maja (czwartek), godz. 19:00
dokumentalny, Włochy 2023 (107 min)
Reżyseria Kasia Smutniak
Mieszkająca we Włoszech polska aktorka Kasia Smutniak podejmuje ryzykowną wyprawę do jądra ciemności, towarzysząc aktywistom ratującym migrantów w zamkniętej strefie na polsko-białoruskiej granicy.
Debiutancki dokument mieszkającej we Włoszech aktorki Kasi Smutniak, to film, obok którego nie da się przejść obojętnie. Po raz pierwszy na dużym ekranie z tak bliska możemy obserwować realia sytuacji na polsko-białoruskiej granicy z punktu widzenia aktywistów szukających w Puszczy Białowieskiej zagubionych migrantów. Protagonistów „Muru” – podobnie jak samą reżyserkę – do działania popycha głęboka niezgoda na ludzkie cierpienie. Nie zważając na konsekwencje, próbują je przynajmniej ograniczyć. Kamera rejestruje wielogodzinne, często kończące się fiaskiem wyprawy do lasu, nieustanne kontrole i wszechobecne poczucie zagrożenia. Ale „Mur” to nie tylko film o tej jednej konkretnej granicy. To także osobista refleksja nad różnego rodzaju barierami i podziałami, z historią w tle. A jednocześnie – opowieść o rodzinnych związkach i poszukiwaniu korzeni. (Konrad Wirkowski – Watch Docs)
NA SAMYM DNIE (Deep End) – KLASYKA FILMU NA 60. URODZINY KINA ZAMEK
5 maja (niedziela), godz. 17:00
dramat, RFN/USA 1970 (89 min)
Reżyseria Jerzy Skolimowski
Obsada: John Moulder-Brown, Jane Asher
Swingujący Londyn końca lat sześćdziesiątych. Nastoletni Mike rozpoczyna swoją pierwszą pracę w miejskiej łaźni, w której poznaje starszą o kilka lat Susan. Zauroczony kobietą chłopak zaczyna zabiegać o jej względy. Poddając się całkowicie urokowi Susan, nie dostrzega prowadzonej przez nią gry.
„Na samym dnie” jest drugim anglojęzycznym i trzecim zrealizowanym za granicą (nie licząc nowelowego „Dialog 20-40-60”) filmem w dorobku Jerzego Skolimowskiego. Dzieło polskiego reżysera zyskało uznanie krytyki, a dziś w wielu kręgach uznawane jest za film kultowy. Z powodu zawiłości prawnych film przez długi czas nie mógł być prezentowany publicznie.
Historia obsesyjnej nastoletniej miłości opowiedziana przez polskiego twórcę ma wspaniałą ścieżkę dźwiękową stworzoną przez piosenkarza i autora tekstów Cata Stevensa oraz niemiecki zespół Can. „Na samym dnie” było pokazywane w konkursie na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1970 roku (w tym okresie żadnemu prezentowanemu na festiwalu filmowi nie przyznawano nagród). Wcielająca się w postać Susan, Jane Asher była nominowana do nagrody BAFTA w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa.
Prezentacja filmu z okazji 85. urodzin Jerzego Skolimowskiego.
RETURN TO REASON
5 maja (niedziela), godz. 19:00
8 maja (środa), godz. 17:30
muzyczny, eksperymentalny, Francja 2023 (70 min)
Reżyseria Man Ray
Obsada: André de la Rivière, Robert Desnos, Kiki of Montparnasse
„Return to Reason" („Powrót do rozumu") to tytuł pierwszego, legendarnego filmu awangardowego autorstwa Mana Raya (Emmanuel Radnitzky). W setną rocznicę jego premiery cztery odrestaurowane dzieła amerykańskiego fotografa i filmowca zostały zrekonstruowane cyfrowo, a zupełnie nową, zaskakującą muzykę nagrali do nich założyciele zespołu SQÜRL: geniusz kina niezależnego Jim Jarmusch wraz z Carterem Loganem.
Zestaw miał premierę na zeszłorocznym festiwalu w Cannes. To piorunujący mariaż ponadczasowego kina eksperymentalnego – zanurzonego w surrealizmie i dadaizmie, pełnego wizualnych niespodzianek, geometrycznych wolt i wyrafinowanej symboliki – z niepokojącym, hipnotyzującym, nowoczesnym soundtrackiem. W taki sposób klasyka kina otrzymuje nową oprawę dźwiękową, stając się jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych ostatnich lat. W zestawie poza tytułowym „Return to Reason" (1923) znajdują się również „Emak Bakia" (1926), „Tajemnice Zamku Kostki do gry" (1929) i „Rozgwiazda" (1928).
20 DNI W MARIUPOLU (20 Days in Mariupol)
10 maja (piątek), godz. 17:00
14 maja (wtorek), godz. 17:00
16 maja (czwartek), godz. 17:00
dokumentalny, Ukraina 2023 (95 min)
Reżyseria Mścisław Czernow
„20 dni w Mariupolu” to wstrząsający filmowy akt oskarżenia Rosji: zapis zagłady tytułowego miasta z narażeniem życia zrealizowany przez jedynego korespondenta, który pozostał w nim do końca. To filmowe dzieło zrealizowane z imponującą formalną dyscypliną trzyma w napięciu od pierwszych minut aż po finał. Niewielu twórców z taką mocą pokazuje bezlitosne okrucieństwo wojny. Czernow i ekipa nie czynią tego jednak, by szokować. Ich intencją jest pozostawienie świadectwa – i wstrząśnięcie sumieniem świata.
„20 dni w Mariupolu” to dokument, który przyniósł swoim twórcom nagrodę Pulitzera, to zwycięzca najważniejszych festiwali filmowych na świecie, takich jak Sundance, CPH:DOX czy IDFA. Film docenili również polscy widzowie – publiczność i jurorzy Konkursu głównego 23. MFF WATCH DOCS.
FILM ZDOBYŁ OSCARA 2024 W KATEGORII PEŁNOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY.
Film tylko dla widzów dorosłych.
BRACIA ZE STALI (The Iron Claw)
10 maja (piątek), godz. 19:00
12 maja (niedziela), godz. 19:00
14 maja (wtorek), godz. 19:00
dramat, USA/Wielka Brytania 2023 (130 min)
Reżyseria Sean Durkin
Obsada: Zac Efron, Jeremy Allen White, Harris Dickinson
Oparta na faktach historia wielkich ambicji, triumfów i rodzinnej klątwy. „Bracia ze stali” z rozmachem kreślą opowieść o amerykańskiej rodzinie, miłości podszytej rywalizacją i sukcesie, którego nie unieśli na swoich barkach niepokonani na ringu bracia Von Erich. Za tym epickim widowiskiem stoi filmowa drużyna marzeń: wyspecjalizowany w thrillerach psychologicznych Sean Durkin („Gniazdo”), operator „Syna Szawła” Mátyás Erdély i fantastyczne aktorskie trio: łamacz nastoletnich serc Zac Efron („Podły, okrutny, zły”), Jeremy Allen White – gwiazda serialu „The Bear” oraz Harris Dickinson („W trójkącie”). „Bracia ze stali” to mieszanka wściekłości, wzruszenia i śmiechu, gwarantująca emocjonalny nokaut.
