Zapraszamy na naukę układu tanecznego. Zapraszamy i te/tych, które/rzy chcą sobie przypomnieć i te osoby, które chcą się nauczyć w czwartek 12 lutego godz. 19:00 (Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Rodziewiczówny, mała sala gimnastyczna).
O akcji:
Polska przyłączyła się do akcji "One Billion Rising", która po raz pierwszy miała miejsce w Walentynki - 14.02.2013. Wzięło w niej udział ponad 200 państw w tym Polska. One Billion Rising to: - globalny protest; - zaproszenie do tańca; - wezwanie do mężczyzn i kobiet, by odmówili wspierania status quo póki gwałt i kultura gwałtu nie odejdą w przeszłość; - akt solidarności, - unaoczniający kobietom powszechność ich walki i ich siłę w liczbach; - odmowa zaakceptowania przemocy wobec kobiet i dziewcząt jako zgodnych z koleją losu; - nowa epoka i nowy sposób bycia. Polska akcja nosi nazwę "NAZYWAM SIĘ MILIARD". Do akcji dołączają kolejne miasta, by zaprotestować przeciwko przemocy wobec kobiet!!!! Chcesz się dołączyć do akcji? Napisz [email protected]l - pomożemy w organizacji, nagłośnieniu, przekażemy merytoryczne informacje.
Akcję w Polsce koordynuje fundacja Feminoteka www.feminoteka.pl O wszystkich wydarzeniach w Polsce znajdziesz informacje tutaj: http://www.feminoteka.pl/nazywamsiemiliard/
Motyw przewodni tegorocznej akcji:
Wiele krajów zmieniło swoje prawo dotyczące przemocy seksualnej, uznając że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. To bardzo ważne zmiany. W Polsce cały czas to kobieta/ dziewczyna musi udowodnić, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie „nie”, aby udowodnić winę gwałciciela. A jeśli spała, albo ktoś jej wrzucił pigułkę gwałtu? Jak mogła to zrobić?
Dlatego w 2019 roku tematem wiodącym akcji Nazywam się Miliard/ One Billion Rising w Polsce jest kwestia zgody na kontakty intymne.
Wszystkie mamy prawo do kontaktów intymnych bez przemocy!
Tylko „tak” oznacza zgodę na seks, a „nie” znaczy „nie”. To musi się stać oczywiste.
GWAŁT
Według danych Komendy Głównej Policji w Polsce w 2017 roku wszczęto 2486 postępowań w sprawach dotyczących zgwałcenia. Tylko w przypadku połowy z nich (1262) uznano, że do gwałtu faktycznie doszło.
Badania amerykańskie wskazują, że około 25–30% dorosłych kobiet pada przynajmniej raz w życiu ofiarą gwałtu.
Badania polskie pokazują olbrzymią skalę tego zjawiska – szacuje się, że około 11,5% polskich kobiet (czyli około półtora miliona) w wieku 18–70 lat padło ofiarą gwałtu lub próby gwałtu*.
Badania przeprowadzone w Polsce przez Fundację Ster pokazały, że ponad 23% kobiet uczestniczących w badaniu doświadczyło próby gwałtu ze strony mężczyzny, a ponad 22% kobiet zostało zgwałconych przez mężczyzn.
Wg European Sourcebook of Crime and Criminal Justice Statistics Tylko 13,2 proc. osób skazanych za zgwałcenie dostaje w Polsce kary długoterminowe, czyli między 5 a 10 lat więzienia, gdzie średnia europejska wynosi 25,4 proc. (w Czechach 32 proc., na Węgrzech – 33,7 proc., w Niemczech – 24,6 proc., a we Francji – 31,9 proc.). Z danych tych wynika, że polskie sądy są statystycznie dwa razy łagodniejsze wobec gwałcicieli niż sądy w innych krajach europejskich.
* B. Gruszczyńska, „Przemoc wobec kobiet w Polsce. Aspekty kryminologiczne”, Warszawa 2007.
Co to takiego „zgoda na seks”?
Jeśli chcesz mieć z kimś kontakty intymne, musisz mieć pewność, że druga strona także tego chce.
Najważniejsze cechy zgody to:
1. DOBROWOLNOŚĆ Angażowanie się w aktywność seksualną jest decyzją, która powinna być podejmowana bez użycia siły, nacisku, manipulacji lub środków zmieniających świadomość. Nie może też wynikać z relacji władzy.
2. ZMIENNOŚĆ zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie, przed lub podczas jakiejkolwiek aktywności seksualnej. Twoje „tak” w każdej chwili możesz zmienić na „nie”.
3. ŚWIADOMOŚĆ wszystkie osoby zaangażowane muszą jasno określić na co wyrażają zgodę. Dotyczy to również zmiany aktywności seksualnej na inną. Jeśli np. umawiasz się na seks z prezerwatywą, a bez wiedzy partnerki jej nie użyjesz – zgoda jest nieważna.
4. ENTUZJAZM jeśli odpowiedź na seks nie brzmi TAK! (wyrażona poprzez język ciała lub słownie), to nie jest zgoda. Również milczenie, brak protestu lub oporu nie oznacza zgody.
5. AKTUALNOŚĆ wyrażenie zgody na jeden akt, nie oznacza, że zgadzasz się na aktywność seksualną w przyszłości; zgoda musi być wyrażona za każdym razem. Długotrwałe relacje romantyczne i / lub seksualne nie oznaczają, że zgoda jest automatyczna. Zgoda na jeden akt, nie oznacza, że zgadzasz się na aktywność seksualną w przyszłości; zgoda musi być wyrażona za każdym razem. Długotrwałe relacje romantyczne i / lub seksualne nie oznaczają automatycznej zgody. Pójście na randkę czy flirtowanie, nie są jednoznaczne ze zgodą na seks.
To nie jest zgoda:
· brak protestu lub oporu nie oznacza zgody;
· milczenie nie oznacza zgody;
· wcześniejsze relacje romantyczne i / lub seksualne nie oznaczają zgody
Zgody nie może wyrazić osoba, która:
· śpi lub jest nieprzytomna,
· jest pod wpływem środków zmieniających świadomość (narkotyki, alkohol lub leki),
· nie ma możliwości komunikowania się ze względu na stan psychiczny lub fizyczny.
Ogólna zasada brzmi: w razie wątpliwości zapytaj; jeśli nadal masz wątpliwości – przestań.
Tylko „TAK” oznacza zgodę!
Koordynatorką akcji w Polsce jest fundacja Feminoteka we współpracy z Antyprzemocową Siecią Kobiet
Więcej informacji: http://feminoteka.pl/tylko-tak-oznacza-zgode-nazywam-sie-miliard-one-billion-rising-poland-2019
Kontakt: Joanna Piotrowska, prezeska fundacji Feminoteka, [email protected], tel. 697 58 98 76
Napisz komentarz
Komentarze