Reklama

Międzynarodowy dzień bez przemocy w województwie zachodniopomorskim

Doświadczanie przemocy domowej jest złożonym problemem i często do wyjścia z przemocy potrzebna jest pomoc innych osób a nawet wsparcie wielu służb. W sytuacji, w której doświadczamy jakiejkolwiek formy przemocy wskazane jest wsparcie z zewnątrz, które pomoże podjąć działania służące ochronie. Ta pomoc może przyjść ze strony przedstawicieli różnych służb - psychologa, prawnika, policjanta, lekarza, pracownika socjalnego. Czasem aby sprawnie udzielić pomocy potrzebni są oni wszyscy naraz.
Międzynarodowy dzień bez przemocy w województwie zachodniopomorskim

Przemoc w rodzinie przejawia się w różnych formach nadużyć oraz w różnych formach skodyfikowanych przestępstw. W systemie zjawiska przemocy wewnątrz rodzinnej możemy wyróżnić przemoc: fizyczną, emocjonalną - psychiczną, seksualną, ekonomiczną oraz izolację społeczną. W odniesieniu do dzieci wyróżnia się również zaniedbania opiekuńcze i wychowawcze rodziców (opiekunów). Wymienione formy przemocy najczęściej występują łącznie i w różnych wariantach. Ofiarami przemocy rodzinnej są osoby reprezentujące różny wiek, płeć, status społeczny i wykształcenie.
Najczęściej spotykamy w tej grupie dzieci i kobiety, zdarzają się również ludzie starsi, najrzadziej są to mężczyźni.
Stereotypem problemu nadal jest kobieta, której wstyd oraz wyuczona bezradność często powstrzymują przed szukaniem pomocy. Niestety coraz częściej osobami podejrzanymi o stosowanie przemocy są osoby nieletnie, które znęcają się w różnej formie nad sobą nawzajem lub niewydolnymi wychowawczo rodzicami. Każdy z tych przypadków jest tragiczny i społecznie nie powinien być akceptowany. Szczególnymi zdarzeniami są sytuacje, w których ofiarą jest osoba małoletnia. Żadna forma przemocy wobec dziecka nie powinna być tolerowana.
Osoby pozostające przez długi czas w relacjach, w których dochodzi do przemocy w rodzinie, często zdradzają objawy syndromu wyuczonej bezradności. Polega on na zaakceptowaniu swojego położenia i przyzwyczajeniu się do znoszenia przemocy. Ofiara ma świadomość, że utraciła całkowicie kontrolę nad sytuacją,
w której się znalazła i skupia się tylko na tym, aby zminimalizować skutki agresywnego zachowania partnera, rodzica czy rodzeństwa. Jeśli taki stan będzie trwał dłuższy czas to w perspektywie dalszego życia, młody człowiek z dużym prawdopodobieństwem będzie powielał wyuczone schematy zachowań, które nabył w wieku dorastania.

W celu wspierania systemu przeciwdziałania przemocy Policja w województwie zachodniopomorskim, 2 października z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Przemocy zaplanowała szereg działań nagłaśniających przede wszystkim formie przeciwdziałania takim zagrożeniom.
Policjanci odwiedzą uczniów placówek oświatowych, spotkają się z nauczycielami i rodzicami. Wezmą udział w spotkaniach i szkoleniach, które przybliżą szereg informacji w zakresie sposobów unikania przemocy.
Uczestnicy tych spotkań dowiedzą się o tym czym jest przemoc, w jaki sposób powinniśmy się jej przeciwstawiać i jakimi mechanizmami dysponuje Policja w zakresie wsparcia osób, które są dotknięte tym problemem.
2 października 2018 r., zintensyfikowano przedsięwzięcia profilaktyczne w przedmiotowym obszarze. Każda jednostka terenowa Policji województwa zachodniopomorskiego we współpracy z placówkami oświatowymi przeprowadzi zajęcia edukacyjne informujące o tym w jaki sposób chronić się przed przemocą i jak można współpracować z Policją i instytucjami wspierającymi.
W trakcie spotkań ich uczestnicy poznają mechanizm działania procedury „Niebieskie Karty” oraz roli dzielnicowego w systemie wsparcia ofiar tego typu przestępstw. Realizacji tych zadań podejmą się koordynatorzy procedury „Niebieskiej Karty”, przedstawiciele Policji zajmujący się profilaktyką i edukacją w obszarze bezpieczeństwa oraz dzielnicowi.

Żródło: http://zachodniopomorska.policja.gov.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady deszczu

Temperatura: 6°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test