19 LUTEGO 2019 | WTOREK
Muzeum czynne od 10.00 do 18.00
17.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego | wstęp wolny
„Ut pictura ita visio – europejskie kolonie artystyczne w XIX i XX wieku”
Wykład dra Dariusza Kacprzaka (MNS) | SSL** #1
20 LUTEGO 2019 | ŚRODA
17.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego | wstęp wolny
Akademia Historii Sztuki | „Impresjonizm, neoimpresjonizm, postimpresjonizm"
Wykład Agaty Kamińskiej #2
17.00 | Muzeum Historii Szczecina MNS | wstęp wolny
Środy z historią Szczecina | „Biały fajans – Stettiner Ware – marka dawnego Szczecina”
Wykład Iwony Karwowskiej (MNS) #3
21 LUTEGO 2019 | CZWARTEK
17.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego | wstęp wolny
Akademia Antyczna | „Wierne żony i porzucone kochanki, czyli owidiuszowe Heroidy”
Wykład dr hab. Moniki Miazek-Męczyńska (UAM) #4
23 LUTEGO 2019 | SOBOTA
10.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego | bilety: 10 zł + zapisy*
Akademia Malucha | „Podróż przez kontynenty: Afryka. Na przekór zimie, w poszukiwaniu
słońca – niezapomniana podróż do wioski małego Kodżia” | Warsztaty dla dzieci w wieku 5–6
lat | Prowadzenie: Dorota Baumgarten-Szczyrska (MNS) #5
12.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego | bilety: 10 zł
Rysujemy w muzeum | Warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży | Prowadzenie: Maryla
Raban #6
15.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego | wstęp wolny
„W poszukiwaniu szczęścia” | Koncert w ramach Zachodniopomorskiego Forum
Artystycznego | dr Małgorzata Wieland (sopran) oraz dr Katarzyna Kluczewska
(fortepian) | SSL* #7
18.00 | Muzeum Historii Szczecina MNS | bilety: 20/10 zł
Muzyka w dawnym Szczecinie | Koncert karnawałowy „Canzonette d’amore”
Szczecin Vocal Project i Consortium Sedinum #8
24 LUTEGO 2019 | NIEDZIELA
10.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego | bilety: 10 zł + zapisy*
„Doniczka z kwiatami” | Warsztaty twórcze dla dzieci w wieku 6–10 lat
Prowadzenie: Anna Mrozińska | SSL* #9
Zapisy* – Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie
SSL** – Program edukacyjny towarzyszący wystawie „Sztuka szczęśliwych ludzi…”
#1
WYKŁAD DRA DARIUSZA KACPRZAKA
UT PICTURA ITA VISIO – EUROPEJSKIE KOLONIE ARTYSTYCZNE W XIX I XX WIEKU
Zapraszamy na wykład „Ut pictura ita visio – europejskie kolonie artystyczne w XIX i XX wieku”, który wygłosi dr Dariusz Kacprzak, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie do spraw naukowych.
To kolejne wydarzenie związane z wystawą czasową „Sztuka szczęśliwych ludzi. Malarstwo na Bornholmie w XIX i XX wieku” (wystawę można oglądać do 17 marca 2019 roku).
Wykład odbędzie się we wtorek, 19 lutego 2019 roku o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego. Wstęp wolny.
John Constable zalecał kolegom po fachu: „Malarz powinien chodzić po polach z pokorą w sercu”, jednocześnie przestrzegał jednak: „Nie jest łatwiej posiąść sztukę widzenia natury niż sztukę odczytywania egipskich hieroglifów”. Barbizon, Pont-Aven we Francji, Laren w Holandii, Skagen na Jutlandii, Dachau, Worpswede, Ahrenshoop czy Schwann w Niemczech, wreszcie również Kazimierz nad Wisłą – to tylko kilka wybranych spośród ponad osiemdziesieciu rozmaitych miejsc w Europie, leżących z dala od metropolii i wielkich centrów sztuki, w których artyści stworzyli kolonie artystyczne… Nie tylko oko i ręka artysty, ale także jego myśli i otoczenie sprawiają, że obiektywnie istniejąca wokół natura na płótnie ulega przekształceniu w subiektywnie rozumiane formy piękna. Malarskie interpretowanie natury może odbywać się w dwojaki sposób – biernie, zgodnie z zasadą „otwartego okna”, bądź aktywnie – kiedy twórca podejmuje decyzję artystyczną, dokonuje wyboru fragmentu rzeczywistości, niekiedy także jego interpretacji. W czym tkwi fenomen dziewiętnastowieczych i dwudziestowiecznych kolonii artystycznych?