Surowy teksański ojciec – głowa rodu Von Erich – zrobi wszystko, by jego synowie osiągnęli w sporcie to, czego on sam nie zdołał. Za kulisami wrestlerskich widowisk, na punkcie których w latach 80. oszalała Ameryka, kryją się jednak brutalne treningi, złamane charaktery, przekreślone marzenia i poturbowane braterskie relacje. Rodzicielskie ambicje okazują się przekleństwem synów – na Von Erichów spada cios za ciosem. Czy niezwyciężeni dotąd bracia unikną wiszącego nad nimi fatum?
Przebój studia A24 to rozpisana na dekady, widowiskowa saga mierząca się z amerykańskim snem; opowieść o surowym wychowaniu i cenie, jaką płacą dzieci, gdy rodzina zmienia się w nastawioną na zysk korporację. „Bracia ze stali” kierują reflektory na ring, jakim bywa rodzinny dom, gdzie toczy się najważniejsza z walk: o miłość, uznanie, uwagę.
RAFAEL: MŁODY GENIUSZ (Raphael: The Young Prodigy)
11 maja (sobota), godz. 15:00
12 maja (niedziela), godz. 15:00
dokumentalny, Włochy 2021 (82 min)
Reżyseria Massimo Ferrari
Podziwiaj portrety niezwykłych kobiet: Matki, Przyjaciółki, Sekretnej Kochanki i Klientki, których osobowości rozkwitają na płótnach. Matka, która zmarła, gdy artysta miał zaledwie osiem lat. Wielbicielki, które wspierały go na drodze do sukcesu. Kobieta, która niemal przyczyniła się do jego śmierci. Istniały naprawdę lub były tylko wytworem wyobraźni. Rafael (1483-1520) uwiecznił ideał niebiańskiego piękna. Dzięki pracy światowej sławy ekspertów możemy poznać najważniejsze momenty z życia jednego z największych mistrzów renesansu.
LEPSZE JUTRO (Il sol dell'avvenire)
11 maja (sobota), godz. 17:00
15 maja (środa), godz. 17:00
16 maja (czwartek), godz. 19:00
dramat, Włochy 2023 (95 min)
Reżyseria Nanni Moretti
Obsada: Nanni Moretti, Margherita Buy, Mathieu Amalric, Jerzy Stuhr
Rzymski reżyser Giovanni kręci film polityczny w stolicy Włoch w 1956 roku, roku inwazji ZSRR na Węgry. Giovanni musi przemyśleć swój kierunek działania, zwłaszcza, że wszystko wydaje się sprzysięgać przeciwko niemu. Jego koproducent jest na skraju bankructwa, przemysł filmowy podlega dynamicznym zmianom, a życie prywatne jest bardziej niż skomplikowane. Jakie decyzje Giovanni ma podjąć, żeby liczyć na lepsze jutro? Moretti zawarł w filmie bogactwo autoironicznych komentarzy i cytatów ze swojej twórczości.
BIEDNE ISTOTY (Poor Things)
11 maja (sobota), godz. 19:00
12 maja (niedziela), godz. 16:30
15 maja (środa), godz. 19:00
dramat/fantastyczny, USA/Wielka Brytania/Irlandia 2023 (143 min)
Reżyseria Yorgos Lanthimos
Obsada: Emma Stone, Willem Dafoe, Mark Ruffalo
„Biedne istoty” w reżyserii Giorgosa Lanthimosa to niesamowita opowieść o ewolucji Belli Baxter (Emma Stone), młodej kobiety, która zostaje przywrócona do życia przez genialnego i niekonwencjonalnego naukowca, doktora Godwina Baxtera (Willem Dafoe). Pod jego opieką Bella chętnie uczy się wszystkiego od nowa, ale chce też doświadczyć pełni życia. W poszukiwaniu nowych doznań wyrusza w burzliwą i pełną przygód podróż przez kontynenty w towarzystwie sprytnego i rozpustnego prawnika, Duncana Wedderburna (Mark Ruffalo). Wolna od uprzedzeń swoich czasów, Bella z determinacją dąży do celu, jakim jest walka o równość i niezależność.
Film powstał na kanwie książki Alasdaira Graya, a autorem scenariusza jest Tony McNamara. Jest to już druga współpraca między Lanthimosem i McNamarą („Faworyta”). Film wyprodukowali Ed Guiney, Andrew Lowe, Yorgos Lanthimos i Emma Stone. Film zdobył 4 Oscary 2024, w tym za najlepszą rolę pierwszoplanową dla Emmy Stone, ale też za kostiumy, scenografię i charakteryzację.
POWOLI (Slow)
17 maja (piątek), godz. 19:00
19 maja (niedziela), godz. 18:30
21 maja (wtorek), godz. 19:00
23 maja (czwartek), godz. 18:30
dramat, Litwa, Hiszpania, Szwecja 2023 (108 min)
Reżyseria Marija Kavtaradze
Obsada: Greta Grinevičiūtė, Kęstutis Cicėnas, Pijus Ganusauskas
Elena jest tancerką, a Dovydas tłumaczem języka migowego. Oboje pracują ciałem, szukając najlepszego sposobu, by wyrazić – tańcem i ruchem dłoni – najsubtelniejsze sensy i najgłębsze emocje. Wydają się dla siebie stworzeni, ale Powoli zamiast happy endu wybiera status: „To skomplikowane”. Bo Elena uwielbia seks, a Dovydas mógłby się bez niego obejść. Pełni najlepszych chęci sprawdzają więc, czy da się kochać, nie pożądając.
Nagrodzony za reżyserię na Sundance film Mariji Kavtaradze to zmysłowa i prowokacyjna love story, jakiej jeszcze na ekranach nie było! Kino namiętne i pełne pasji, które jest popisem zarówno świetnej reżyserii, jak i aktorskiej chemii. Litewski kandydat do Oscara.
VERMEER. BLISKO MISTRZA (Dicht Bij Vermeer) NOC MUZEÓW
18 maja (sobota), godz. 15:00 NOC MUZEÓW
19 maja (niedziela), godz. 15:00
dokumentalny, Dania 2023 (79 min)
Reżysera Suzanne Raes
Obsada: Jonathan Janson, Anna Krekeler, Abbie Vandivere
Bohaterem tego fascynującego dokumentu jest człowiek, który potrafił stworzyć wszechświat w rogu pokoju i jak nikt umiał uchwycić i uwiecznić ulotne, intymne chwile - Johannes Vermeer, jeden z największych malarzy w historii. Zgodnie z obietnicą w tytule, „Blisko mistrza" zdejmuje słynne dzieła ze ścian, wyjmuje z ram i zabiera do laboratorium, by ukazać nam w zbliżeniu oszałamiające detale – na przykład „Dziewczyny z perłą" - i odsłonić ukryte pod farbą warstwy. Twórcy pozwalają nam tez zajrzeć za kulisy najgłośniejszej wystawy tego roku, na której amsterdamskie Rijksmuseum zgromadziło większość z istniejących 35 obrazów genialnego Holendra.
