Reklama

Zapomniana atrakcja? Co dalej z Muzeum Kolejnictwa

Co pewien czas wraca temat przyszłości Muzeum Kolejnictwa w Gryficach. Placówka powstała w latach osiemdziesiątych w ramach czynu społecznego kolejarzy wąskotorowych pracujących w Gryficach, Stargardzie, Koszalinie, Białogardzie czy Resku i Dobrej koło Nowogardu. Warto przypomnieć, że kolej wąskotorowa na Pomorzu Zachodnim miała największą sieć torów w Europie. Dziś jej historię można obejrzeć w pawilonach wystawowych w Gryficach. Placówką zarządza Muzeum Narodowe w Szczecinie. Tu są parowozy wyprodukowane w dzisiejszej stoczni szczecińskiej.
Zapomniana atrakcja?    Co dalej z Muzeum Kolejnictwa

Kolej wąskotorowa przetrwała przemiany na odcinku Gryfice - Rybokarty - Karnice - Trzęsacz - Niechorze - Pogorzelica dzięki zaangażowaniu i odwadze samorządu Gminy Rewal. Muzeum Kolejnictwa w Warszawie chciało przewieźć swoje eksponaty do centrali i Piaseczna. Ostatecznie skończyło się na kilku parowozach i wagonie motorowym, który ma stanąć po remoncie przy centrum handlowym w Warszawie. Placówki w Gryficach by nie było gdyby nie zaangażowanie radnego Sejmiku Zygmunta Dziewgucia, posła Konstantego Tomasza Oświęcimskiego i ówczesnego członka Zarządu Województwa Witolda Jabłońskiego. To z ich inicjatywy Muzeum Narodowe w Szczecinie przejęło wystawę w Gryficach od Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.

Niedawno Muzeum Narodowe w Szczecinie z myślą o wystawie w Gryficach uruchomiło serwis internetowy. W ubiegłym roku z inicjatywy sympatyków kolei odbyła się audycja na żywo Radiowej Jedynki z muzeum kolejnictwa w Gryficach. W poprzedniej kadencji działania na rzecz wystawy w Gryficach podejmował też marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Gebleiwcz i wicemarszałek Jarosław Rzepa z myślą o rozbudowie placówki.

Propozycję stworzenia w Gryficach Narodowego Muzeum Kolejnictwa przedstawił senator RP Grzegorz Napieralski. Podobny pomysł na swoją kolej wąskotorową ma też Gniezno. - Przykład kolejki w Żninie, parady parowozów w Wolsztynie czy Międzyrzeczu pokazuje, że wystawa w Gryficach może być bardzo dużą atrakcją turystyczną Pomorza Zachodniego. Sam uczestniczyłem w nocy muzeów w gryfickiej placówce. Liczba osób, która tu przyjechała zaskoczyła mnie - mówi senator RP Grzegorz Napieralski.

Ostatnie działania parlamentarzysty poparł wicepremier, minister kultury profesor Piotr Gliński. - Pragnę zadeklarować, że popieram idę utworzenia muzeum, które będzie prezentowało historię kolei na ziemiach polskich. (...) Najwłaściwszym organizatorem placówki powinien być Minister Infrastruktury z lokalnym samorządem - pisze prof. Gliński w odpowiedź na oświadczenie złożone przez senatora RP Grzegorza Napieralskiego.

- Kolejarze byli jedną z pierwszych grup pionierów, którzy przybyli na ziemie Pomorza Zachodniego po wojnie. Należy im się pamięć. To można połączyć z placówką, która będzie oferowała ciekawą ofertę dla mieszkańców i turystów odwiedzających Pomorze Zachodnie - przekonuje senator RP Grzegorz Napieralski wiceprzewodniczący Zespołu Parlamentarnego Pomorza Zachodniego.

Na zdjęciu: Radiowa Jedynka z Muzeum Kolejnictwa w Gryficach realizowała program "Jedyne takie miejsce", który prowadził Roman Czejarek (ambasador Szczecina, autor m.in. książki "Tajemnice PRL")


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady deszczu

Temperatura: 6°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test