Reklama

Bajgiel, nie tylko w wersji śniadaniowej – fenomen bułki z dziurką, która podbija cały świat!

Choć większości z nas bajgle kojarzą się głównie z Nowym Jorkiem, ich rodowód wywodzi się prawdopodobnie z … Polski. Wszystko za sprawą prężnie rozwijającej się tu przed wiekami tradycji piekarnictwa żydowskiego. Bajgle były u nas nie tylko powszechnie dostępnym produktem spożywczym, ale także symbolem szczęścia i dostatku, jaki wręczano m.in. kobietom z okazji narodzin dziecka. Dziś bajgle przeżywają prawdziwy renesans. Nic dziwnego – zjawiskowo prezentują się na talerzu oraz doskonale współgrają ze wszelkimi dostępnymi dodatkami. Pieczywo idealne? Jak najbardziej!
Bajgiel jajko
Bajgiel jajko

Dzień dobry, Nowy Jorku!

Znudziły Ci się tradycyjne kanapki? Idealnie wypieczona bułka z dziurką wprowadzi zupełnie nową jakość do codziennych śniadań. Pomysłów na smakowite rozpoczęcie dnia z bajglem jest naprawdę mnóstwo. Powszechnie znanym, typowo śniadaniowym zestawieniem, są połówki bajgla posmarowane serkiem śmietankowym z plasterkami wędzonego łososia i świeżego ogórka. Innym pomysłem jest bajgiel z pastą z makreli i kiszonego ogórka, z pastą jajeczną lub klasyczną jajecznicą. Bajgle możemy posmarować także ulubionym pesto, które doskonale współgra z różnego typu wędlinami lub żółtymi serami dojrzewającymi. 

– Ser żółty to produkt wysokoenergetyczny, dlatego chętnie sięgamy po niego w pierwszej połowie dnia – zauważa Ewa Polińska z MSM Mońki. - Wszystkie sery żółte, zarówno typu holenderskiego, jak i szwajcarskiego, doskonale komponują się ze świeżymi warzywami. Ich smak i aromat możemy dodatkowo podkreślać ulubionymi ziołami lub sosami. – podpowiada.

Wypełnienie bajgla możemy dopasowywać do pory roku, dostępności sezonowych składników, a także aktualnej zawartości lodówki. Każdego dnia możemy rozpoczynać zupełnie inną kulinarną podróż, nie tylko do Nowego Jorku.

Jeżeli chcesz zaskoczyć domowników iście królewskim śniadaniem, na połówkach bajgla umieść jajka po benedyktyńsku i polej sosem serowym. Rozpływające się żółtko jajka i aromatyczny sos uczynią z prostego pieczywa naprawdę zmysłowe danie na dobry początek dnia. Przepis znajdziesz pod tekstem.

 

Bajgiel – idealna baza dla burgerów

Bajgiel to nie tylko bułka śniadaniowa. Stanowi doskonałą podstawę sycących posiłków spożywanych także na ciepło, zarówno w porze brunchu, lunchu czy kolacji. Coraz popularniejsze jest niespieszne spędzanie przerwy w pracy z przyjaciółmi. Typowo nowojorska przerwa w pracy to połączenie pysznego jedzenia oraz pobudzającej kawy. Chrupiąca bułka z dziurką z warzywami i kawałkami mięsa, ryby lub owoców morza, zapewni odpowiednie poczucie sytości i utrzyma właściwy poziom energii aż do wieczora.

 

Burger na okrągłej, puszystej bułeczce z dziurką, nie tylko wybornie smakuje, ale i prezentuje się znacznie lepiej, niż ten na klasycznej bułce z sezamem. Sprawdzoną propozycją na lunch lub kolację jest bajgiel z warzywami i grillowaną piersią z kurczaka.

Jeżeli szukasz ciekawego pomysłu na domową, bardziej dopracowaną i zaskakującą wersję klasycznego fastfood'u, spróbuj zaserwować bajgla w formie soczystego burgera buraczanego z Aldamerem. Choć dla niektórych burger z buraka może się wydawać potwarzą dla wołowiny, gwarantujemy, że po spróbowaniu pokochają ją zwłaszcza najmłodsi smakosze. Przepis podajemy na końcu artykułu.

– Łagodny ementaler, delikatnie kwaskowaty ser edamski, czy zdecydowanie ostrzejszy cheddar – poszczególne rodzaje serów żółtych różnią się między sobą zarówno smakiem, aromatem, jak i konsystencją. Doskonale korespondują zarówno z mięsem, jak i pieczonymi warzywami. Ciekawym pomysłem, który wzmacnia smak wielu popularnych potraw jest łączenie różnych gatunków serów, nie tylko żółtych, ale także twarogów i serów pleśniowych – poleca Ewa Polińska z MSM Mońki.

Ludzki organizm nie potrafi magazynować źródeł białka, dlatego musimy dostarczać go sobie regularnie w ramach wszystkich codziennych posiłków. Dojrzewające sery żółte dostarczają nam nie tylko białka, ale także wapnia oraz innych cennych mikroelementów i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

 

Jak samodzielnie zrobić domowego bajgla?

Popularyzację bajgli zawdzięczamy Amerykanom. To dzięki nim bułki z charakterystyczną dziurką możemy obecnie znaleźć w każdej piekarni i supermarkecie. Tymczasem ich samodzielne wypiekanie wcale nie jest takie trudne, jak może się pozornie wydawać. Oczywiście, proces wypieku bajgli jest wieloetapowy, ale przy odrobinie wprawy to prawdziwa „bułka z masłem”.

Bajgle wyróżniają się na półce w piekarni nie swoją charakterystyczną dziurką. Choć wykonane są z klasycznego ciasta drożdżowego, w odróżnieniu od tradycyjnego pieczywa, obgotowuje się bezpośrednio przed włożeniem do pieca we wrzątku z dodatkiem sody. Ten kilkuminutowy zabieg sprawia, że pory ciasta zamykają się, a skórka wypieczonego bajgla jest gładka i błyszcząca.

Po obgotowaniu bajgle obsypujemy makiem, sezamem, siemieniem lnianym, słonecznikiem, dynią, a nawet cynamonem, rodzynkami lub karmelizowaną cebulką. Tak ozdobione bajgle wkładamy do rozgrzanego piekarnika na ok. 20 minut, do momentu uzyskania złocistej i chrupiącej skórki.

 

Jajka po benedyktyńsku z sosem serowym

Składniki:

- 1 bajgiel

- 1 łyżeczka oleju rzepakowego

- 2 plastry boczku wędzonego

- 1 mała cebula

- masło

- 2 jajka

- serek topiony kremowy 

- 100 ml śmietanki słodkiej 18%

- ½ pęczka szczypiorku

- sól i pieprz do smaku oraz szczypta kurkumy

 

 

Wykonanie:

Bajgla rozciąć na pół i zrumienić na patelni lub w tosterze. Plastry boczku i cebulę pokrojoną w półkrążki podsmażyć na oleju na patelni. Serek topiony i śmietankę połączyć, podgrzewając w rondelku na małym ogniu. Dodać kurkumę oraz sól i pieprz do smaku. Z folii spożywczej wyciąć kwadrat i na środku wysmarować go cienką warstwą masła. Tak przygotowaną folię umieścić w filiżance lub w małym słoiczku, nieposmarowaną stroną do dna. Do folii z masłem wybić jajko, zebrać rogi folii i związać nitką lub dratwą blisko jajka. Tak przygotowane jajko włożyć do rondelka z wrząca wodą i gotować na bardzo małym ogniu przez 3,5 minuty. Wykonać tę sama czynność z drugim jajkiem. Wyciągnąć z wody, rozciąć folię przy sznurku i wyłożyć jajka na bajgla z podsmażonym boczkiem i cebulą. Polać gorącym sosem serowym i posypać pokrojonym szczypiorkiem.

 

Smacznego!



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady deszczu

Temperatura: 4°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test