Nakręcony z iście detektywistyczną pasją film pozwala odkryć mistrza na nowo. To opowieść o twórcy, który pozostawił po sobie więcej zagadek, niż dzieł, o skomplikowanych losach rozproszonych po największych muzeach świata obrazów, ale przede wszystkim próba zrozumienia co czyni Vermeera Vermeerem. Sposób, w jaki malował cień, a może światło dnia? Jedyna w swoim rodzaju czerwień okiennic czy zaskakująca zieleń, której używał do malowania skóry? Chodzi o warsztat czy wątki, jakie podejmował? O ten wszechświat w roku pokoju? A przede wszystkim: czy każdy Vermeer jest Vermeerem? „Blisko mistrza" podejmuje bowiem ekscytujący wątek eksperckich śledztw i sporów o autentyczność niektórych obrazów.
Dokument Suzanne Raes jest też intrygującym portretem zbiorowym muzealników, kuratorów, konserwatorów, kolekcjonerów, handlarzy sztuką – ekspertów i pasjonatów. „Vermeer. Blisko mistrza" opowiada więc i o tych, którzy swoje życie związali z artystą, pragnąc być jak najbliżej jego dzieł, geniuszu i tajemnicy, jaką pomimo najbardziej zaawansowanych badań, pozostaje zarówno jego historia, jak i malarstwo.
JUTRO BĘDZIE NASZE (C'e ancora domani)
27 maja (poniedziałek), godz. 19:00
28 maja (wtorek), godz. 19:00
29 maja (środa), godz. 19:00
30 maja (czwartek), godz. 19:00
31 maja (piątek), godz. 19:00
komedia/dramat, Włochy 2023 (118 min)
Reżyseria Paola Cortellesi
Obsada: Paola Cortellesi, Valerio Mastandrea, Romana Maggiora Vergano
„Nawet na służącą się nie nadajesz!”, mówi do Delii jej mąż, jedną ręką zabierając jej wypłatę, a drugą wymierzając siarczysty policzek. Nieśmieszne? A może jednak dobrze się będziecie bawić w tym (nie)miłym towarzystwie? „Jutro będzie nasze” – mocny, a jednocześnie zabawny i pełen emocji kobiecy głos, który stał się jednym z największych przebojów kinowych we Włoszech, wyprzedzając w tamtejszym box office nawet „Barbie” Grety Gerwig i „Oppenheimera” Christophera Nolana. Jest to zasługą między innymi jednego z najbardziej zaskakujących - i jednocześnie satysfakcjonujących - zakończeń filmowych ostatnich lat.
„Jutro będzie nasze” to debiut komiczki i aktorki Paoli Cortellesi, która, podążając śladem Phoebe Waller-Bridge („Fleabag”), zagrała w nim także główną rolę. Z Delią może utożsamić się każda z nas, bo i my dokonujemy na co dzień rzeczy niemożliwych – ogarniamy dom i pracę, dzieci i starszych członków rodziny, łagodzimy złe humory męża albo emocje nastoletniej córki. Delia urabia sobie ręce po łokcie, a w zamian dostaje tylko kolejne razy, pretensje i fochy. Jest również przekonana, że szykującą się do zamążpójścia córkę czeka podobny los. Jednak pewnego dnia przychodzi do niej list, który prowokuje ją do buntu i skłania do zaskakująco śmiałych czynów, których nikt się nie spodziewa po gospodyni domowej. „Jutro będzie nasze” emanuje duchem zmiany, wiarą w siłę kobiet i kobiecą solidarność. Jest też odą na cześć pięknych, acz burzliwych relacji matek z córkami.
W KRAINIE GHIBLI
PRZEGLĄD FILMÓW ANIMOWANYCH W KINIE ZAMEK
17-23 maja
Japońskie studio Ghibli ma na koncie mnóstwo kultowych dzieł, a premiery ich filmów wyczekiwane są nie mniej niż tych produkcji Walta Disneya. Przeboje Isao Takahaty i Hayao Miyazakiego, założycieli studia, od lat zaliczane są do kanonu światowego kina, nie tylko wśród fanów animacji. 6 kultowych tytułów Studia Ghibli: „Spirited Away: W krainie bogów”, „Ruchomy zamek Hauru”, „Księżniczka Mononoke”, „Ponyo”, „Tajemniczy świat Arrietty” i „Narzeczona dla kota” będzie można zobaczyć ponownie (lub po raz pierwszy) w Kinie Zamek w maju i czerwcu.
„Spirited Away: W krainie bogów” (2001), zdobywca Oscara dla najlepszego filmu animowanego, to bez wątpienia najgłośniejszy tytuł w dorobku Hayao Miyazakiego. Mieniąca się ogromem barw animowana kraina nawiązuje do japońskich parków rozrywki powstających w czasach prosperity lat 80. Filmowe miasteczko to symboliczne miejsce styku szintoistycznej tradycji oraz konsumpcjonizmu klasy średniej. Magiczne przemieszanie światów następuje tu zgodnie z metodą pracy Miyazakiego, polegającą na prowadzeniu fabuły od skojarzenia do skojarzenia. Od tego tytułu warto rozpocząć swoją przygodę z japońską animacją.
W programie przeglądu znalazły się także filmy, na które można się wybrać całą rodziną. „Ponyo” (2008), zdobywca Nagrody Specjalnej festiwalu w Wenecji, to jedna z nielicznych animacji Hayao Miyazakiego, którą można bez obaw pokazywać najmłodszym dzieciom (5+). Mimo niskiego progu wiekowego twórca nie upraszcza scenariuszowych dylematów ani nie rezygnuje ze scen grozy. Zaprezentowane zostaną również: „Narzeczona dla kota” Hiroyukiego Mority (7+) (2004), definiującą kocią motorykę w całej jej elegancji i dowcipie oraz „Tajemniczy świat Arietty” Hiromasy Yonebayashiego (7+) (2010).
W czerwcu w Kinie Zamek pojawi się kolejny po „Spirited Away” triumf wyobraźni Miyazakiego „Ruchomy zamek Hauru” (2004) czy wreszcie „Księżniczka Mononoke” (1997), uznawana przez wielu za szczytowe osiągnięcie reżysera. Łącząca dwa żywioły – niszczycielski pęd ludzkości i dziki zew przyrody – fabuła przypomina „Avatara”. Jednak „Księżniczka Mononoke” jest od niego znacznie subtelniejsza – i w wymowie, i w oszczędnym korzystaniu z technik cyfrowych.
