Szczecin to jedno z niewielu miast w Polsce zatopionych w gęstwinie zieleni. Ze wszystkich stron otaczają go lasy – Puszczy Wkrzańskiej, Goleniowskiej i Bukowej. Obecności tych zielonych enklaw doświadczają na co dzień wszyscy szczecinianie – wędrując, jeżdżąc na rowerach czy spacerując podczas ucieczki od miejskiego zgiełku.
O to, aby każdy czuł się dobrze w podszczecińskich lasach dbamy na co dzień my – leśnicy z trzech nadleśnictw – Gryfina, Trzebieży i Klinisk, okalających Szczecin. Pielęgnujemy, chronimy, dbamy o zapasy drewna dla wszystkich i miejsca, w których można odpocząć. Jak co roku wiosną na dziesiątkach hektarów w trzech puszczach sadzimy również około 2 milionów młodych drzew. Dla przyszłych pokoleń i dla leśnych stworzeń. Od tego się wszystko zaczyna. Nie da się ukryć, że drewno jest z lasu, a każdy jego metr zaczyna życie jako mała sadzonka. Poprzednie pokolenia leśników zadbały o nas i o to, aby drewna nie brakowało dziś nikomu. Teraz my dbamy o tych którzy za kilka dekad też będą chcieli cieszyć się jego pięknem. Wszak to surowiec od wieków niezastąpiony w setkach dziedzin życia. Drzewa i drewno to miejsce życia dla niezliczonej ilości zwierząt, grzybów i roślin. O tym też pamiętamy dzieląc leśne zasoby.
Wszystkich, którzy chcą towarzyszyć nam w wiosennej akcji zalesieniowej zapraszamy do trzech puszcz sąsiadujących ze Szczecinem. W dniu 13 kwietnia b.r., w Puszczy Bukowej, Goleniowskiej i Wkrzańskiej chcemy, jak co roku wspólnie ze szczecinianami posadzić młode pokolenia lasu. Opowiemy przy okazji jak na co dzień dbamy o to, by młody las zdrowo rósł, wyjaśnimy dlaczego budujemy w lesie płoty, sosnę sadzimy w jamkę, a buka szpadlem. Podpowiemy dlaczego sosna to królowa Puszczy Wkrzańskiej i Goleniowskiej, a buk rządzi niepodzielnie w Puszczy Bukowej. Zdradzimy również ile metrów „drewna” wspólnie posadzimy i jak podzielimy się nim z leśnymi stworzeniami i naszymi wnukami. Opowiemy również o tym, jak to się dzieje, że młode drzewka mają zdolność do intensywniejszego pochłaniania szkodliwych substancji krążących w powietrzu. To naturalni pochłaniacze smogu.
13 kwietnia w Puszczy Bukowej (Puszcza Bukowa łączy pokolenia)
Spotykamy się o godzinie 10.00 w Puszczy Bukowej przy Przełęczy Trzech Braci , skąd udamy się na miejsce sadzenia drzewek.
Sadzimy buka zwyczajnego. Nie ma wielu miejsc w puszczy, w których musimy to robić. Na przeważającym obszarze odnawia się ona bowiem naturalnie - poprzez opadanie nasion i późniejszy bujny wzrost młodych pokoleń lasu. Na przestrzeni wielu lat odsłania się je, usuwając stopniowo górujące nad nimi drzewa rodzicielskie. W ten sposób dopuszcza się powoli światło do dna lasu. Taki sposób postępowania wynika z wymagań gatunkowych buka, który nie lubi zbyt intensywnego nasłonecznienia. Sztuczne odnowienie lasu prowadzone jest w puszczy tam, gdzie nie jest możliwe odnowienie naturalne (np. tam, gdzie nie udał się samosiew, albo konieczna jest przebudowa (zamiana) drzewostanów iglastych na liściaste). Opowiemy o tym podczas pracy. W sadzeniu drzew wesprze nas także firma Kronospan i jej szczeciński Alfa Terminal. W ramach prowadzonego od 19 lat projektu Kronodrzewko pracownicy firmy wraz z rodzinami posadzili już pół miliona nowych drzew w całej Polsce. Kronodrzewko służy ochronie środowiska naturalnego, podnosząc jednocześnie świadomość ekologiczną.
Zapisy przyjmujemy do dnia 9 kwietnia b.r. pod numerem telefonu (91) 416 20 71 – sekretariat Nadleśnictwa Gryfino (czynny od poniedziałku do piątku od godziny 7.00 do godziny 15.00). Ilość miejsc jest ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń. Zakończenie spotkania – około godziny 15.00. Dla uczestników spotkania przygotowaliśmy jak zawsze ciekawe niespodzianki.
Istnieje możliwość skorzystania z transportu autokarem (z uwagi na ograniczoną ilość miejsc decyduje również kolejność zgłoszeń). Odjazd autokaru o godzinie 9.00 spod siedziby Nadleśnictwa Gryfino, kolejny przystanek około godziny 9:20 w Szczecinie Podjuchach na ulicy Metalowej (obok poczty). Autokar będzie oznakowany logotypem akcji.
