KALENDARIUM WYDARZEŃ
14 PAŹDZIERNIKA 2022 | PIĄTEK
16.00 | Centrum Dialogu Przełomy MNS | wstęp wolny
„Francuzi w Szczecinie – poszukiwania śladów w historycznych dokumentach i na ulicach
miasta” | Wykład Mariana Kalemba (Alliance Française) | Spotkanie w ramach
Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa
15 PAŹDZIERNIKA 2022 | SOBOTA
10.00 – 18.00 | wszystkie gmachy MNS
Bezpłatna sobota
11.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego | bilety: 10 zł + zapisy (!)
Akademia Brzdąca | „Wzór z zawijasów - walka twardych i prostych z miękkimi i krzywymi
liniami” | Prowadzenie: Krystyna Milewska
17.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego | bilety: 3 zł
Akademia Historii Sztuki | „Sztuka minojska i mykeńska” | Prowadzenie: Krystyna Milewska
16 PAŹDZIERNIKA 2022 | NIEDZIELA
12.00 | Muzeum Tradycji Regionalnych MNS (dziedziniec) | wstęp wolny
Finisaż „Nici łączą pokolenia” | Prelekcja Agnieszki Słowińskiej | Spotkanie w ramach
Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa
17 PAŹDZIERNIKA 2022 | PONIEDZIAŁEK
Muzeum nieczynne
18 PAŹDZIERNIKA 2022 | WTOREK
17.00 | Centrum Dialogu Przełomy MNS | wstęp wolny
Promocja książki Antoniego Dudka „O dwóch takich, co podzieliły Polskę”
19 PAŹDZIERNIKA 2022 | ŚRODA
17.00 | Centrum Dialogu Przełomy MNS | wstęp wolny
Promocja książki Krzysztofa Kosińskiego „Ekonomia krwi. Konspiracja narodowa w walczącej
Warszawie 1939-1944-1990”
KOMUNIKAT SPECJALNY!
Niezwykle popularna Akademia Historii Sztuki przeobraża się w weekendowy, popołudniowy kurs. Od teraz na wykłady zapraszamy w soboty o godzinie 16.00. Niezmiennie odbywać się będą w sali konferencyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego.
Harmonogram kolejnych zajęć zostanie niezwłocznie uaktualniony z uwzględnieniem nowego rytmu.
Zmiany zostają wprowadzone zgodnie z wytycznymi programów oszczędzania energii.
Dziękujemy za wyrozumiałość i przepraszamy za zmianę.
Francuzi w Szczecinie – historyczne związki Szczecina z Francją
„Francuzi w Szczecinie – poszukiwania śladów w historycznych dokumentach i na ulicach miasta” to tytuł spotkania, które poprowadzi Marian Kalemba, wiceprezes Alliance Française, pasjonat historii Szczecina. Będzie to opowieść o bardziej lub mniej zapomnianych związkach historycznych Szczecina z Francją.
W tej narracji najważniejsze będą losy konkretnych ludzi i to, jaki wpływ wywarli na bieg historii naszego miasta. Ważnym elementem pokazu będzie też odpowiedź na pytanie, czy w dzisiejszym pejzażu miasta widoczne są trwałe francuskie ślady. Spotkanie odbywa się w ramach Zachodniopomorskich Dniach Dziedzictwa, których tegoroczne hasło brzmi „Po nich dziedziczymy”. Koordynatorem organizacji ZDD jest Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, Alliance Française
w Szczecinie bierze w nich udział po raz pierwszy. Patronat honorowy nad Zachodniopomorskimi Dniami Dziedzictwa objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa łączą założenia Europejskich Dni Dziedzictwa – największego europejskiego projektu w dziedzinie kultury, realizowanego od 1991 roku na mocy decyzji Rady Europy w krajach naszego kontynentu – z wieloaspektową i złożoną tradycją kulturową Pomorza Zachodniego.