PONYO (Gake no ue no Ponyo)
17 maja (piątek), godz. 17:00
21 maja (wtorek), godz. 17:00
animowany, Japonia 2008 (100 min)
Reżyseria: Hayao Miyazaki
Wyruszcie w bajkową podróż i odkryjcie magię, która czeka na Was w morskiej głębinie. „Ponyo” Hayao Miyazakiego to przepiękna opowieść o niezwykłej przyjaźni chłopca i złotej rybki, która odmieniła jego życie na zawsze. Fantastyczna animowana przygoda od nagradzanego twórcy „Spirited Away: W kranie bogów" i „Mojego sąsiada Totoro" to propozycja dla najmłodszej publiczności. Film z polskim dwulektorem, dla widzów od 7. roku życia.
Pięcioletni chłopiec o imieniu Sosuke mieszka wraz z mamą w nadmorskiej miejscowości. Podczas zabawy na plaży Sosuke znajduje uwięzioną w słoiku złotą rybkę. Nadaje jej imię Ponyo i obiecuje zawsze się nią opiekować. Jednak Ponyo nie jest zwyczajną rybką – to córka potężnego czarodzieja, który zrozpaczony jej zniknięciem, wzburzy całe morze, by sprowadzić ją do domu. Tak rozpoczyna się niezwykła przygoda, podczas której chłopiec i rybka muszą połączyć siły, by ocalić świat przed niebezpieczeństwem i spełnić marzenie Ponyo o zostaniu człowiekiem.
Przepiękny wizualnie i pełen uroku film „Ponyo” jest opowieścią o miłości, przyjaźni i magii oraz doskonałą propozycją dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę ze światem Studia Ghibli.
TAJEMNICZY ŚWIAT ARRIETTY (Karigurashi no Arietti)
18 maja (sobota), godz. 17:00
22 maja (środa), godz. 17:00
animowany, Japonia 2010 (94 min)
Reżyseria: Hiromasa Yonebayashi
Jeśli w ostatnim czasie zawieruszyła Ci się agrafka albo guzik, to bardzo możliwe, że w Twoim domu zamieszkali Pożyczalscy! Odkryj ich sekret wraz z „Tajemniczym światem Arrietty".
Pod podłogą starego domu mieszka malutka Arrietta z równie małymi rodzicami – to rodzina Pożyczalskich, którzy mierzą zaledwie kilka centymetrów wzrostu. Te maleńkie istoty żyją poza zasięgiem ludzkiego wzroku, w sekrecie „pożyczając” od dużych domowników jedzenie i przedmioty codziennego użytku – kostkę cukru, szpilkę czy kawałek materiału. Ale zawsze tylko odrobinę, aby gospodarze nie zauważyli.
Pewnego dnia do domu wprowadza się Sho, 12-letni chłopiec. Rodzice Arrietty zawsze ją ostrzegali: „Nigdy nie pozwól ludziom cię zobaczyć". Raz ujrzani, Pożyczalscy musieliby natychmiast opuścić swoją kryjówkę. Jednak odważna i ciekawa świata nastolatka zaprzyjaźnia się z kilka razy większym chłopcem. Czy ta niezwykła przyjaźń przetrwa, gdy oba światy – tych małych i dużych – spotkają się?
„Tajemniczy świat Arrietty" to przepięknie zrealizowana i mądra animacja od legendarnego Studia Ghibli, która zachwyci całą rodzinę. Film z polskim dwulektorem, przeznaczony także dla dzieci powyżej 7. roku życia.
SPIRITED AWAY: W KRAINIE BOGÓW (Sen to Chihiro no Kamikakushi)
18 maja (sobota), godz. 19:00
22 maja (środa), godz. 19:00
animowany, Japonia 2001 (125 min)
Reżyseria: Hayao Miyazaki
W dorobku Hayao Miyazakiego nie ma filmu o większym zagęszczeniu niesamowitości niż „Spirited Away: W krainie bogów". Centralną postacią jest tu dziesięcioletnia Chichiro. Dziewczynka próbuje ratować rodziców, którzy po niepohamowanym obżarstwie zamienili się w świnie. Musi zapracować na ich wolność ciężką pracą w łaźni dla duchów i bóstw. Ósma pełnometrażowa animacja japońskiego reżysera to tyleż zachwycająca, co niepokojąca baśń, wypchana po brzegi jego charakterystycznymi obsesjami. Mieniący się ogromem barw animowana kraina nawiązuje do japońskich parków rozrywki powstających w czasach prosperity lat 80. Filmowe miasteczko to symboliczne miejsce styku szintoistycznej tradycji oraz konsumpcjonizmu klasy średniej. Magiczne przemieszanie światów następuje tu zgodnie z metodą pracy Miyazakiego, polegającą na prowadzeniu fabuły od skojarzenia do skojarzenia. „Spirited Away: W krainie bogów" należy do czołówki największych osiągnięć światowej animacji, a przy tym jest pierwszym dziełem reżysera, które doczekało się Oscara.
NARZECZONA DLA KOTA (Neko no ongaeshi)
19 maja (niedziela), godz. 17:00
23 maja (czwartek), godz. 17:00
animowany, Japonia 2002 (75 min)
Reżyseria: Hiroyuki Morita
Witajcie w Kocim Królestwie, gdzie marzenia stają się rzeczywistością, a koty mówią ludzkim głosem! To tu czekają na Was niezliczone radości oraz wielkie przygody w towarzystwie wszelkiej maści futrzaków. Zrealizowana przez kultowe Studio Ghibli, „Narzeczona dla kota” Hiroyukiego Mority to animacja, która sprawi przyjemność nie tylko miłośnikom kotów. Film z polskim lektorem, dla wszystkich widzów od 7. roku życia.
Haru jest nieśmiałą licealistką z głową w chmurach – wiecznie spóźnia się do szkoły, gubi rzeczy i wzdycha do chłopaka, który nie zwraca na nią uwagi. Pewnego dnia nastolatka ratuje życie kotu, któremu grozi potrącenie przez samochód. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zwierzę przemawia ludzkim głosem, dziękując jej za pomoc. Ocalonym kotem jest bowiem nie kto inny jak książę Lune, syn Kociego Króla. Za dobry uczynek dziewczyna zostaje nagrodzona mnóstwem prezentów oraz zaskakującą propozycją małżeństwa – z wdzięczności koty chcą wydać Haru za następcę tronu. Wraz z niezwykłymi towarzyszami, eleganckim kotem Baronem, kocurem Mutą i gadającym gargulcem Toto, dziewczyna trafia do Kociego Królestwa. Tu rozpoczyna prawdziwą podróż, w głąb siebie.
Zrealizowana pod artystyczną opieką Hayao Miyazakiego, „Narzeczona dla kota” to dowcipna i wzruszająca opowieść o odwadze, przyjaźni i odkrywaniu własnej wartości. „Naucz się być sobą, wtedy nic nie będzie straszne” – mówią Haru koci przyjaciele, i z taką myślą zostawiają też widzów twórcy filmu.
