Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub
w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób. Czas jaki upływa od narażenia na kontakt z wirusem grypy do pojawienia się objawów, wynosi od 1 do 4 dni. Objawy grypy są niecharakterystyczne, tj. wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni, bóle głowy, uczucie rozbicia i osłabienia, złe ogólne samopoczucie, suchy kaszel, ból gardła oraz katar. U małych dzieci obraz kliniczny – obejmować może zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty. Największe ryzyko wystąpienia powikłań dotyczy dzieci poniżej 2. roku życia, dorosłych w wieku 65 lat
i starszych, kobiet w ciąży oraz osób w każdym wieku cierpiących na przewlekłe choroby serca, płuc, nerek, wątroby, choroby krwi czy choroby metaboliczne np. cukrzyca lub posiadających osłabiony układ odpornościowy.
W sezonie grypowym oprócz wirusów grypy krążą również inne wirusy wywołujące choroby układu oddechowego, którym mogą towarzyszyć objawy zbliżone do grypy. Do wirusów takich należą rinowirusy - jedna z przyczyn przeziębienia.
Należy jednak pamiętać, iż najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania
i związanych z nim powikłań jest profilaktyka pod postacią corocznego szczepienia poprzedzającego sezon zachorowań na grypę. W Polsce dostępne są (na receptę) szczepionki przeciwko grypie produkowane przez kilka firm. Ich skład jest zgodny z zaleceniami WHO
i obejmuje szczepy wirusa, krążące w danym sezonie W Polsce coroczne szczepienia są zalecane przez ekspertów wszystkim osobom powyżej 6 miesiąca życia, a w szczególności: osobom chorym na choroby przewlekłe, zdrowym dzieciom w wieku od 6 miesiąca życia do 18 lat, osobom w wieku powyżej 55 lat, pracownikom ochrony zdrowia oraz placówek zapewniających opiekę osobom chorym i niepełnosprawnym, pracownikom wykonującym zawody wymagające ciągłego kontaktu z ludźmi. Kwalifikację osoby do szczepienia przeprowadza lekarz, a samo szczepienie może być wykonywane wyłącznie przez lekarza lub pielęgniarkę. Ze względu na zmienność antygenową grypy konieczne jest coroczne ponawianie szczepienia, aby chronić się przed nowymi szczepami wirusa.
Napisz komentarz
Komentarze