13 kwietnia w Puszczy Goleniowskiej (W lesie z mamą i tatą)
Spotykamy się o godzinie 11.00 w Szczecin-Wielgowo na końcu ul. Bryczkowskiego przy szlabanie (patrz - mapa z lokalizacją), skąd udamy się na miejsce sadzenia drzewek. Sadzimy sosnę zwyczajną. W przeciwieństwie do buka zwyczajnego, sadzonego tego dnia w Puszczy Bukowej sosnę sadzimy na większych powierzchniach, na których uprzednio pozyskaliśmy dojrzałe drzewa. Jest to przestrzeń otwarta, bo sosna jest gatunkiem światłożądnym i nie lubi rosnąć w cieniu górujących nad nią drzew.
Zapisy przyjmujemy do dnia 9 kwietnia br. pod nr tel. 91-43-121-30 – Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, sekretariat tel. 91-43-121-24 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00). Ilość miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Zakończenie spotkania około godziny 15.30.
13 kwietnia w Puszczy Wkrzańskiej (Puszcza Wkrzańska RAZEM DLA POKOLEŃ)
Spotykamy się o godzinie 10.00 w Leśnictwie Tatynia oddział 602g (patrz - mapa z lokalizacją) gdzie przygotowaliśmy miejsce do sadzenia drzewek. Sadzimy sosnę oraz dęby. Młode dębowe drzewka grodzimy „leśnymi płotami”. Po co? Rozpięte na drewnianych słupkach metalowe siatki to jeden z elementów ochrony lasu. A ściślej mówiąc ochrony młodych drzewek przed żarłoczną zwierzyną (jelenie, sarny). Grodzenia (bo tak fachowo nazywa się „ leśne płoty”) instaluje się wszędzie tam, gdzie wprowadzane są atrakcyjne dla zwierzyny leśnej gatunki drzew – odmienne od tych które rosną wokół. Przykładowo – dęby w drzewostanach sosnowych lub bukowych. Gatunki takie stanowią ciekawą odmianę w codziennym menu zwierząt, które z rozkoszą posilają się soczystymi smakołykami. Aby temu zapobiec gatunki takie sadzi się na tak zwanych gniazdach i chroni ogrodzeniami do momentu, aż będą na tyle duże, że nie zagrożą im leśne żarłoki. Później ogrodzenia demontuje się i wykorzystuje w innym miejscu w lesie.
Zapisy przyjmujemy do dnia 9 kwietnia br. pod nr tel. 91 312 69 83 - sekretariat Nadleśnictwa Trzebież (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00). Ilość miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Zakończenie spotkania około godziny 1500.
Informacje dodatkowe
Organizatorami spotkań są:
- Nadleśnictwo Gryfino z siedzibą w Gryfinie ul. 1 Maja 4 (74-100)
- Nadleśnictwo Kliniska z siedzibą Pucko 1, Kliniska Wielkie (72-123)
- Nadleśnictwo Trzebież z siedzibą Zalesie 1 (72-004)
Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają niezbędne narzędzia do sadzenia drzew. Za wyjątkiem osób jadących autokarami (Nadleśnictwo Gryfino), dojazd uczestników odbywa się na koszt własny. Organizatorzy i podmioty współpracujące nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie zdarzenia losowe i nieszczęśliwe wypadki uczestników, mogące mieć miejsce w trakcie spotkania. Uczestnicy spotkania biorą w nim udział na własne ryzyko i odpowiedzialność. Osoby niepełnoletnie muszą posiadać opiekę osób dorosłych (rodzice, opiekunowie prawni lub nauczyciele). Uczestnicy nie mogą domagać się od Organizatorów pokrycia jakichkolwiek kosztów udziału w spotkaniu. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykonywania zdjęć z przebiegu spotkania do celów promocji wydarzenia (w tym do umieszczenia na stronach internetowych: Nadleśnictwa Gryfino www.gryfino.szczecin.lasy.gov.pl, Nadleśnictwa Kliniska www.kliniska.szczecin.lasy.gov.pl, Nadleśnictwa Trzebież www.trzebiez.szczecin.lasy.gov.pl oraz RDLP Szczecin www.szczecin.lasy.gov.pl).
Prosimy dostosować ubiór do warunków terenowych i w miarę możliwość zabrać rękawiczki robocze.
Na zdjęciu W Puszczy Bukowej w ubiegłym roku wolontariusze posadzili blisko 5000 drzew przy wsparciu leśników z Nadleśnictwa w Gryfinie. W tym roku w akcji wezmą nadleśnictwa obejmujące swoim terenem również Puszcze Goleniowską i Wkrzańską. Szczecin to jedyne takie miejsce na mapie Polski, które tak blisko sąsiaduje z lasami czyli fabryką tlenu.
--
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie
Kontakt: 601894920
Napisz komentarz
Komentarze