W CZERWCU W KINIE ZAMEK:
KSIĘŻNICZKA MONONOKE
Reżyseria: Hayao Miyazaki
Z wielu względów właśnie „Księżniczka Mononoke" bywa uznawana za szczytowe osiągnięcie Hayao Miyazakiego. Ten proekologiczny, pełen różnorodnych postaci animowany fresk unika jednoznacznych wniosków. Skupia się raczej na zadawaniu trudnych pytań: o relację człowieka z przyrodą, o wpisaną w naturę przemoc czy o granice podziałów na dobro i zło. Jesteśmy w XV-wiecznej japońskiej wiosce. Młody książę Ashitaka zostaje zaatakowany i przeklęty przez demona w ciele dzika. Żeby znaleźć ratunek, wyrusza do krainy leśnych bóstw, a po drodze trafia do miasteczka żyjącego z wyrębu drzew. Łącząca dwa żywioły – niszczycielski pęd ludzkości i dziki zew przyrody – fabuła przypomina „Avatara". Jednak „Księżniczka Mononoke" jest od niego znacznie subtelniejsza – i w wymowie, i w korzystaniu z cyfrowych metod pracy. To pierwszy film Miyazakiego, w którym użyto technik animacji 3D, ale tylko w momentach, które tego wymagały dla oddania niesamowitości leśnych stworzeń.
RUCHOMY ZAMEK HAURU
Reżyseria: Hayao Miyazaki
Po światowym sukcesie „Spirited Away: W kranie Bogów" Hayao Miyazaki wcale nie próżnował. Zrealizowany trzy lata później „Ruchomy zamek Hauru" to kolejny triumf jego wyobraźni, która z każdego materiału wyjściowego (w tym przypadku powieści Diany Wynne Jones o tym samym tytule) potrafi zrobić autonomiczne i rozpoznawalne dzieło. Od razu widać tutaj charakterystyczne dla tego reżysera motywy: samodzielna dziecięca bohaterka, wędrówki między światami, antywojenna narracja. Tym, co wyróżnia jego dziewiąty film, jest fantazyjna scenografia zamku kroczącego na mechanicznych nogach oraz wyjątkowo wzruszająca fabuła o próbie zrozumienia młodzieńczej tożsamości. Punktem wyjścia jest bowiem przemiana młodziutkiej Sophie w 90-letnią staruszkę. Dziewczyna ucieka do tytułowego zamku, żeby przerwać tajemniczą klątwę. Ze spotkanym na jej drodze czarodziejem Hauru stworzą jedną z najbardziej poruszających relacji w całej filmografii Miyazakiego.
PRZEGLĄD FILMÓW O SZTUCE
27 MAJA – 6 CZERWCA
BOTTICELLI, FLORENCJA I MEDYCEUSZE (Botticelli, Florence And The Medici)
27 maja (poniedziałek), godz. 17:00
1 czerwca (sobota), godz. 15:00
dokumentalny, Włochy 2021 (94 min)
Reżysera Marco Pianigiani
Salvador Dali i Andy Warhol, Terry Gilliam i David LaChapelle, Jeff Koons i Lady Gaga. Co łączy tych artystów? Fascynacja Botticellim. Film opowiada o jego życiu i dziełach oraz o – całkiem niedawnym – ponownym odkryciu fenomenu jego twórczości. Nastrojowe rekonstrukcje, urzekające widoki miasta i, oczywiście, dzieła sztuki, przeplatają się z wypowiedziami znakomitych specjalistów.
Renesansowa Florencja Wawrzyńca Wspaniałego z rodu Medyceuszy była potężnym ośrodkiem sztuki i kultury, choć niepozbawionym ciemnej strony. Wyrosła na walce o władzę, intrygach, brutalnej przemocy. Sandro Botticelli (1445-1510), jak żaden inny artysta, zdołał przedstawić blaski i cienie epoki na dziełach, które i dziś budzą zachwyt i inspirują. Od początku kariery, pod auspicjami rodu Medyceuszy, Botticelli potwierdzał, że jest twórcą piękna idealnego, co wyraził w takich arcydziełach jak Alegoria Wiosny czy Narodziny Wenus.
TYCJAN: IMPERIUM BARW (Tiziano. L'impero del Colore)
28 maja (wtorek), godz. 17:00
2 czerwca (niedziela), godz. 15:00
dokumentalny, Włochy 2022 (87 min)
Reżysera Laura Chiossone, Giulio Boato
Filmowa podróż przez życie i twórczość mistrza malarstwa, który zdołał uchwycić na swoich niepowtarzalnych obrazach duszę Wenecji i jej mieszkańców. Z udziałem Jeffa Koonsa. W nowym filmie z cyklu “Art Beats – Wielka Sztuka w Kinie” śledzimy dzieje Tycjana, artysty “najbardziej doskonałego wśród malarzy”. Obdarzony niezwykłym talentem oraz smykałką do interesów, Tycjan szybko stał się najbardziej pożądanym nazwiskiem na dworach całej Europy, przyćmiewając innych twórców tamtych czasów. Jego dzieła wyznaczyły kierunek, w jakim podążyła cała epoka i do dziś inspirują rzesze artystów. Genialny portrecista, mistrzowsko interpretował zarówno motywy religijne, jak i mitologiczne. Twierdził, że “sztuka jest potężniejsza od natury” i w zgodzie z tym hasłem żył oraz tworzył.
Najwięksi światowi eksperci, krytycy, badacze i artyści opowiadają o życiu Tycjana, jego stylu, temperamencie i ambicjach. Tłem dla ich rozważań jest Wenecja, kulturowy tygiel, miasto nierozerwalnie związane z Tycjanem, z którego czerpał on inspiracje. Przez niemal trzy wieki grób Tycjana oznaczony był tylko prostym nagrobkiem. Malarz zmarł prawdopodobnie na dżumę w 1576 roku, lecz dzieło jego życia przetrwało i wywarło wpływ na wielkich artystów z kolejnych pokoleń. Sztuka Tycjana wciąż prowadzi dialog ze współczesnymi, jak wyjaśnia Jeff Koons, który w tym filmie opowiada o swojej fascynacji malarskim stylem i warsztatem Tycjana – elementami, które ponad czterysta lat później dzieli z rewolucyjnym weneckim malarzem.
MUZEUM PRADO - KOLEKCJA CUDÓW (The Prado Museum. A Collection of Wonders)
29 maja (środa), godz. 17:00
4 czerwca (wtorek), godz. 17:00
dokumentalny, Włochy 2019 (92 min)
Reżysera Valeria Parisi
Obsada Jeremy Irons
Filmowa podróż po jednym z najsłynniejszych muzeów świata, które obchodzi właśnie jubileusz 200-lecia istnienia. Madrycką chlubę, Museo Nacional del Prado, odwiedza rocznie 3 miliony zwiedzających, by podziwiać ponad 8.000 dzieł tam zgromadzonych. Prado ma unikatową kolekcję malarstwa hiszpańskiego, włoskiego, niderlandzkiego, flamandzkiego oraz niemieckiego, francuskiego i angielskiego, a także zbiory rzeźby rzymskiej i staroiberyjskiej oraz wyroby rzemiosła artystycznego.
