Reklama

„Festiwal Słońca” na deskach Gryfickiego Domu Kultury

W czwartek, 18 października od rana na scenie Gryfickiego Domu Kultury odbyła się kolejna już 13. edycja Festiwalu Słońca. Prezentowały się grupy teatralne w ramach Przeglądu Teatrów Niepełnosprawnego Aktora. Organizatorem festiwalu jest Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Gryficach.
„Festiwal Słońca” na deskach Gryfickiego Domu Kultury

W rolę prowadzących festiwalu po mistrzowsku wcielili się pracownicy PSONI w Gryficach Anna Jędzura oraz Andrzej Tomczyk – aż szkoda, że organizatorzy nie przewidzieli nagrody specjalnej za prowadzenie festiwalu. Na widowni znaleźli się m.in. radny sejmiku województwa zachodniopomorskiego Artur Łącki, starosta powiatu gryfickiego Kazimierz Sać, burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł, przedstawiciele Rady Miejskiej w Gryficach Krzysztof Tokarczyk i Beata Smoleńska, przedstawiciele instytucji, które na co dzień pracują i opiekują się osobami niepełnosprawnymi oraz najwspanialsza widownia - znajomi i przyjaciele prezentujących się na scenie aktorów.

Do konkursowej rywalizacji przystąpiło 16 zespołów z terenu województwa zachodniopomorskiego - Szczecina, Gryfic, Trzebiatowa, Jaromina, Wolina, Polic, Kamienia Pomorskiego, Ostromic, Przybiernowa, Radowa Małego, Kołobrzegu, Białogardu, Łabunia Wielkiego i Stargardu. Wszystkie przedstawienia w wykonaniu niepełnosprawnych aktorów wywoływały żywe reakcje i aplauz publiczności.

 Radość, nostalgia, refleksja i wiele innych uczuć towarzyszyło uczestnikom „Festiwalu Słońca” - XIII Przeglądu Teatrów Niepełnosprawnego Aktora - czytamy w komunikacie przekazanym redakcji przez organizatora festiwalu Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gryficach – współorganizatorami są Gryficki Dom Kultury oraz firma „SUS – TRAVEL”. Projekt był współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazanych za pośrednictwem Województwa Zachodniopomorskiego.

Swoją obecnością zaszczyciły nas teatry z całego województwa zachodniopomorskiego. Wśród gości obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych: gminy, powiatu i województwa.

Festiwal odbył się w trzech kategoriach:

Kategoria I dzieci i młodzież;

Kategoria II młodzież i dorośli;

Kategoria III najlepszy aktor. 

W przerwie między występami kategorii I i II, grupy teatralne udały się do Centrum Rozrywki „Kapitol”, gdzie mogły się posilić pysznym poczęstunkiem przed kolejną serią zmagań.

Każde z przedstawień było tak różnorodne i piękne w swej wyrazistości, że nie sposób tego skategoryzować i wybrać najpiękniejszą w swoim przekazie sztukę. Dlatego też szanowna kapituła jury stanęła przed nie lada wyzwaniem: wyłonić tych najlepszych. Po długich obradach poznaliśmy ostateczne wyniki:

Kategoria I

I miejsce – Grupa „Szafir” z OREW w Przybiernowie;

II miejsce – Grupa „Niepoprawni Artyści” z OREW Ostromice;

III miejsce – Grupa „Bajlandia” z OREW w Gryficach.

Kategoria II

I miejsce – Grupa „Nieźle Zakręceni” z WTZ Trzebiatów;

II miejsce – Grupa „Echo” z WTZ Gryfice;

III miejsce – Grupa „Czemu nie ma dżemu” z POW Gryfice.

Kategoria III

Najlepsza aktorka w kategorii dzieci i młodzież: Weronika Schmidt OREW Gryfice;

Najlepsi aktorzy w kategorii młodzież i dorośli: Paweł Banaszczyk i Aleksandra Rokita z WTZ Trzebiatów.

 

Tradycyjnie druga część festiwalu z poczęstunkiem i zabawą integracyjną przy muzyce zespołu „Kelleris”, miała miejsce w Ośrodku Wypoczynkowo – Rehabilitacyjnym  „SUS – TRAVEL” w Mrzeżynie. Właśnie ta część festiwalu była jego kwintesencją. Wspólna zabawa, wymiana doświadczeń, a przede wszystkim możliwość bycia ze sobą stawia to przedsięwzięcie w świetle szeroko pojętej terapii, łamiąc tym samym wszelkie stereotypy.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Xyz 26.10.2018 15:30
Piękny festiwal, wspaniała atmosfera, cudowna zabawa. Brawa dla Organizatorów. Gratulacje dla Aktorów i Opiekunów. Brawo Wy!!!

słabe opady deszczu

Temperatura: 5°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test