Co to jest dom energooszczędny?
Dom energooszczędny to budynek o obniżonym zapotrzebowaniu na energię. Innymi słowy, jest to obiekt zbudowany z takich materiałów i przy wykorzystaniu takich technologii, które ograniczają do minimum straty energii. W konsekwencji koszty utrzymania domu są zdecydowanie niższe niż w przypadku klasycznego budynku.
Energooszczędny dom wykorzystuje ciepło z gruntu i energię odnawialną. Ma energooszczędne okna, drzwi i systemy. Tym, co go wyróżnia, jest charakterystyczny wygląd. Jakie wymogi powinna spełniać bryła energooszczędnego budynku?
Bryła domu energooszczędnego – co ją charakteryzuje?
Aby można było nazwać dom mianem energooszczędnego, należy zaprojektować go w odpowiedni sposób. Kluczowe znaczenie mają proporcje. Bryła powinna być zwarta, z minimalną ilością ścian zewnętrznych, pozbawiona elementów wystających poza sześcienny obręb budynku. Kubatura domu musi być prosta.
Energooszczędny dom zwykle ma prosty jedno- lub dwuspadowy dach, bez wykuszy i lukarn. W narożnikach i załamaniach przegród dochodzi bowiem do największych strat ciepła, więc im jest ich mniej, tym lepiej. Energooszczędny dom nie może być duży. Najbardziej ekonomiczne są budynki piętrowe z poddaszem użytkowym.
Energooszczędny dom dzięki fotowoltaice
Ważnym elementem ekologicznego i ekonomicznego domu jest fotowoltaika. Panele produkują prąd z pozyskanych promieni słonecznych. Dzięki instalacji PV możemy całkowicie uniezależnić się od dostawców energii. Deweloperzy zdają sobie z tego sprawę.
– Inwestycja Michałowice Parkowa została dostosowana do systemów fotowoltaicznych. Każdy dom można wyposażyć w instalację PV odpowiadającą rzeczywistym potrzebom danego gospodarstwa domowego – wyjaśnia Urszula Krukowska, kierownik sprzedaży i marketingu w RealCo.
– Fotowoltaika nie emituje szkodliwych substancji do środowiska, praktycznie nie wymaga konserwacji i generuje oszczędności w perspektywie długoterminowej.
Rekuperacja, czyli specjalny system wentylacji
Dom nie będzie energooszczędny, jeśli zostanie wyposażony w najprostszy system wentylacji grawitacyjnej. W ekonomicznym i ekologicznym budynku najlepiej zainstalować rekuperator. – Domy w inwestycji Michałowice Parkowa wyposażyliśmy w energooszczędną wentylację mechaniczną, inaczej zwaną rekuperacją. Rekuperator wykorzystuje energię z wywiewanego powietrza, zmniejszając zapotrzebowanie domu na ciepło, co gwarantuje oszczędności w okresie grzewczym – mówi Urszula Krukowska z RealCo.
Co więcej, system oczyszcza powietrze z kurzu, smogu, alergenów, bakterii i wirusów, zapewniając mu świeżość i wysoką jakość. To przekłada się na komfort i dobre samopoczucie domowników za dnia oraz ich spokojny i zdrowy sen nocą.
Usytuowanie domu względem światła też ma znaczenie
Nie bez znaczenia jest usytuowanie budynku względem słońca. Bryła domu energooszczędnego wykorzystuje bowiem naturalne światło słoneczne. Dla najlepszych efektów domy na półkuli północnej należy budować w orientacji północ-południe. Pozwala to zmniejszyć zapotrzebowanie na chłodzenie latem, a w okresie zimowym zwiększyć ilość światła, niezbędnego do pracy systemu grzewczego wykorzystującego fotowoltaikę.
Od strony południowej powinny znajdować się pokoje dzienne, a od strony północnej – sypialnie czy pomieszczenia gospodarcze. Jednocześnie nie zaleca się projektowania wielu okien na północnych ścianach.
Postaw na komfort – udogodnienia w domu energooszczędnym
W domu energooszczędnym nie może zabraknąć udogodnień, które poprawią aspekt ekologiczny inwestycji i podniosą komfort przestrzeni użytkowej. Zaliczamy do nich między innymi ogrzewanie podłogowe. – Domy w inwestycji Michałowice Parkowa wyposażyliśmy w ogrzewanie podłogowe, które zapewnia optymalny rozkład ciepła. Ogrzewanie podłogowe jest tańsze w eksploatacji niż ogrzewanie grzejnikowe. Dzięki niemu możemy obniżyć temperaturę we wnętrzu o 1-2 stopnie, co przekłada się na oszczędności – trafnie zauważa kierownik sprzedaży i marketingu w RealCo..
Innym nowoczesnym rozwiązaniem wykorzystanym w inwestycji Michałowice Parkowa jest instalacja pod klimatyzację. Klimatyzacja wpływa na komfort termiczny w przestrzeni mieszkalnej. Dzięki niej w domu jest chłodno i przyjemnie, nawet mimo wysokich temperatur na zewnątrz. Co więcej, klimatyzator usuwa z powietrza roztocza, pyłki, kurz i inne szkodliwe substancje, czyniąc powietrze czystym i świeżym – ma to szczególne znaczenie dla alergików. Na uwagę zasługują również ekologiczne i energooszczędne aspekty klimatyzacji. Nowoczesne urządzenie wyposażone w czynniki chłodzące niezawierające freonu lub podobnych związków nie powiększa dziury ozonowej. W połączeniu z odnawialnymi źródłami energii jest praktycznie bezemisyjne (nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne) i w pełni ekonomiczne (nie generuje dodatkowych kosztów).
Inwestor zadbał również o bezpieczeństwo mieszkańców, wyposażając domy w antywłamaniowe drzwi wejściowe z zabezpieczeniem przeciwwyważeniowym oraz oferując możliwość montażu alarmu i systemu sterowania roletami.
Zakup domu energooszczędnego to sposób na stabilną przyszłość finansową, gwarancja najwyższego komfortu i swego rodzaju zabezpieczenie energetyczne na niepewne czasy. Czy warto? To nie ulega żadnej wątpliwości.
Napisz komentarz
Komentarze