Jak pokazują badania, aż 91% konsumentów co najmniej raz w miesiącu kupuje produkty z kategorii fashion[1]. Częściowo wynika to z faktu, że ceny odzieży są tak niskie, iż traktuje się ją niemal jak przedmioty jednorazowego użytku. Jej jakość często zdaje się to potwierdzać. Tymczasem masowa produkcja tekstyliów generuje większą emisję dwutlenku węgla niż transport lotniczy. A spośród 100 mld sztuk odzieży, jaką produkuje się każdego roku, aż 92 mln ton trafiają na wysypiska śmieci.
Masowa produkcja kontra slow fashion
Mimo że świadomość polskich konsumentów stale rośnie, wciąż wielu z nich, podejmując decyzje zakupowe, kieruje się przede wszystkim ceną. Skąd biorą się różnice? Dlaczego niektóre ubrania są tanie, a za inne trzeba zapłacić zdecydowanie więcej? Jak wyjaśnia Aleksander Kałwa, Prezes Zarządu Polanex sp. z o.o., jednej z największych firm odzieżowych w Polsce i właściciela marki koszul szytych na miarę Adalbertus: – Wszystkie nasze produkty są wykonane z najwyższej jakości tkanin. Pracujemy na nowoczesnych maszynach, ale przede wszystkim cenimy doświadczenie naszego zespołu, który szyje ręcznie od lat – wyjaśnia. – Nasze tkaniny różnią się od siebie i zamawiamy je tylko u certyfikowanych dostawców – dodaje.
Firmy, które podają w przejrzysty sposób informacje na temat pozyskiwania czy pochodzenia tkanin, budują zaufanie. Ich klienci mogą ufać, że otrzymują odzież wysokiej jakości, z tkanin pochodzących ze sprawdzonego źródła, uszytą przez godnie wynagradzanych pracowników. Slow fashion to podejście do produkcji odzieży, które uwzględnia wszystkie aspekty łańcucha dostaw, a przy tym ma na celu poszanowanie ludzi, środowiska i zwierząt.
Cudze chwalicie…
Nie każdy wie, że polskie firmy odzieżowe szyją także dla światowych brandów, które cenią współpracę z nimi ze względu na rzetelną obsługę i dokładanie wszelkich starań, aby każde ubranie było idealne, zanim opuści pracownię. – Jesteśmy równie dumni z tego, że współpracujemy z takimi uznanymi, międzynarodowymi markami, jak Karl Lagerfeld, jak i z tego, że od niemal 80 lat cieszymy się zaufaniem polskich klientów. W ostatnich miesiącach to zaufanie zyskało nową twarz w postaci Kreatora koszul szytych na miarę, dostępnych online dla każdego zainteresowanego mężczyzny. Cieszy się ono również rosnącym zainteresowaniem – podkreśla Aleksander Kałwa, Prezes Zarządu Polanex Sp. z o.o.
Nawet jeśli zakup np. koszuli szytej na miarę jest droższy niż gotowego modelu ze sklepu, inwestowanie w jakość na dłuższą metę się opłaca. Otrzymujemy wówczas nie tylko najwyższej klasy ubranie, ale także wspieramy swoim zakupem krajową gospodarkę i pomagamy budować silne lokalne marki. Warto stawiać na te, które dają nam gwarancję, że ubranie zostanie wykonane z największą precyzją, przez doświadczonych krawców i przy użyciu najlepszych dostępnych tkanin.
Więcej niż ubranie
Świadomy zakup ubrań polega na tym, że nie płacimy tylko za kawałek materiału. I chociaż inwestowanie w jakość dla niektórych osób może nie być tanie, to warto wydać trochę więcej na coś, co będzie nam służyło dłużej niż tańsze alternatywy. Ponadto dobrej jakości odzież zawsze będzie się wyróżniać na tle masowo produkowanych ubrań. Inwestując w kilka kluczowych elementów garderoby można stworzyć szafę pełną ponadczasowych klasyków, które nigdy nie wyjdą z mody.
[1] https://www.dlahandlu.pl/detal-hurt/wiadomosci/uzaleznieni-od-mody-11-proc-badanych-kupuje-ubrania-raz-w-tygodniu,108669.html
Napisz komentarz
Komentarze