#2
AKADEMIA HISTORII SZTUKI
Akademia Historii Sztuki to otwarte wykłady z zakresu historii sztuki, odbywające się od października do kwietnia, w każdą środę. Ze względu na przekrojowy charakter kursu polecamy go w szczególności młodzieży i osobom dorosłym, które pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki lub usystematyzować posiadane już wiadomości. Kurs obejmuje szeroki zakres tematów, od sztuki starożytnej po sztukę współczesną, uzupełniony o zajęcia związane z analizą i interpretacją dzieł sztuki. Wstęp wolny.
#3
ŚRODY Z HISTORIĄ SZCZECINA
„BIAŁY FAJANS – STETTINER WARE – MARKA DAWNEGO SZCZECINA”
Zapraszamy w środę, 20 lutego 2019 roku, o godzinie 17.00 do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Księcia Mściwoja II 8 na prelekcję Iwony Karwowskiej (Muzeum Narodowe w Szczecinie), zatytułowaną „Biały fajans – Stettiner Ware – marka dawnego Szczecina”. Wykład zostanie wygłoszony w ramach cyklu „Środy z historią Szczecina”. Wstęp wolny.
Towar szczeciński – Stettiner Ware – pod tą nazwą kryje się biała ceramika, która swój kolor zawdzięcza ołowiowo-cynowemu szkliwu. Szkliwo to, trudne technologicznie i drogie, występujące
w wielu odcieniach bieli, szarości lub różu, zdobiło różnego typu naczynia: talerze, misy, dzbany, kufle, garnki z kabłąkowym uchem, dwojaki, czarki, donice i grapeny.
Ornamentami dekoracyjnymi na tych naczyniach były przede wszystkim motywy florystyczne, geometryczne, rzadziej zoomorficzne oraz przedstawienia postaci ludzkich. Charakterystyczny dla Stettiner Ware był motyw architektoniczny wykonywany według jednego, silnie ugruntowanego wzoru: budowli (ratusz?) składającej się z trzech części, z których środkową, najwyższą wieńczył wiatrowskaz. Wzory wykonywano przede wszystkim w kolorach nasyconego błękitu (kobaltu), różnych odcieniach zieleni, a także żółtym i fioletowym.
Produkcję naczyń o białym szkliwie na terenach leżących wzdłuż południowego wybrzeża Morza Bałtyckiego rozpowszechniły kontakty handlowe portów w Gdańsku i Szczecinie, a także liczne w XVIII wieku na całym Pomorzu osadnictwo niderlandzkie. We Flandrii, Niderlandach i w Niemczech już
w XVII wieku zapanowała moda na fajansy o rodowodzie pochodzącym z perskiego, syryjskiego,
a nawet chińskiego wzornictwa.
Pomorscy garncarze naśladowali nowe dla nich zdobnictwo, które w połączeniu z tradycyjnymi, miejscowymi wzorami wytworzyło charakterystyczny lokalny typ naczyń – Stettiner Ware.
W XVIII wieku polityka gospodarcza państwa pruskiego preferowała oparte na lokalnych surowcach wytwory rodzimego rzemiosła, w tym garncarstwa, jednocześnie czyniąc ze Szczecina główny port kraju. Dzięki temu wyroby pomorskich garncarzy zdobyły popularność w krajach bałtyckich, dotarły także do Anglii i Holandii, zyskując miano „szczecińskiego towaru”.
Największy rozkwit produkcji Stettiner Ware to okres pomiędzy drugą połową XVIII wieku i połową wieku XIX, do momentu schyłkowego dochodzi w początkach XX wieku.
