O tym, że sport to zdrowie, nie trzeba nikogo przekonywać. Dowodem na to są regularnie ćwiczące nastolatki z Regionu Północno-Zachodniego. Ogólnopolski projekt badawczy #zacznijodlekkiej wykazał, że wśród nich nie ma w ogóle osób otyłych. Okazuje się też, że regularna aktywność fizyczna sprzyja kształtowaniu tzw. „profilu mistrza” – cech pomagających osiągnąć sukces w życiu.
Badaniem #zacznijodlekkiej objęto 1014 nastolatków – dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat z wszystkich regionów kraju. 507 z nich uczestniczyło w programie Lekkoatletyka dla każdego (LDK). Druga połowa to młodzież niebiorąca w nim udziału. Wśród nich znalazły się także osoby z północnego-zachodu Polski. Od czerwca do listopada 2017 r. porównywano ich pod kątem: budowy ciała i sprawności fizycznej, sposobu odżywiania oraz kompetencji społeczno-emocjonalnych. Projekt przeprowadzili eksperci z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie, Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA) oraz Nestlé Polska. Na tak wnikliwe badanie pozwoliła im m.in. dokładna wiedza kiedy, jak często i jakie dyscypliny sportowe uprawia młodzież w ramach programu LDK. Wyniki projektu #zacznijodlekkiej mają wartość naukową. Podsumowano je w szczegółowym raporcie.
Wnioski z badania #zacznijodlekkiej – Region Północno-Zachodni
Parametry fizyczne
Badanie #zacznijodlekkiej potwierdziło, że regularnie uprawiająca sport młodzież charakteryzuje się bardziej prawidłową budową ciała (np. mniejszym obwodem talii czy większym udziałem tkanki mięśniowej w organizmie) niż ich niećwiczący rówieśnicy. Nie inaczej było w przypadku nastolatków z Regionu Północno-Zachodniego. W dodatku, była to jedna z dwóch części kraju (obok Regionu Centralnego), gdzie wśród ćwiczących nie było w ogóle osób otyłych! W tym kontekście nieco zaskakujące jest, że pod względem sprawności fizycznej biorące udział w LDK dziewczęta z tej części Polski nie różniły się znacząco od swoich niećwiczących koleżanek.
Nawyki żywieniowe
Wbrew powszechnemu przekonaniu, badanie #zacznijodlekkiej wykazało, że uprawianiu sportu nie zawsze towarzyszy prawidłowy sposób odżywiania. Większość badanych nastolatków (75%) spożywa zbyt mało warzyw – mniej niż 3 porcje dziennie. Dotyczy to także osób z północnego zachodu. Podobnie jak wszyscy badani, młodzi ludzie z tej części Polski jedzą też zbyt dużo cukrów prostych i piją za mało produktów mlecznych. Wyróżnia ich za to otwartość na nowe smaki, których chętnie próbuje ponad 30% z nich.
Kompetencje psycho-społeczne
Otwartość, umiejętność pracy w zespole, wiara we własne możliwości i w realizację zamierzonych celów – to cechy, które pomagają osiągnąć życiowy sukces. Składają się one na tzw. „profil mistrza”. Okazuje się, że regularne uprawianie sportu kształtuje go i wzmacnia. Charakteryzowało się nim 30% wszystkich badanych osób objętych programem LDK (aż o 8,5% więcej niż w grupie niećwiczącej). Podobnie było w przypadku regularnie ćwiczącej młodzieży z omawianego regionu.
Sebastian Chmara, Wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki powiedział – Rezultaty badania to kolejny dowód na to, że sport to zdrowie. Cieszy nas też, że aktywny tryb życia wykształca i wzmacnia pożądane cechy charakteru zwiększające szansę na osiągnięcie sukcesu w życiu. Mamy nadzieję, że to zachęci młodych do uprawiania sportu i przekona ich, że lekkoatletyka naprawdę jest dla każdego.
Napisz komentarz
Komentarze