Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa służą promowaniu różnorodności regionalnego dziedzictwa ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki kulturowej i historycznej województwa zachodniopomorskiego. To również wzmocnienie identyfikacji społecznej z lokalną, rodzimą spuścizną kulturową, postrzeganą zarówno w jej materialnym jak i niematerialnym wymiarze. Tegoroczne hasło „Po nich dziedziczymy” odwołuje się zarówno do historii miejsc, ludzkich wspomnień i przekazywanych tradycji jak również wiedzy, technologii i dokonań poprzedników, z osiągnięć których możemy korzystać, udoskonalać i przekazywać następnym pokoleniom.
Podczas spotkania Waldemar Witek w imieniu Macieja Słomińskiego omówił „Średniowieczne założenia klasztorne na Pomorzu Zachodnim” na przykładzie klasztorów m.in. w Kołbaczu, Chojnie, Cedyni czy zespołu klasztornego w Bierzwniku.
Dopełnieniem była wystawa plansz ze zbiorów NID, prezentująca najważniejsze klasztory: Cystersów, Bernardynów, Filipinów, Franciszkanów, Jezuitów, Kamedułów, Kartuzów, Paulinów,
Natomiast Krzysztof Tymbarski i Mateusz Oleksiak ( BDZ Szczecin) przedstawili cyfrowe metody dokumentowania zabytków (Pomników Historii) na przykładzie kolegiaty w Stargardzie i kościoła w Iwięcinie.
Dużym zainteresowaniem cieszył się pokój wirtualny, z którego korzystali uczestnicy spotkania, mając możliwość „przeniesienia się” do XIV wiecznego kościoła w Iwięcinie - najstarszej i najpiękniejszej świątyni położonej na terenie dawnego dominium klasztoru cystersów w Bukowie Morskim. Kościół w Iwięcinie fascynuje nie tylko ze względu na ciekawą bryłę ale także ze względu na wiele cennych zabytków ruchomych. Najstarsze z nich pochodzą jeszcze z okresu zarządzania świątynią przez cystersów bukowskich. Zachęcamy do wirtualnego spaceru na https://iwiecino.pl/
Napisz komentarz
Komentarze