Głównym celem Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa jest promowanie w kontekście europejskim, różnorodności regionalnego dziedzictwa ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki kulturowej i historycznej naszego województwa. To również wzmocnienie identyfikacji społecznej z lokalną, rodzimą spuścizną kulturową, postrzeganą zarówno w jej materialnym jak i niematerialnym wymiarze. Tegoroczne hasło „Po nich dziedziczymy” odwołuje się zarówno do historii miejsc, ludzkich wspomnień i przekazywanych tradycji jak również wiedzy, technologii i dokonań poprzedników, z osiągnięć których możemy korzystać, udoskonalać je i przekazywać następnym pokoleniom.
____________________________________________________
Akademia Brzdąca
Wzór z zawijasów
„Wzór z zawijasów - walka twardych i prostych z miękkimi i krzywymi liniami” to temat inauguracyjnych warsztatów Akademii Brzdąca.
Pierwsze spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę, 15 października 2022, o godzinie 11.00.
Akademia Brzdąca to cykl spotkań z kustoszem, opracowanych z myślą o dzieciach w wieku 3–4 lat, wprowadzających w magiczny świat sztuki. Zajęcia polegają na opowieści o wybranym obrazie prezentowanym na ekspozycjach Muzeum Narodowego w Szczecinie i połączone są z działaniami plastycznymi. Malarstwo pokazuje świat widziany oczami artystów, zwraca uwagę na to, że dzieło ma nie tylko aspekt estetyczny, ale także pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość.
Bezpośredni kontakt z barwą, obrazem, słowem otwiera widzów na odbiór sztuki wyobraźnią, sercem i myślą. Szczególnie najmłodsi – zainspirowani oglądanymi na wystawach pracami – z entuzjazmem rysują i malują postrzegany świat. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, od października do maja. Zapraszamy do mądrego i uważnego patrzenia na świat, sztuka bowiem cenniejsza jest niż złoto!
Prowadząca: Krystyna Milewska
tel. (+48) 91 43 15 269
[email protected]
Wstęp: 10 zł
Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy.
Oferta nie dotyczy grup zorganizowanych.
______________________________________________________________________________
Akademia Historii Sztuki
Sztuka minojska i mykeńska
„Sztuka minojska i mykeńska” to temat kolejnej prelekcji w ramach cyklu Akademia Historii Sztuki. Wykład wygłosi Krystyna Milewska.
Ze względu na przekrojowy charakter kursu polecamy go w szczególności młodzieży i osobom dorosłym, które pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki lub usystematyzować posiadane już wiadomości. Kurs obejmuje szeroki zakres tematów, od sztuki starożytnej po sztukę współczesną, uzupełniony o zajęcia związane z analizą i interpretacją dzieł sztuki.
Wykłady odbywają się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3.
Wstęp 3 zł
Koordynatorki cyklu:
Krystyna Milewska [email protected]
Dorota Obalek [email protected]
______________________________________________________________________________
Finisaż "Nici łączą pokolenia"
Zapraszamy na finisaż kameralnej ekspozycji „Nici łączą pokolenia”, inspirowanej wyrobami rękodzieła ludowego – haftem i koronką.
Na wystawie można zobaczyć pięknie zdobione elementy strojów, pościele, obrusy, serwety i serwetki. Wystawę przygotował Dział Etnografii Pomorza MNS włączając się tym samym w obchody Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Po nich dziedziczymy”, nawiązującym do tradycji, wiedzy i dokonań naszych poprzedników.
W programie spotkanie z kuratorkami, prelekcja Agnieszki Słowińskiej z Działu Etnografii Pomorza na temat haftu i koronki oraz wręczenie upominków dla osób, które wypożyczyły swoje prace na wystawę.
Zapraszamy w samo południe (12.00) w niedzielę, 16 października 2022 roku na dziedziniec Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych (ul. Staromłyńska 27). Wstęp wolny.
Promocja książki Antoniego Dudka
„O dwóch takich, co podzieliły Polskę”
Antoni Dudek, w wywiadzie-rzece przeprowadzonym przez Natalię Kołodyńską-Magdziarz, analizuje polską politykę po transformacji ustrojowej.
