Kolej wąskotorowa przetrwała przemiany na odcinku Gryfice - Rybokarty - Karnice - Trzęsacz - Niechorze - Pogorzelica dzięki zaangażowaniu i odwadze samorządu Gminy Rewal. Muzeum Kolejnictwa w Warszawie chciało przewieźć swoje eksponaty do centrali i Piaseczna. Ostatecznie skończyło się na kilku parowozach i wagonie motorowym, który ma stanąć po remoncie przy centrum handlowym w Warszawie. Placówki w Gryficach by nie było gdyby nie zaangażowanie radnego Sejmiku Zygmunta Dziewgucia, posła Konstantego Tomasza Oświęcimskiego i ówczesnego członka Zarządu Województwa Witolda Jabłońskiego. To z ich inicjatywy Muzeum Narodowe w Szczecinie przejęło wystawę w Gryficach od Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.
Niedawno Muzeum Narodowe w Szczecinie z myślą o wystawie w Gryficach uruchomiło serwis internetowy. W ubiegłym roku z inicjatywy sympatyków kolei odbyła się audycja na żywo Radiowej Jedynki z muzeum kolejnictwa w Gryficach. W poprzedniej kadencji działania na rzecz wystawy w Gryficach podejmował też marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Gebleiwcz i wicemarszałek Jarosław Rzepa z myślą o rozbudowie placówki.
Propozycję stworzenia w Gryficach Narodowego Muzeum Kolejnictwa przedstawił senator RP Grzegorz Napieralski. Podobny pomysł na swoją kolej wąskotorową ma też Gniezno. - Przykład kolejki w Żninie, parady parowozów w Wolsztynie czy Międzyrzeczu pokazuje, że wystawa w Gryficach może być bardzo dużą atrakcją turystyczną Pomorza Zachodniego. Sam uczestniczyłem w nocy muzeów w gryfickiej placówce. Liczba osób, która tu przyjechała zaskoczyła mnie - mówi senator RP Grzegorz Napieralski.
Ostatnie działania parlamentarzysty poparł wicepremier, minister kultury profesor Piotr Gliński. - Pragnę zadeklarować, że popieram idę utworzenia muzeum, które będzie prezentowało historię kolei na ziemiach polskich. (...) Najwłaściwszym organizatorem placówki powinien być Minister Infrastruktury z lokalnym samorządem - pisze prof. Gliński w odpowiedź na oświadczenie złożone przez senatora RP Grzegorza Napieralskiego.
- Kolejarze byli jedną z pierwszych grup pionierów, którzy przybyli na ziemie Pomorza Zachodniego po wojnie. Należy im się pamięć. To można połączyć z placówką, która będzie oferowała ciekawą ofertę dla mieszkańców i turystów odwiedzających Pomorze Zachodnie - przekonuje senator RP Grzegorz Napieralski wiceprzewodniczący Zespołu Parlamentarnego Pomorza Zachodniego.
Na zdjęciu: Radiowa Jedynka z Muzeum Kolejnictwa w Gryficach realizowała program "Jedyne takie miejsce", który prowadził Roman Czejarek (ambasador Szczecina, autor m.in. książki "Tajemnice PRL")
Napisz komentarz
Komentarze