Prawie wszystkie przypadki raka szyjki macicy są wynikiem zakażenia onkogennym typem wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Istnieje ponad 100 różnych typów wirusa HPV, z których większość jest uważana za niskiego ryzyka i nie powoduje raka szyjki macicy. Typy HPV wysokiego ryzyka mogą powodować nieprawidłowości komórek szyjki macicy lub raka. Ponad 70% przypadków raka szyjki macicy można przypisać dwóm typom wirusa,
HPV-16 i HPV-18, często określanych jako typy HPV wysokiego ryzyka.
Podstawowe badanie profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy to cytologia. Lekarz pobiera wymaz z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Całe badanie trwa kilka minut (włącznie z wejściem i zejściem z fotela) i jest praktycznie bezbolesne. Przyjmuje się, że cytologię powinno się wykonywać co około 3 lata, pod warunkiem, że ostatni wynik był prawidłowy.
Przeciw HPV można się chronić poprzez szczepienie. Szczepić dziecko należy, zanim może mieć kontakt z wirusem. Szczepionka jest bezpłatna dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat – dziecko na szczepienie można zapisać poprzez Internetowe Konto Pacjenta, infolinię +48 800 100 101 (w godzinach od 8.00 – 18.00) lub w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.
Postaw na profilaktykę !
Regularnie wykonuj cytologię !
Zaszczep swoje dziecko przeciwko wirusowi HPV !
Napisz komentarz
Komentarze