Po madryckiej chlubie, mieniącej się dziełami Velázqueza, Rubensa, Tycjana, Mantegna, Boscha, Goi czy El Greca, oprowadzi nas laureat Oscara - aktor Jeremy Irons ("Rodzina Borgiów", "Nierozłączni", "Druga prawda", "Misja", "Kochanica Francuza", "Lolita", "Dom dusz"). Zagłębimy się w historii Hiszpanii i całego europejskiego kontynentu, w historii królów, królowych, dynastii, wojen, porażek i zwycięstw, ale też w historii życia ludzi nierozerwalnie związanych z muzeum: malarzy, artystów, architektów, kuratorów i kolekcjonerów. To jedyna w swoim rodzaju okazja, by odkryć piękno zachowane w zbiorach tej świątyni sztuki.
„NENUFARY” MONETA – CUDA Z WODY I ŚWIATŁA (Le ninfee di Monet - Un incantesimo di acqua e luce)
30 maja (czwartek), godz. 17:00
5 czerwca (środa), godz. 18:00
dokumentalny, Włochy 2018 (90 min)
Reżysera Giovanni Troilo
Arcydzieła Claude’a Moneta z Muzeum Orangerie, Muzeum Marmottan, Muzeum Orsay i Giverny. Dokument opowiada o pochodzeniu i powstaniu ogromnego dzieła sztuki, które zerwało z wszelkimi konwencjami. Jest to opowieść o obsesji artysty na punkcie światła i wody, z której malarz nie mógł się wyrwać, więc przekształcił ją w swój własny rodzaj magii. To także opowieść o radykalnych ideach, które zrewolucjonizowały sztukę współczesną: wyraźnym zamiarem Moneta było przeniesienie na płótno „pierwszego, czystego wrażenia” form i przedmiotów, jakie pojawiają się w oku, które nigdy wcześniej ich nie widziało. Film jest wyjątkowym, ekskluzywnym spojrzeniem na arcydzieła znajdujące się w Muzeum Orangerie, Muzeum Marmottan, Muzeum Orsay i Giverny, gdzie mieszkał i tworzył Monet, po raz pierwszy ukazane na dużym ekranie, aby zapewnić niepowtarzalne wrażenia widzom obcującym z pięknem jego „Nenufarów”.
GAUGUIN NA TAHITI. RAJ UTRACONY (Gauguin a Tahiti. Il paradiso perduto)
31 maja (piątek), godz. 17:00
6 czerwca (czwartek), godz. 17:00
dokumentalny, Włochy 2019 (90 min)
Reżysera Claudio Poli
Film „Gauguin na Tahiti. Raj utracony” opowiada o czasie, kiedy ten przedstawiciel postimpresjonizmu, jeden z najznakomitszych malarzy XIX wieku, przebywał na Tahiti. Jego malarstwo nabrało wtedy monumentalnej prostoty. Artysta swym obrazom nadawał tytuły w języku miejscowym, podkreślając przez to ich odmienność od twórczości paryskiej; odbijała się w nich zmysłowa bujność przyrody i ludzi tropików, pochwała uduchowienia i szlachetnej pierwotności bytowania Maorysów.
Paul Gauguin jest postacią budzącą wyjątkowe emocje w świecie sztuki. Buntownik, który poświęcił wygody zachodniego społeczeństwa, by szukać artystycznego spełnienia na wyspach Oceanu Spokojnego? Czy może hipokryta i degenerat, który utrwalił egzotyczne klisze społeczne i wykorzystywał swój status, by omamiać kobiety z tropikalnego raju?
Od Tahiti i archipelagu Markizów, gdzie żył i tworzył Paul Gauguin, po amerykańskie placówki (The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Art Institute of Chicago, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Museum of Fine Arts w Bostonie), w których zachowane są jego wyjątkowe dzieła, reżyser Claudio Poli zabiera widza w wyjątkową podróż przez życie odkrytego na nowo rewolucjonisty współczesnego malarstwa.
SPOTKANIA I WYKŁADY
ZAMKOWY WIECZÓR KSIĄŻĘCY
Ilu było Mozartów, czyli geniusz niejedno ma imię
12 maja (niedziela), godz. 16:00
Sala Anny Jagiellonki
Bilety: 20 zł
Historia rodziny Wolfganga Amadeusa Mozarta nie jest tak szeroko znana, jak rodziny Johanna Sebastiana Bacha, a przecież zarówno wśród przodków, jak i potomków geniusza z Salzburga zdarzali się artyści – nie tylko muzycy, ale również malarze. Jednocześnie nazwisko Mozart stało się swoistym symbolem, „znakiem jakości”, którym zaczęto obdarzać od XIX wieku innych twórców: czy istniał „ukraiński Mozart”? Kim był „lwowski Mozart”? Dlaczego jednego z francuskich kompozytorów nazwano „czarnym Mozartem”? O tych wszystkich tajemnicach i niezwykłych historiach opowiedzą dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski.
ZAMKOWE SPOTKANIA Z PSYCHOLOGIĄ I SZTUKĄ
Role – przyjaźnie – marzenia
21 maja (wtorek), godz. 17:30
Sala Anny Jagiellonki
Bilety: 20 zł
Z Anną Seniuk, wybitną aktorką teatralną i filmową, rozmawia Michał Józef Kawecki, twórca i gospodarz Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką.
Anna Seniuk – aktorka Teatru Narodowego w Warszawie; pracowała z najwybitniejszymi reżyserami tworząc niezapomniane kreacje: Kulki w Kosmosie Witolda Gombrowicza (2005), Matriony Czelcowej w Miłości na Krymie Mrożka (2006) w reżyserii Jerzego Jarockiego, Pani Martin w Łysej śpiewaczce Ionesco w reżyserii Macieja Prusa (2013), a przede wszystkim Lewiwy w Udręce życia Hanocha Levina w reżyserii Jana Englerta (2014).
Osobny rozdział w biografii aktorki stanowi dorobek filmowy. Zagrała blisko 70 ról, spośród których najgłośniejsze to Julcia w Pannach z Wilka Andrzeja Wajdy, chłopka Antonina w Bilecie powrotnym Ewy i Czesława Petelskich, Handzia w Konopielce Witolda Leszczyńskiego, (adaptacji filmowej głośnej powieści Edwarda Redlińskiego), królowa Marysieńka Sobieska w historycznej komedii Wojciecha Solarza Ojciec królowej. Występowała także w serialach (np. Magda Domaradzka w Czarnych chmurach, Magdalenka w Lalce), gdzie największą popularność przyniosła aktorce rola inżynierowej Madzi Karwowskiej w Czterdziestolatku Jerzego Gruzy.
Anna Seniuk wielokrotnie była nagradzana za swoje kreacje, teatralne, filmowe, telewizyjne i radiowe (m.in. radiowa Nagroda Wielkiego Splendora, Wielka Nagroda Festiwalu „Dwa teatry” w Sopocie za całokształt twórczości, 2012). W roku 1994 otrzymała Złoty Wawrzyn Grzymały dla najlepszej aktorki. Uhonorowana też została Nagrodą św. Brata Alberta (1999) i tytułem Mistrz Mowy Polskiej (2007). Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (1977), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenie Polski (1998), a także Krzyżem Komandorskim OOP (2011) oraz Złotym Medalem „Gloria Artis” (2011).
