Reklama

II Spotkania z Historią Pomorza Zachodniego na Zamku Książąt Pomorskich

II Spotkania z Historią Pomorza Zachodniego trwać będą w Szczecinie od 12 do 14 października. Część wydarzeń, m. in. pokazy grup rekonstrukcyjnych, jarmark, koncerty muzyki dawnej, fireshow, odbędzie się na Zamku Książąt Pomorskich.
II Spotkania z Historią Pomorza Zachodniego na Zamku Książąt Pomorskich

Organizatorem II Spotkań z Historią Pomorza Zachodniego jest stowarzyszenie Grupa Odtwórstwa Historycznego Komandoria Chwarszczany. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest partnerem wydarzenia.

- Właśnie w Zamku w piątek 12 października w godz. 9 -15 trwać będą warsztaty dawnych rzemiosł. Uczestnikami tych warsztatów będą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 54 ze Szczecina oraz partnerskiej szkoły ze Schwedt – informuje Tomasz Osak, prezes Komandorii Chwarszczany.

Szczecinian, mieszkańców regionu i turystów zapraszamy do Zamku w sobotę i w niedzielę. Oficjalne otwarcie imprezy nastąpi o godz. 13, ale już od godz. 11 na zamkowych dziedzińcach trwać będzie jarmark średniowieczny.

- W trakcie otwarcia zobaczymy uroczystości związane z obchodami 775-lecia nadania praw miejskich Szczecinowi – mówi Tomasz Osak.

W sobotę w godz. 14-19, a w niedzielę w godz. 11-15, na odwiedzających Zamek czekać będzie wiele atrakcji m. in. pokaz żonglerki chorągwiami, zabawy i gry dla publiczności, walki wojów, fireshow, koncerty muzyki średniowiecznej w wykonaniu czeskiego zespołu Remdih.

- Będą warsztaty dawnych rzemiosł m. in. średniowiecznej kaligrafii, plecenia krajek, tworzenia uzbrojenia np. ręcznie nitowanej kolczugi, kowalstwa, łucznictwa, tworzenia olejków eterycznych, pokaz trebusza – machiny oblężniczej czy warsztaty tańca – zapowiada Tomasz Osak.

Jednym z głównych punktów, odbywającej się w Zamku części imprezy, będą prezentacje grup rekonstrukcyjnych.

- W zeszłym roku było to Spotkanie ze Średniowieczem, pokazywaliśmy grupy rekonstrukcyjne z okresu od X w. do XV w. Teraz rozszerzyliśmy tematykę. Ważnym punktem programu będzie Przemarsz Historyczny ulicami miasta. Konno zobaczymy ułanów, husarię i Templariuszy. Start przemarszu o godz. 12.00 spod hali SDS do pomnika Trzech Orłów (Pomnika Czynu Polaków) i na Zamek Książąt Pomorskich – wyjaśnia Tomasz Osak.- Na Zamku zobaczymy również grupy z okresu II wojny światowej, pojazdy, a także oryginalną kuchnię polową z 1937 roku na drewnianych kołach, serwującą pyszne potrawy.

Zapowiedziały się grupy z Polski i z Niemiec, większość ze Szczecina i regionu zachodniopomorskiego.

– Celem imprezy jest stworzenie miejsca spotkań takich grup i zaprezentowanie ich szerzej mieszkańcom. To spotkania z „żywą historią”. Rekwizyty są często rekonstrukcjami oryginalnych przedmiotów i znalezisk archeologicznych. Misją naszego stowarzyszenia jest promocja i przybliżanie historii regionu głównie młodzieży dlatego zapraszamy do współpracy szkoły – mówi Tomasz Osak.

II Spotkanie z Historią Pomorza Zachodniego to nie tylko rekonstrukcja dawnych wydarzeń i atrakcje, które odbywać się będą na Zamku.

Tomasz Osak: - Równolegle w sobotę w hali SDS toczyć się będą: od godz. 11.00 Turniej drużynowy pełnokontaktowych walk 5vs5 Polskiej Ligii Walk Rycerskich (PLWR). Zmagać się będzie 13 drużyn z Rosji, Anglii, Niemiec, Czech, Izraela oraz Polski, ponad 100 zawodników. A od godz. 19.00 pierwszy raz w Polsce gościć będziemy Galę WMFC 1vs1, Polska vs Świat. Do walki staną najlepsi zawodnicy z Polski i zagranicy. W niedzielę na Zamku na zmianę z koncertami muzyki dawnej odbywać się będą Mistrzostwa Polski w sportowych walkach rycerskich (SoftSword). Przyjadą m.in. goście z Francji.

 

Program wydarzenia na:

http://zamek.szczecin.pl/kalendarz.php?id=6973


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test