Opisuje najważniejsze formacje polityczne, które miały wpływ na to, jak szybko i w jakim kierunku rozwijała się Polska po 1989 r. Pod lupą znanego historyka znalazły się przede wszystkim dwie partie, będące od wielu lat liderami polskiej sceny politycznej: Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska. Antoni Dudek przypomina wspólne korzenie tych formacji, powody rozejścia się ich dróg, narastający konflikt i podział znacznej części społeczeństwa na dwa obozy.
Na ile najnowsza historia ma wpływ na naszą rzeczywistość? Czy analizując niedawne wydarzenia polityczne możemy przewidzieć, co nastąpi w najbliższej przyszłości, a tę wyznaczać będzie zaczynająca się w Polsce kampania wyborcza? Czy jest szansa, że skonfliktowane obozy polityczne znajdą wspólną przestrzeń do współpracy? Czy Polacy są w stanie spokojnie i rzeczowo dyskutować o przeszłości i projektować przyszłość, niezależnie od manifestowanych sympatii politycznych? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas debaty towarzyszącej promocji.
Zapraszamy we wtorek, 18 października 2022 roku, o godzinie 17.00 do sali konferencyjnej / przestrzeni dialogu w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy (pl. Solidarności 1). Wstęp wolny.
Antoni Dudek, politolog, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego (do 2014 r.). W latach 2000–2011 pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. Członek Rady Naukowo-Programowej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. W badaniach naukowych skupia się na historii politycznej Polski po 1945 r. Ważniejsze książki: „Państwo i Kościół w Polsce 1945–1970” (1995), „Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988–1990” (2004, wyd. II 2014),”Zmierzch dyktatury. Polska lat 1986–1989 w świetle dokumentów”, tom 1 (2009), tom 2 (2010), „Historia polityczna Polski 1989–2012” (2013), „Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy w latach 1989–1993” (2019).
______________________________________________________________________________
Promocja książki Krzysztofa Kosińskiego „Ekonomia krwi”
Z opisu wydawcy: „Zaczęło się od rekonstrukcji śladów krwi w Pałacu Staszica. Krok po kroku powstawał portret wojennego pokolenia, marzącego o katolickiej Wielkiej Polsce, lecz ostatecznie broniącego heroicznie ruin Warszawy, wyniszczanego przez reżim komunistyczny, próbującego ułożyć sobie jakoś życie w PRL. […] Pytania o sens polskiej historii przeplatają się z biografiami ludzi zwykłych i niezwykłych. Poza wszystkim chodzi o to, by przywrócić pamięć skazanym na niepamięć”.
Co można jeszcze nowego powiedzieć o powstaniu warszawskim z perspektywy osób związanych z obozem narodowym? Jakie były relacje ludzi związanych z tą częścią sceny politycznej z innymi formacjami Polskiego Państwa Podziemnego, kiedy dochodziło do współpracy, a co stało na jej przeszkodzie? Jakie losy po wojnie spotkały powstańców, zwłaszcza tych związanych z prawą częścią sceny politycznej? Czy historie te były często obiektem badań historyków, czy znane są szerszej publiczności, a jeżeli nie, to dlaczego? Te i inne pytania będzie można zadać autorowi publikacji podczas debaty towarzyszącej promocji.
Zapraszamy w środę, 19 października 2022 r., o godz. 17.00, do sali konferencyjnej / przestrzeni dialogu w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy (pl. Solidarności 1). Wstęp wolny.
Krzysztof Kosiński, historyk, wykładowca Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W badaniach naukowych skupia się na historii społecznej Polski po 1945 r. Ważniejsze książki: „O nową mentalność. Życie codzienne w szkołach warszawskich” (2000), „Nastolatki '81. Świadomość młodzieży w epoce »Solidarności«” (2002), „Oficjalne i prywatne życie młodzieży w PRL” (2006), „Historia pijaństwa w czasach PRL. Polityka – obyczaje – szara strefa – patologie” (2008).
Napisz komentarz
Komentarze