Tablica upamiętniająca to wydarzenie została zlokalizowana w pobliży Restauracji Przystań czyli w miejscu gdzie porusza się wielu mieszkańców nie tylko tych korzystających ze ścieżki. Uroczystość z udziałem burmistrza Roberta Czapli, Przewodniczącego Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej Stanisława Kopcia, samorządowców, członków klubów i organizacji sportowych i społecznych oraz mieszkańców Nowogardu otworzył Piotr Kazuba – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowogardzie im. Polskich Olimpijczyków. Odsłonięcia tablicy dokonała córka Rajmunda Zielińskiego Elżbieta Sitek.
Pierwszą część uroczystości zakończył przejazd grupy nowogardzkich rowerzystów wokół jeziora ścieżką upamiętniającą naszego wspaniałego sportowca i nowogardzianina.
Druga część uroczystości odbyła się w Miejskiej Bibliotece w Nowogardzie, gdzie odbyło się otwarcie wystawy okolicznościowej „Wyścig na dwóch kołach – wspomnienie Rajmunda Zielińskiego”.
Wystawa powstała dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Stanisław Kopcia który pozyskane od córki naszego wybitnego kolarza pamiątki przekazał do Szkoły Podstawowej nr 3. Dyrektor szkoły Piotr Kazuba zorganizował wystawę która została szeroko rozpropagowana wśród młodzieży szkolnej. Aktualnie trafiły do izby pamięci w nowogardzkiej bibliotece i będą udostępnione w formie wystawy wszystkim mieszkańcom Nowogardu.
W trakcie otwarcia wystawy nie zabrakło okazji do wspomnień o naszym wspaniałym olimpijczyku oraz do gratulacji i podziękowań dla osób zaangażowanych w jej powstanie.
Rajmund Zieliński (ur. 9 listopada 1940 w Toruniu, zm. 15 sierpnia 2022 w Nowogardzie) był polskim kolarzem szosowym i torowym. był związany z Nowogardem, gdzie reprezentował barwy LZS Nowogard w latach 1963-1966. Ponadto, był dziesięciokrotnym mistrzem Polski w różnych konkurencjach kolarskich. Po zakończeniu kariery sportowej, został trenerem i zdobył tytuł magistra wf na AWF Warszawa. Po zakończeniu kariery zawodniczej był trenerem Gryfu Szczecin i Nasiennika Gryfice Zmarł w 2022 roku w Nowogardzie.
Do najważniejszych osiągnięć sportowych Rajmunda Zielińskiego możemy zaliczyć:
- Triumfator Tour de Pologne (1964): Rajmund Zieliński odniósł znaczący sukces, zdobywając pierwsze miejsce w prestiżowym wyścigu kolarskim Tour de Pologne w 1964 roku.
- Olimpijczyk: Reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 1964 roku oraz w Meksyku w 1968 roku.
- Mistrzostwa Świata w Brnie (1969): W torowych mistrzostwach świata, które odbyły się w Brnie w 1969 roku, Zieliński wziął udział w indywidualnym wyścigu na 4 km i zajął czwarte miejsce. Przegrał jedynie ze Szwajcarem Kurmannem oraz dwoma kolarzami z Francji.
- Wyścig Pokoju: 14 maja 1965 roku Rajmund Zieliński jako pierwszy Polak wygrał etap jazdy indywidualnej na czas (54 km) w Wyścigu Pokoju.
- Wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich (1967): W 1967 roku odniósł zwycięstwo w tym ważnym krajowym wyścigu.
- Dziesięciokrotny mistrz Polski: Zieliński zdobył dziesięć tytułów mistrza Polski w różnych konkurencjach kolarskich, w tym w wyścigach na 4 km indywidualnie (1963, 1965-1969), 4 km drużynowo (1967, 1969), oraz w wyścigach długodystansowych 50 km (1966, 1968). Ponadto, był sześciokrotnym wicemistrzem Polski w kategoriach takich jak 4 km indywidualnie (1964, 1967, 1970), wyścig długodystansowy 50 km (1967) oraz szosa drużynowo (1964, 1966).
- Najlepszy kolarz szosowy w klasyfikacji PZKol i Challenge „PS” w 1964 roku: W 1964 roku został uznany za najlepszego kolarza szosowego w Polsce.
Napisz komentarz
Komentarze