„Jak żyć? Myślę, że przede wszystkim trzeba być otwartym na drugiego człowieka. Na złe i na dobre. I zawsze mieć nadzieję.” Anna Seniuk
WYKŁAD Z OKAZJI DNIA MATKI
Matka Kordiana. Jak matki kochały swoich romantycznych synów?
26 maja (niedziela), godz. 16:00
Sala Anny Jagiellonki
Wstęp wolny
Prowadzenie: dr Jędrzej Wijas
Polski romantyzm to epoka powstań zbrojnych. Ginęli w nich lub uchodzili z kraju jako emigranci młodzi chłopcy. Jak matki patrzyły na ich tragiczne losy? Czy pochwalały ich poświęcenie? Czy były szczęśliwe?
Przez pryzmat (nie)obecnej matki Kordiana z dramatu Juliusza Słowackiego dr Jędrzej Wijas (Instytut Literatury i Nowych Mediów US) przyjrzy się miłości macierzyńskiej w polskim romantyzmie.
TEATR
Spektakl dla dorosłych
POZORY MYLĄ
25 i 26 maja (sobota i niedziela), godz. 17:00
Sala Kina Zamek, wejście A
Bilety: 35 i 30 zł (ulgowy)
Autor: Thomas Bernhard
Przekład: Jacek Kaduczak
Reżyseria i koncepcja scenograficzna: Tomasz Kaczorowski
Występują Marian Dworakowski i Przemysław Walich
Muzyka: Miłosz Sienkiewicz
Kostiumy: Justyna Banasiak
Prawa autorskie: Suhrkamp Verlag A.G. Berlin, w Polsce Agencja Dramatu i Teatru ADiT
„Pozory mylą” to dramat wyjątkowy w dorobku Thomasa Bernharda, inny, bardziej czuły. Skupiony na relacjach dwóch braci, którzy pod koniec życia szukają się z powrotem, próbują odbudować relacje – mówi reżyser Tomasz Kaczorowski. – Ale to także opowieść o sztuce i uprawiających ją, o konflikcie, która ze sztuk jest ważniejsza. Także o tym, po co jest teatr.
Dramat Thomasa Bernharda to fascynująca i jednocześnie przerażająca opowieść o starzeniu się, dziwaczeniu i zagubieniu, nie pozbawiona jednak swoistych akcentów humorystycznych.
Karol (niegdyś słynny artysta cyrkowy) i Robert (marzący o powrocie na scenę aktor) to bracia, których łączy miłość do jednej kobiety i wspólny temat – sztuka. Choć obaj nienawidzą tego rytuału, to jednak w każdy wtorek spotykają się u Karola, a w każdy czwartek u Roberta, by wypominać sobie swoje dawne, prawdziwe i wyimaginowane winy.
Thomas Bernhard (1931 – 1989) był wybitnym austriackim pisarzem, jednym z najważniejszych twórców literatury niemieckojęzycznej w XX w. Jego dzieła, mimo licznych przekładów na język polski, rzadko goszczą na deskach teatrów. Barierą jest trudność w dostępie do licencji, wynikająca z testamentu pisarza. W Polsce twórczość Bernharda stała się znana głównie dzięki znakomitym spektaklom Krystiana Lupy. Dramat „Pozory mylą” w Teatrze Piwnica przy Krypcie miał swoją polską prapremierę.
Spektakle dla dzieci
MAJA – REZOLUTNA PSZCZÓŁKA
4 maja (sobota), godz. 9:30
19 maja (niedziela), godz. 11:00
Sala Kina Zamek
Bilety: 20 zł (dziecko), 40 zł (opiekun)
Na motywach książki Waldemara Bonselsa „Pszczółka Maja i jej przygody”
Adaptacja i reżyseria Anna Chudek-Niczewska
Scenografia Barbara Poczwardowska
Muzyka Bartłomiej Orłowski, Piotr Klimek
Multimedia Krzysztof Kuźnicki
Występują Magdalena Dudek, Paweł Niczewski, Maciej Sikorski
Przedstawienie w zabawny sposób ukazuje przygody małej, rezolutnej pszczółki Mai.
Teatralna adaptacja książki Waldemara Bonselsa „Pszczółka Maja i jej przygody” to opowieść o bystrej i ciekawej świata pszczółce, która podczas wędrówki odkrywa otaczający ją niezwykły świat, a dzięki odwadze, życzliwości i determinacji poznaje nowych przyjaciół.
To historia o poszukiwaniu siebie i dojrzewaniu, o próbie odnalezienia drogi do domu i zrozumienia innych. Jednak przede wszystkim opowieść o odpowiedzialności.
Czy Maja odnajdzie drogę do swojego ula? W jakim stopniu jedna mała pszczółka może być odpowiedzialna za całą rodzinę pszczół, zwaną rojem? Czy my, ludzie jesteśmy odpowiedzialni za życie owadów, które dzielimy z nimi na Ziemi? Co by się z nami stało, gdyby zabrakło wśród nas pszczół?
Spektakl dla dzieci od lat 5.
MISIACZEK
5 maja (niedziela), godz. 9:30
11 maja (sobota), godz. 9:30
25 i 26 maja (sobota i niedziela), godz. 9:30
Sala 101, wejście A
Bilety: 20 zł (dziecko), 30 zł (opiekun)
Reżyseria Paweł Niczewski
Opieka artystyczna Anastasiia Miedviedieva
Muzyka Jacek Gałkiewicz
Teksty piosenek Marta Guśniowska
Scenografia, kostiumy: Agnieszka Miluniec, Maciej Osmycki
Występują Magdalena Dudek, Paweł Niczewski
Spektakl dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat
Spektakl na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej.
W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek - nieznana historia.
WYSTAWY CZASOWE
Wystawa Fotoklubu Zamek
KOBIETA…
Do 6 maja
Hol wschodni
Wstęp wolny
Kobiety - muzy, inspiracje, bohaterki codzienności. Ich różne oblicza uchwycone w obiektywie fotografów członków Fotoklubu Zamek. Zdjęcia ukazują piękno kobiet, ich siłę oraz indywidualne historie.
Autorzy prac:
Andrzej Krupiński, Andrzej Wizimirski, Anna Czerwik, Artur Klimek, Beata Bogusławska, Bożena Żylińska, Danuta Borek, Elżbieta Białończyk, Emilia Żabkiewicz, Joanna Lebioda, Jolanta Lalak, Krzysztof Lachowicz, Marek Bogdziński, Mieczysław Marków, Monika Mazurek, Paweł Kozanecki, Piotr Kaźmierczak, Regina Nowotarska, Stanisław Bąbolewski, Wojciech Szlachcikowski.
