Reklama

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej(?)

Prawidłowo zbilansowana dieta, regularne uprawianie sportu… to wciąż za mało, by z czystym sumieniem móc powiedzieć, że świadomie dbamy o zdrowie. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak dużą rolę w naszym życiu odgrywa jakość powietrza, którym oddychamy – i to nie tylko na zewnątrz, lecz także – a może przede wszystkim – w domu, pracy czy szkole.
Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej(?)
Lotne związki organiczne mogą znajdować się w okładzinach, pokryciach, meblach, lakierach, a nawet w ubraniach | Fot. Baumit

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), blisko 90% życia spędzamy w pomieszczeniach, z czego ponad 2/3 w domach lub mieszkaniach. Z tego względu jakość powietrza, którym w nich oddychamy ma kluczowe znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia, zdrowia i komfortu życia.

 

Jak podpowiada Tomasz Dzierwa z firmy Baumit, która wraz z niezależnymi ekspertami przez dwa lata przeanalizowała i dokonała oceny ponad 5 mln danych pomiarowych istotnych dla budownictwa przyjaznego mieszkańcom – optymalne warunki to takie, kiedy temperatura w pomieszczeniu wynosi 18-22°C, a względna wilgotność kształtuje się na poziomie 40-60%. Pozostaje jeszcze kwestia składu powietrza. Nie jest odkryciem, że im czyściejsze, tym lepiej. Z tą czystością w naszych domach nie jest jednak tak różowo jakby się mogło wydawać i nie jest to wyłącznie kwestia utrzymywania porządku. Trzeba bowiem wiedzieć, że w budynkach jesteśmy narażeni na oddziaływanie wielu szkodliwych czynników, powodujących brak komfortu.


Fot. Baumit


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady deszczu

Temperatura: 5°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test