Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest jednoosobową spółką akcyjną Skarbu Państwa o znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Kluczowym zadaniem GAZ-SYSTEM jest transport paliw gazowych siecią przesyłową na terenie całego kraju, w celu ich dostarczenia do sieci dystrybucyjnych oraz do odbiorców końcowych podłączonych do systemu przesyłowego.
W latach 2009-2015 GAZ-SYSTEM wybudował ponad 1200 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstały w północno-zachodniej i środkowej Polsce. Firma planuje w latach 2015-2025 wybudować kolejne ponad 2000 km gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Dalsza rozbudowa krajowej sieci przesyłowej, w tym powstanie nowych gazociągów w ramach Korytarza Gazowego Północ-Południe, a także budowa połączeń międzysystemowych z Litwą, Słowacją i Czechami, będą stanowić istotny wkład w rozwój europejskiego systemu przesyłowego, a tym samym bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy. Istotnym elementem rozbudowy sieci przesyłowej jest budowa połączenia gazowego Baltic Pipe umożliwiającego dostawy gazu z Norwegii.
Budowa gazociągu DN700 MOP 8,4 MPa Goleniów-Płoty stanowi etap V gazociągu Szczecin-Gdańsk wraz z obiektami towarzyszącymi i infrastrukturą niezbędną do jego obsługi.
Odcinek o długości ok. 42 km i szerokość strefy kontrolowanej – 6 m na stronę od osi gazociągu obejmie też budowę zespołu zaporowo-upustowego w Wojcieszynie, rozbudowę instalacji Tłoczni Gazu w Goleniowie i przebudowę Węzła w Płotach. Na terenie Gminy Płoty- długość budowanego odcinka wynosi 7,926 km, w obrębie miejscowości Potuliniec, Lisowo, Sowno, Mechowo.
Planowany termin rozpoczęcia eksploatacji: czerwiec 2020
Wykonawcą projektu budowlanego i wykonawczego jest konsorcjum firm: Biuro Projektów „NAFTA-GAZ” Sp. z o.o. oraz Górnicze Biuro Projektów „PANGAZ” Sp. z o.o.
Wykonawcą Robót Budowlanych jest Rafako S.A. Racibórz, natomiast Wykonawcą Nadzoru Inwestorskiego - Przedsiębiorstwa Usług Inwestycyjnych EKO-INWEST S.A. Szczecin..
Realizacja gazociągu Goleniów – Płoty ma na celu wzrost bezpieczeństwa energetycznego Polski, dywersyfikację kierunków dostaw w regionie Morza Bałtyckiego w tym odbiór gazu z Baltic Pipe oraz dwukierunkowe przesyłanie gazu pomiędzy Szczecinem a Gdańskiem,
Stanowi też podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej gminy i regionu a wymierną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie corocznie odprowadzany przez spółkę GAZ-SYSTEM podatek od nieruchomości stanowiący do 2% wartości infrastruktury gazowej zlokalizowanej na terenie gminy.
GAZ-SYSTEM przykłada duża wagę do rzetelnego przekazania informacji o realizowanej inwestycji władzom lokalnym, właścicielom nieruchomości przez które przebiegać będzie trasa gazociągu oraz mieszkańcom gmin, m.in. w celu pozyskania akceptacji społecznej dla inwestycji poprzez budowanie i utrzymywanie pozytywnych relacji z interesariuszami
GAZ-SYSTEM w 2018 obejmie sponsoringiem w Gminie Płoty: Festiwal Ekologiczny EKO-MIX, EKO- CUP oraz Bieg o sztachetkę.
Zawiadomienie właściciela nieruchomości o rozpoczęciu budowy - minimum 30 dni przed rozpoczęciem budowy
Opisanie stanu nieruchomości przed rozpoczęciem robót - komisyjnie w obecności rzeczoznawcy majątkowego, przedstawiciela wykonawcy robót przy udziale Właściciela nieruchomości
Zgłoszenie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - w ciągu 10 dni od faktycznego rozpoczęcia prac budowlanych złożenie wniosku do Agencji o wyłączenie z dopłat powierzchni działki, na której prowadzone będą prace budowlane.
Realizacja prac budowlanych - szerokość pasa montażowego to ok. 28 metrów na terenach obejmujących grunty orne, łąki, pastwiska, nieużytki (w miejscach przekroczeń z drogami, torami i rzekami pas montażowy poszerzono do 38m) oraz ok. 18 metrów na terenach leśnych.
Wycinka drzew - drewno pozyskane z wycinki zostanie protokolarnie przekazane Właścicielowi nieruchomości.
Odbudowa systemów melioracyjnych - ciągi drenarskie zerwane podczas prac zostaną odbudowane. Odbiór protokolarny odbudowy przez Właściciela.
Odbiór nieruchomości po inwestycji – ponowne opisanie nieruchomości komisyjnie w obecności rzeczoznawcy majątkowego, przedstawiciela wykonawcy robót przy udziale Właściciela nieruchomości.
Odszkodowania - wysokość odszkodowania zostanie ustalona przez Wojewodę Zachodniopomorskiego w drodze decyzji na podstawie operatu szacunkowego sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego powołanego w toku postępowania administracyjnego. Odszkodowanie obejmować będzie rekompensatę za szkody fizyczne i prawne.
Szczegółowych informacji na temat prowadzonej inwestycji udzielają:
Kierownik Projektu ze strony GAZ-SYSTEM : Piotr Sosnowski tel.61 854 45 04
Przedstawiciel Wykonawcy Robót Budowlanych:
Patryk Kałużny Kierownik Budowy tel. 694 415 637
Robert Czmok Kierownik Projektu WRB tel.605 470 789
Przedstawiciel Wykonawcy nadzoru Inwestorskiego:
Artur Niewiarowski Kierownik Kontraktu WNI tel. 692 326 955
Przedstawiciele GAZ-SYSTEM do kontaktu w sprawie nieruchomości:
Żaneta Kieliszak tel. 61 854 45 38,
Joanna Otczyk tel. 61 854 45 71
Przedstawiciel GAZ-SYSTEM do kontaktu:
Agnieszka Bochyńska tel. 61 854 45 01
e- mail: [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze