Reklama

„Historyczne klasztory w krajobrazie Polski”

W ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa, Trzebiatowski Ośrodek Kultury zaprosił na spotkanie „Historyczne klasztory w krajobrazie Polski”, które uroczyście rozpoczęli Dyrektor TOK Renata Teresa Korek, Dyrektor BDZ w Szczecinie Maria Witek oraz Dyrektor NID w Szczecinie Waldemar Witek.
„Historyczne klasztory w krajobrazie Polski”

Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa służą promowaniu różnorodności regionalnego dziedzictwa ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki kulturowej i historycznej województwa zachodniopomorskiego. To również wzmocnienie identyfikacji społecznej z lokalną, rodzimą spuścizną kulturową, postrzeganą zarówno w jej materialnym jak i niematerialnym wymiarze. Tegoroczne hasło „Po nich dziedziczymy” odwołuje się zarówno do historii miejsc, ludzkich wspomnień i przekazywanych tradycji jak również wiedzy, technologii i dokonań poprzedników, z osiągnięć których możemy korzystać, udoskonalać i przekazywać następnym pokoleniom.

Podczas spotkania Waldemar Witek w imieniu Macieja Słomińskiego omówił „Średniowieczne założenia klasztorne na Pomorzu Zachodnim” na przykładzie klasztorów m.in. w Kołbaczu, Chojnie, Cedyni czy zespołu klasztornego w  Bierzwniku. 

Dopełnieniem była wystawa plansz ze zbiorów NID, prezentująca najważniejsze klasztory: Cystersów, Bernardynów, Filipinów, Franciszkanów, Jezuitów, Kamedułów, Kartuzów, Paulinów,

 

Natomiast Krzysztof Tymbarski i Mateusz Oleksiak ( BDZ Szczecin) przedstawili cyfrowe metody dokumentowania zabytków (Pomników Historii) na przykładzie kolegiaty w Stargardzie i kościoła w Iwięcinie.  

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokój wirtualny, z którego korzystali uczestnicy spotkania, mając możliwość „przeniesienia się” do XIV wiecznego kościoła w Iwięcinie - najstarszej i najpiękniejszej świątyni  położonej na terenie dawnego dominium klasztoru cystersów w Bukowie Morskim.  Kościół w Iwięcinie fascynuje nie tylko ze względu na ciekawą bryłę  ale także ze względu na wiele cennych zabytków ruchomych. Najstarsze z nich pochodzą jeszcze z okresu zarządzania świątynią przez cystersów bukowskich. Zachęcamy do wirtualnego spaceru na https://iwiecino.pl/

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 6°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test