#4
AKADEMIA ANTYCZNA
WIERNE ŻONY I PORZUCONE KOCHANKI, CZYLI OWIDIUSZOWE HEROIDY
Zapraszamy na wykład dr hab. Moniki Miazek-Męczyńskiej z Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zatytułowany "Wierne żony i porzucone kochanki, czyli Owidiuszowe Heroidy" w ramach Akademii Antycznej.
dr hab. Monika Miazek-Męczyńska - literaturoznawca, tłumaczka z języka łacińskiego. W swoich badaniach skupia się na XVI-XVIII-wiecznych tekstach łacińskich (archiwalia, starodruki) dotyczących misji jezuickich w Chinach, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości i działalności polskich jezuitów. W tym zakresie współpracuje z Makau Ricci Institute (Chiny) oraz Monumenta Serica Institute (Niemcy). Zajmuje się także twórczością poetów epoki augustowskiej oraz literaturą kobiecą wieków średnich i poezją renesansową. Od 2010 pełni wraz z dr Marleną Puk funkcję sekretarza półrocznika „Symbolae Philologorum Posnaniensium Graecae et Latinae”. W kadencji 2016-20 jest członkiem wydziałowego zespołu do spraw współpracy ze otoczeniem społecznym, gospodarczym i kulturowym.
Akademia Antyczna to program edukacyjny realizowany przez Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie we współpracy z Instytutem Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Historyków Sztuki oddział w Szczecinie oraz Polskie Towarzystwo Filologiczne oddział terenowy w Szczecinie.
Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy o kulturze antycznej, a także popularyzacja zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, w szczególności kolekcji antycznej Heinricha Dohrna. W tym roku Akademia Antyczna poświęcona będzie mitologii greckiej. Zostaną omówione mity o bogach, boginiach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie oraz samo funkcjonowanie świata. W ramach programu odbywają się cyklicznie wykłady wybitnych znawców z ośrodków akademickich w Polsce. Akademia Antyczna to także konkursy interdyscyplinarne oraz warsztaty adresowane do dzieci i młodzieży. Ich celem jest rozwijanie zainteresowań i zdobywanie dodatkowej wiedzy humanistycznej przez uczniów.
Wykład odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3. Wstęp wolny
#5
AKADEMIA MALUCHA
„PODRÓŻ PRZEZ KONTYNENTY: AFRYKA. NA PRZEKÓR ZIMIE, W POSZUKIWANIU SŁOŃCA – NIEZAPOMNIANA PODRÓŻ DO WIOSKI MAŁEGO KODŻIA”
Akademia Malucha to cykl sobotnich spotkań opracowanych z myślą o dzieciach w wieku 5–6 lat. Każde spotkanie trwa około dwóch godzin i obejmuje dwie części: pierwszą realizowaną na salach wystawowych z wykorzystaniem wybranych eksponatów i drugą, na którą składają się zajęcia plastyczne związane z tematem spotkania. W ramach warsztatów muzealnych najmłodsi słuchacze Akademii odbędą podróż w czasie i przestrzeni.
Poznają polskie tradycje i zwyczaje dotyczące Wielkanocy, świąt Bożego Narodzenia, katarzynek i andrzejek oraz kulturę innych narodów. W trakcie zajęć dzieci będą miały niepowtarzalną okazję zobaczyć, dotknąć, a nawet przymierzyć przedmioty prezentowane na wystawach lub przechowywane w muzealnych magazynach. Każdy słuchacz Akademii Malucha otrzyma specjalną książeczkę, w której zbierać będzie znaczki z poszczególnych zajęć. Na zakończenie cyklu spotkań wytrwali uczestnicy otrzymają Dyplomy Słuchacza Akademii.
Zajęcia odbywają się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3.
Prowadząca: Dorota Baumgarten-Szczyrska
tel. (+48) 91 43 15 270
[email protected]
Wstęp: 10 zł
Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy.
Oferta nie dotyczy grup zorganizowanych
Napisz komentarz
Komentarze