Dochodzi do tego wiele interwencji straży pożarnej przy granicy lasu. Apelujemy o nie wypalanie traw. Przy panującej suszy i silnym wietrze pożar może łatwo przenieść się do lasu.
Pogoda utrzymująca się przez ostatnie dni i brak opadów śniegu zimą zwiastuje wysokie zagrożenie pożarowe lasu, które na bieżąco można sprawdzać na stronie internetowej:
https://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/rejon.php?RejID=20
Aktualnie obszary leśne obserwowane są przez system 55 punktów obserwacyjnych, wspieranych przez patrole lotnicze oraz naziemne. Dobrze funkcjonujący system wczesnej detekcji pożarów lasu pozwala na szybkie wykrycie pożaru, wczesne zaalarmowanie Straży Pożarnych, czego efektem jest ugaszenie pożaru we wczesnej fazie jego rozwoju a dzięki temu ich powierzchnia rzadko przekracza 0,10 ha. Na uwagę zasługuje duży udział pożarów zgłaszanych przez osoby przebywające w lesie za co serdecznie dziękujemy.
Pamiętajmy przyczyną 9/10 pożarów lasu powoduje człowiek. Apelujemy o ostrożność i rozwagę podczas wypoczynku w lesie.
W przypadku zauważenia pożaru prosimy o zgłaszanie telefoniczne: 998 i 112.
FOTO:: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie posiada 55 punktów obserwacyjnych, z których prowadzone są obserwacje w zakresie zagrożenia pożarowego terenów leśnych. Jednak bez rozwagi człowieka nie da się uniknąć pożaru.
Napisz komentarz
Komentarze