OBOK NAS
Autorska wystawa Wojciecha Szlachcikowskiego, członka Fotoklubu Zamek
Hol wschodni
Wstęp wolny
Wernisaż 8 maja (środa), godz. 18:00
Wystawa do 8 lipca 2024
Zabiegani, skupieni na pracy i codziennych obowiązkach, często nie zauważamy zmian w otaczającej nas „małej” przyrodzie. Nie dostrzegamy gatunków ptaków odwiedzających naszą okolicę, owadów kryjących się w ogrodowych zakamarkach oraz różnorodnych kwiatów i drzew. Wystawa "Obok nas" zaprasza do odkrycia tych subtelnych zmian i obserwacji codziennego życia przyrody w naszym otoczeniu.
Wojciech Szlachcikowski
Pierwsze kroki jako fotograf stawiał w połowie lat 70., w czasach fotografii analogowej. Będąc samoukiem starał się przyswoić umiejętność wykonywania amatorskich zdjęć czarno-białych z obróbką negatywu radziecką Vilią, Zenitem 11, Kiev 4 oraz lustrzanką analogową z programami automatyki Nikonem F50.
Obecnie fotografuje w szczególności przyrodę, także z użyciem 20- i 30-letnich obiektywów, które ceni przede wszystkim za ich niepowtarzalną plastykę i sposób oddawania nieostrości, czyli "bokeh". Od niemal trzech lat jest członkiem Fotoklubu Zamek.
WYSTAWY STAŁE
Skrzydło Południowe, wejście L
Czynne od wtorku do niedzieli, godz. 10:00 – 17:00. Bilety 10 i 6 zł (ulgowe); łączony bilet na Wieżę Dzwonów i wystawy: 15 i 10 zł (ulgowy).
1, 2, 3 maja – wystawy czynne w godz. 10:00-17:00
30 maja – Wieża Dzwonów i wystawy nieczynne
Podczas Europejskiej Nocy Muzeów (18 maja) wystawy czynne w godzinach 18:00-23:00 (wstęp bezpłatny).
WŁADCY DAWNEGO POMORZA - SARKOFAGI KSIĄŻĘCE Z KRYPTY ZAMKOWEJ W SZCZECINIE
Wykonane z cyny w XVI i XVII wieku sarkofagi książęce to jedne z najcenniejszych zachowanych pozostałości po dawnych władcach Pomorza – książętach z dynastii Gryfitów. Ozdobnie opracowane w artystycznych formach stanowią unikalne źródło wiedzy na temat obyczajów pogrzebowych oraz sztuki dawnego Pomorza w epoce nowożytnej.
SZTUKA I RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE XVI i XVII W.
Prezentowane na wystawie obiekty: dzieła malarskie, stolarsko-snycerskie, wyroby jubilerskie, płatnerskie, rusznikarskie – przedmioty artystyczne i codziennego użytku – dają wgląd w wyposażenie dawnych dworów i bogatych domów mieszczańskich.
Wiele z nich to obiekty analogiczne do tych, jakie różnymi drogami docierały do Szczecina i na Pomorze, a także wchodziły w skład majątków władających Pomorzem książąt i ich rodzin.
POMORSKIE FUNERALIA
Epitafia i inne cenne fundacje kościelne powstawały na terenach Pomorza Środkowego i Zachodniego przez cały wiek XVII i XVIII. Dziś te artystyczne wytwory, choć często nie pełnią już funkcji jakie im przeznaczono, stanowią ważne świadectwo tradycji, bogatych zwyczajów dawnych mieszkańców Pomorza, a także dowód umiejętności i kunsztu pracujących na ich usługach artystów i rzemieślników.
NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH
Wystawy plenerowe
Zamkowe dziedzińce czynne codziennie w godz. 6:00 – 23:00
ZAMEK KSIĄŻĘCY W SZCZECINIE
Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec
Wstęp wolny
Ekspozycja prezentuje materiały ikonograficzne związane ze szczecińską siedzibą książęcą od czasów średniowiecza do współczesności. Odwiedzający mogą zobaczyć pierwsze znane z rycin przedstawienia zamkowych budowli (E. Sane), widok siedziby książęcej po renesansowej przebudowie za czasów Jana Fryderyka (G. Braun, F. Hogenberg) i rozbudowie o skrzydło muzealne Filipa II (M. Merian). Ukazane są także losy zamku za panowania szwedzkiego (J. Zeuner) oraz jego przekształcenia w czasach pruskich (A. Most) i niemieckich (fotografie archiwalne). Nie brakuje fotografii dokumentujących wojenne zniszczenia i powojenną odbudowę obiektu. Wystawę zamyka opis przeprowadzonej w latach 2014 – 2015 modernizacji skrzydła północnego zamku.
RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI
Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec
Wstęp wolny
W 2016 roku w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa pn. Kreacje Intymności. Obecnie na Dużym Dziedzińcu podziwiać można pięć prac artysty, które, dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie: ”Koniec Wojny” fragment pomnika „Jeździec IV” ( 1991, brąz), „Wielki Minotaur II”(1989, brąz), „Wielka susząca włosy” (1983, brąz), „Wielka krocząca” (1981, brąz), „Kariatyda III” (1998, brąz).
Richard Hess (1937-2017), jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy niemieckich. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głębokim emocjonalnym wydźwięku. Inspirował się człowiekiem jako indywiduum i jednostką. Tworzył także przejmujące realizacje odnoszące się do wydarzeń społecznych, historycznych i politycznych.
Prace artysty znajdują się obecnie w wielu europejskich instytucjach i muzeach oraz kolekcjach prywatnych.
MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100.
Dziedziniec Menniczy
Makieta znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia dziedzińców Zamku.
To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Do jej wykonania wykorzystano około 300 kg brązu. Sporządzili ją rzeźbiarze Stanisław Wysocki i Michał Wysocki z wrocławskiej pracowni Stan Wys Atelier. Twórcy z wielką precyzją wykonali wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Makieta opatrzona jest opisami w języku polskim, angielskim i niemieckim, a także pismem Braille’a.
WIEŻA DZWONÓW
Bilety 10 zł, 6 zł ulgowy
Uwaga! Zamek zastrzega, że w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych ze względu na bezpieczeństwo punkt widokowy może być czasowo zamykany.
Wieża czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście 17:30)
1, 2, 3 maja – wieża czynna w godz. 10:00-18:00
30 maja – wieża nieczynna
Podczas Europejskiej Nocy Muzeów (18 maja) wieża czynna w godzinach 18:00-20:00 (w ramach ENM wstęp bezpłatny).
Zamek Książąt Pomorskich
ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin
Strona internetowa:
Na Facebooku:
facebook.com/zamek.szczecin
Instagram:
E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje
Bilety do nabycia:
przez Internet na bilety.zamek.szczecin.pl/ oraz w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 489 16 30, czynne od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00, a także w kasie w Skrzydle Wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65 - czynna na godzinę przed wydarzeniami w Skrzydle Wschodnim.
Rezerwacje biletów:
Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż cztery dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 30 minut przed rozpoczęciem seansu).
CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, wydarzeniach w Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W centrum można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, pamiątki, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00.
Kontakt: [email protected], tel. 91 489 16 30.
Napisz komentarz
Komentarze