– Święta Bożego Narodzenia to dla wielu z nas czas odpoczynku i moment, w którym możemy wreszcie nacieszyć się spotkaniami i czasem spędzonym z rodziną i przyjaciółmi. To wyjątkowy okres, na który mnóstwo osób czeka cały rok. Jednak by faktycznie taki był, wymaga wielu przygotowań. Jednym z nich jest zadbanie o otoczenie, w którym święta spędzamy. Podstawą świątecznej atmosfery cały czas pozostaje czysty i uporządkowany dom, bo dopiero w takich warunkach choinka i inne elementy bożonarodzeniowego wystroju tworzą wspaniały klimat. Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że przedświąteczne porządki lubi robić 35 proc. osób. Ale nawet ci, którzy nie przepadają za takim sposobem spędzania czasu, nie odpuszczają sobie przed świętami. Co trzeci Polak sprząta nie dla przyjemności, ale z obowiązku, co pokazuje, że przywiązanie do tradycji jest dla nas ważniejsze niż wygoda – mówi Agnieszka Augustyniak, dyrektor marketingu i rozwoju produktowego Grupa INCO, polskiego producenta płynu do mycia naczyń Ludwik.
Narodowe sprzątanie w większości polskich domów
Swój dom lub mieszkanie przed świętami Bożego Narodzenia sprząta aż 77 proc. Polaków. Co czwarty (28 proc.) poświęca na to dużo czasu i zaczyna już od początku grudnia. Jednak największa grupa osób (47 proc.) nie robi aż tak gruntownych porządków i startuje z nimi na tydzień przed świętami. Zupełnie na ostatnią chwilę, bo w Wigilię, sprząta 2 proc. Polaków. 16 proc. osób w ogóle nie zabiera się za ten obowiązek.
W ferworze różnych przygotowań do świąt okazuje się, że Polacy wygospodarowują sporo czasu na umycie okien, odkurzenie podłóg czy wytarcie kurzu. Posprzątanie całego domu lub mieszkania najczęściej zajmuje nam kilka godzin, co zadeklarowała ponad połowa Polaków (57 proc.). Jednak niemal jedna czwarta poświęca na tę czynność aż kilka dni (23 proc.). Co dziesiąty domownik potrzebuje tylko około godziny, aby przygotować do świąt swoje cztery kąty.
Sprzątamy całą rodziną lub korzystamy z pomocy profesjonalistów
Jak wynika z badania Grupa INCO „Narodowe sprzątanie Polaków” sprzątanie nie jest domeną tylko dorosłych domowników. W przedświątecznym porządkowaniu domu rodzicom często pomagają dzieci – tak odpowiedziało 24 proc. respondentów.
W większości domów i mieszkań porządki są realizowane we własnym zakresie (89 proc.), ale w Polsce coraz większą popularnością cieszą się firmy sprzątające lub pomoce domowe. Co dziesiąty Polak korzysta ze wsparcia takich osób (10 proc.), najczęściej właśnie przy okazji gruntownych porządków przedświątecznych.
Obowiązek ponad przyjemność, czyli większość Polaków nie lubi sprzątać
Ponad połowa Polaków nie lubi świątecznych porządków (57 proc.). Wśród nich jedna piąta w ogóle nie cierpi sprzątania, a 37 proc. choć nie lubi, to i tak to robi, bo uważa, że trzeba dbać o swój dom. Co trzecia osoba ma odmienne – bardziej pozytywne zdanie. 11 proc. respondentów uważa porządkowanie mieszkania lub domu za przyjemny sposób na spędzanie czasu. Co ciekawe, najczęściej przyznają to najmłodsi. Wśród osób w wieku 18-24 lata taką odpowiedź zadeklarowało 19 proc. badanych. W pozostałych grupach wiekowych tak wskazało ok. 10 proc. zapytanych osób. Co czwarty respondent sprząta, bo później może cieszyć się ładnym otoczeniem. W tej grupie istotnie więcej jest kobiet (27 proc.) niż mężczyzn (20 proc.).
Do sprzątania Polacy używają różnego rodzaju środków czystości. Najczęściej są to płyny do mycia szyb i szklanych powierzchni, na które wskazało 58 proc. z zapytanych przez nas osób, środki do czyszczenia określonych powierzchni, np. łazienki czy kuchni (53 proc.), płyny do mycia podłóg (49 proc.) oraz płyny do mycia naczyń (41 proc.). 12 proc. badanych samodzielnie przygotowuje specyfiki do sprzątania, m.in. z sody czy octu.
– W każdej z tych ról doskonale odnajduje się nasz kultowy płyn do mycia Ludwik, który w przyszłym roku będzie już 60-latkiem. Co ciekawe i nas bardzo cieszy, w wielu polskich domach pełni on masę różnych funkcji, sprawdzając się nie tylko przy zmywaniu naczyń. Coraz chętniej Polacy wybierają jego ekologiczną wersję, która jest przyjazna dla środowiska spełniając wysokie wymagania zdrowotne i środowiskowe, i jednocześnie skuteczna – mówi Agnieszka Augustyniak z Grupa INCO.
***
Metodologia badania:
Badanie „Narodowe sprzątanie Polaków” zostało zlecone przez Grupa INCO i przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1067 osób. Kwoty zostały dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Badanie przeprowadzono od 8 do 11 grudnia 2023. Metoda: CAWI.
***
GRUPA INCO to jeden z najbardziej znanych polskich producentów chemii gospodarczej, nawozów ogrodniczych i opakowań z tworzyw sztucznych, który z powodzeniem działa również na rynku nieruchomości. Spółka została założona w 1947 roku i reprezentuje wyłącznie rodzimy kapitał prywatny. W zakładach zlokalizowanych w Górze Kalwarii, Suszu, Izabelinie, Koniecpolu i Borowie, zatrudnia ponad 700 osób. Spółka jest właścicielem wielu popularnych marek takich jak Ludwik, który w przyszłym roku będzie obchodzić 60. urodziny, oraz Biostar Cleaning Products, Buwi, Florovit czy Azofoska. Dzięki konsekwentnym inwestycjom we własną infrastrukturę oraz innowacyjnym i proekologicznym technologiom firma utrzymuje wysoką jakość swoich produktów oraz stale rozwija ich portfolio. Asortyment wytwarzany przez GRUPA INCO doceniany jest zarówno w kraju, jak i za granicą.
Napisz komentarz
Komentarze