Reklama

Zachodniopomorska reprezentacja na konferencji energetycznej polsko – ukraińskiej

Po Gryficach dyskutowali w Warszawie
Zachodniopomorska reprezentacja na konferencji energetycznej polsko – ukraińskiej

W Warszawie odbyło się spotkanie Komitetu do spraw energii. To kontynuacja rozmów sprzed roku w Gryficach, gdzie odbyła się konferencja na temat energetycznej odbudowy Ukrainy. Jacek Piechota, prezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej, zaznaczył, że spotkanie Komitetu PUIG ds. Energii otwiera cykl spotkań komitetów merytorycznych, których zadaniem jest wzmacnianie stanowisk i postulatów firm członkowskich, reprezentujących różne branże. - Izba skupia blisko 500 firm po polskiej i ukraińskiej stronie. - Naszym atutem jest bilateralność i ponad 30 letnie doświadczenie w budowaniu relacji dwustronnych. Energetyka jest wyzwaniem w kontekście aktualnej sytuacji wojennej, ale także odbudowy Ukrainy i procesu przystąpienia do Unii Europejskiej. Dziś omawiamy możliwości współpracy firm energetycznych po obu stronach granicy oraz potencjał polskich przedsiębiorców we wsparciu ukraińskiej gospodarki – powiedział Jacek Piechota, prezes PUIG. 

Partnerami wydarzenia byli: APS Energia, Polska Izba Rozwoju Elektromobilności, Zakład Elektryczny Gryfice, Fundacja na Rzecz Rozwoju Polski Zachodniej, Krajowa Izba Klastrów Energii i Odnawialnych Źródeł Energii, klastry.org.pl, Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska, Hertz New Technologies. Partnerzy medialni: BiznesAlert.pl, eDialog Polsko-Ukraiński Portal Gospodarczy, Zielonagospodarka.pl.

W ramach działalności Komitetu jej członkowie będą dążyć do rozwoju energii odnawialnej oraz wzmocnienia narzędzi wykorzystywanych w celu podnoszenia efektywności energetycznej. - Będziemy wspierać transformację systemów energetycznych w kierunku zrównoważonej przyszłości. Nasze działania nie mogą zamykać się tylko na relacje polsko – ukraińskie, będziemy współpracować na arenie międzynarodowej, aby zmierzyć się w aktualnymi wyzwaniami globalnymi w zakresie klimatu – podkreślił Anatolij Gordikow, przewodniczący Komitetu ds. energii po stronie polskiej, menedżer ds. sprzedaży na rynkach wschodnich w spółce APS Energia SA. Spotkania inauguracyjnego Komitetu.

Współpraca Polski i Ukrainy w zakresie transformacji energetycznej

Gazprom znika z Europy, ceny energii i gazu ulegają uspokojeniu, a współpraca naszych krajów rozwija się w różnych obszarach rynku energii. Uczestnicy spotkania wskazywali, że istniejący potencjał współpracy polskich i ukraińskich sektorów energetycznych w zakresie transformacji należy wykorzystać, m.in. poprzez: współpracę naukową (zaplecze intelektualne Ukrainy jest bardzo silne); wymianę wiedzy i doświadczeń w zakresie energetyki jądrowej (także na poziomie instytutów badawczych); wzmocnienie współpracy na rynku gazowym (w tym zakresie brakuje wsparcia politycznego); wdrażanie standardów i norm europejskich na ukraińskim rynku energii; zaangażowanie w odbudowę ukraińskiej infrastruktury. W panelu wzięli udział: Paweł Gajda dyrektor ds. nauki i badań, Nuclear PL, dr Magdalena Lazarek-Jankowska Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie, Artur Nizioł przewodniczący Rady Nadzorczej BIOGAS SYSTEM SA, Konsul Honorowy Kazachstanu w Polsce, prof. dr hab. Rafał Rakoczy Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie i dr Piotr Szewczyk prezes Zarządu APS Energia SA a dyskusję prowadził Wojciech Jakóbik z BiznesAlert. 

- Kolejne posiedzenie Komitetu ds. energii odbędzie się w drugim kwartale 2024 roku w Województwie Zachodniopomorskim, a następny będzie Wrocław – zapowiada Łukasz Szeląg z Komitetu ds. Energii przy PL UA Izbie Gospodarczej.

Na zdjęciu reprezentanci Pomorza Zachodniego na konferencji na temat współpracy Polsko – Ukraińskiej organizowanej przez Polsko – Ukraińską Izbę Gospodarczą. Od lewej prof. dr hab. Rafał Rakoczy z ZUT w Szczecinie, Martyna Jurkiewicz z ZUT w Szczecinie, Łukasz Piotr Szeląg z Wodociągów Zachodniopomorskich w Goleniowie, Mariusz Sowiński z ZEG Gryfice i dr Magdalena Lazarek – Jankowska z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: -1°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 992 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test