Reklama

SZCZEPIENIA OCHRONNE – CO NAM DAJĄ ?

Co nowego w Programie Szczepień Ochronnych na 2019 rok ?
SZCZEPIENIA OCHRONNE – CO NAM DAJĄ ?

Szczepienia stanowią jedno z najważniejszych odkryć medycyny. Pozwoliły uchronić miliony ludzi przed śmiercią i trwałą utratą zdrowia. Oficjalna definicja szczepień określa, iż ich celem jest sztuczne uodpornienie przeciwko chorobie. Tylko tyle i aż tyle, gdyż jasno z definicji wynika, że szczepienia są szansą na uniknięcie zachorowania oraz poważnych jego konsekwencji w postaci powikłań. W Polsce ze szczepieniami mamy do czynienia od ponad 200 lat, gdyż na początku XIX wieku prowadzono pierwsze szczepienia przeciwko ospie prawdziwej. Dopiero jednak od kiedy szczepimy całą populację wyraźnie widać ich efekty, choćby tak spektakularne, jak wyeliminowanie wirusa ospy prawdziwej na świecie czy też ograniczenie zachorowalności na gruźlicę – w Polsce i Europie.

Od momentu urodzenia dziecka towarzyszy mu kalendarz szczepień, który wyznacza kolejne terminy podania szczepionek. Aktualny Program Szczepień Ochronnych (PSO) na kolejny rok jest ogłaszany pod koniec października w postaci Komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego. Na rok 2019 w kalendarzu szczepień wprowadzono następujące zmiany:

  • szczepienie przeciwko gruźlicy noworodków powinno być przeprowadzone przed wypisaniem dziecka z oddziału noworodkowego, wcześniej było wykonywane w ciągu 24 godz. po urodzeniu;
  • przesunięto podanie drugiej dawki szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce z 10 na 6 rok życia w celu zapewnienia ochrony przeciwko odrze dzieciom przed rozpoczęciem nauki w szkole, obecnie szczepienia p/odrze są realizowane w dwóch rocznikach
    tj. w 6 i 10 roku życia
    , szczepieniem tym są objęte dziewczęta i chłopcy;
  • zmieniono wskazania do obowiązkowych szczepień wcześniaków przeciw pneumokokom oraz doprecyzowano zapis dotyczący zasad szczepienia dzieci z grup ryzyka:

- szczepienia p/ pneumokokom w grupie wcześniaków dotyczą dzieci od 2 miesiąca życia
  do ukończenia 12 miesiąca życia urodzonych przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży lub

  urodzonych z masą ciała poniżej 2500 g,

- szczepienia p/ pneumokokom w 4-dawkowym schemacie szczepienia podstawowego,
   tj. trzy dawki szczepienia pierwotnego oraz jedna dawka uzupełniająca (3+1) prowadzone
  są w grupach ryzyka i w grupie  wcześniaków  (  dzieci od 2 miesiąca życia do ukończenia
  12 miesiąca życia urodzonych przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży lub urodzonych
  z masą ciała poniżej 2500 g),

  • dodano zapis o zasadach szczepienia z użyciem szczepionki wysoce skojarzonej typu
    „6 w 1” ( szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, inwazyjnym zakażeniom Haemophilus influenzae typu B, wirusowym zakażeniom wątroby typu B  preparatem DTPa-IPV-Hib-HBV):

-  u dzieci, u których planuje się szczepienie szczepionką wysoce skojarzoną ,,6w1” należy
   podać 1 dawkę szczepionki przeciwko WZW typu B w 1 dobie życia, uwzględniając
   narażenie na zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B ( HBV),

  • dodano zapis dotyczący szczepienia osób w fazie zaawansowanej choroby nerek z filtracją kłębuszkową poniżej 30 ml/min oraz u osób dializowanych:

- dawki przypominające należy podawać według wskazań producenta szczepionki oraz
  zaleceń lekarza, jeśli stężenie przeciwciał anty HBs jest poniżej poziomu ochronnego
 (10 j.m./l); zaleca się badanie poziomu przeciwciał co 6–12 miesięcy.

Strona internetowa odnośnie wiarygodnych informacji na temat szczepień www.szczepienia.gis.gov.pl. Poradę na temat szczepień zgodnie z kalendarzem szczepień ochronnych można również otrzymać w tutejszej Inspekcji w Sekcji Epidemiologii pod numerem telefonu 91 38 78 319 wew. 13.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 6°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 32 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test